Zničenie ciest by zodpovedalo úsiliu severokórejského vodcu Kim Čong-una prerušiť vzťahy s Južnou Kóreou, ktorú propaganda vykresľuje ako úhlavného nepriateľa KĽDR, napísala agentúra AP. Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie deštrukciu ciest odsúdilo a čin nazvalo „veľmi čudným“, porušujúcim predchádzajúce medzikórejské dohody. Ďalej pripomenulo, že infraštruktúra bola postavená za juhokórejské financie a že KĽDR bude aj naďalej povinná tieto peniaze splácať.
Čítajte aj Majú sa Kim Čong-un a Putin naozaj radi? A vyšle KĽDR na Ukrajinu viac vojakov? Odpovedá expert na Severnú KóreuNapätie na Kórejskom polostrove sa zvyšuje v dôsledku eskalujúcej slovnej vojny po tom, čo KĽDR obvinila svojho suseda z vysielania dronov nad hlavné mesto Pchjongjang, kde podľa KĽDR bezpilotné lietadlá rozhádzali nad mestom „obrovské množstvo“ letákov. To Pchjongjang nazval politickou a vojenskou provokáciou, ktorá by mohla viesť k ozbrojenému konfliktu, poznamenala agentúra Reuters.
K incidentu sa vyjadrila aj Čína, ktorá je hlavným ekonomickým a politickým podporovateľom KĽDR. „Napätie na polostrove je v rozpore so spoločnými záujmami všetkých strán,“ uviedlo podľa agentúry AFP čínske ministerstvo zahraničia a dodalo, že najvyššou prioritou je v tejto chvíli zabrániť novému zostreniu situácie.
V predchádzajúcej ére uvoľňovania napätia na polostrove na prelome tisícročí prepojili oba štáty dve cesty a dve železničné trate, vedúce cez silne opevnenú hranicu. Ale neskôr bola prevádzka postupne zastavená pre spory o severokórejský jadrový program a ďalšie problémy, napísala AP.
Čítajte aj V Južnej Kórei sa objavil ďalší severokórejský balón s odpadkamiPodľa agentúry Reuters teraz Kim Jo-čong, vplyvná sestra Kim Čong-una, povedala bez toho, aby bola konkrétnejšia, že bol zabezpečený „jasný dôkaz“ toho, že za preniknutím dronov do vzdušného priestoru nad Pchjongjangom stojí juhokórejská armáda. Hovorca juhokórejského zboru náčelníkov štábov v pondelok odmietol odpovedať na otázku, či spomínané bezpilotné lietadlá riadila juhokórejská armáda alebo civilisti, napísala agentúra Reuters. Podotkla, že v ten istý deň severokórejský vodca Kim Čong-un predsedal porade s predstaviteľmi obrany a bezpečnosti, na ktorej sa prejednávala otázka, ako zareagovať na „vážnu provokáciu nepriateľa“, napísala štátna tlačová agentúra KCNA.
Od tohtoročného mája vyslala KĽDR nad územie Južnej Kórey tisíce balónov naplnených odpadkami, vrátane cigaretových nedopalkov a hnoja. Podľa KĽDR to bola reakcia na posielanie politických letákov v juhokórejských balónoch.
KĽDR v minulosti niekoľkokrát demonštratívne zničila zariadenie na vlastnom území, aby tak vyslala politické posolstvo. V roku 2020 vyhodila na hranici do povetria budovu styčného úradu postavenú Južnou Kóreou, čo bolo odplatou za zhadzovanie juhokórejských letákov nad územím KĽDR. V roku 2018, keď začala viesť rozhovory s USA o jadrovej otázke, zničila tunely vo svojom jadrovom testovacom stredisku. V roku 2008, keď prebiehali rokovania so západnými krajinami o severokórejskom odzbrojení, vyhodila do povetria chladiacu vežu svojho jadrového zariadenia.