Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá 966 dní
- Rusko vyslalo v noci na Ukrajinu 136 dronov, Kyjev zostrelil 51
- Rus, ktorého dcéra nakreslila protivojnový obrázok, si odsedel trest. Po prepustení ho čakala pri bráne a vyplakala sa mu na pleci
- Poľsko spochybnilo právo na azyl. Počet migrantov chce znížiť na minimum
- Rusko chce ovplyvniť výsledok prezidentských volieb v Moldavsku, tvrdia USA
- Zelenskyj odhaľuje plán víťazstva, má päť bodov
- Syrskyj rokoval s admirálom Radakinom. Británia pripravuje návrh na údery hlboko v Rusku
20:49 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo štvrtok v Bruseli zúčastní na schôdzke ministrov obrany členských štátov Severoatlantickej aliancie, informovalo NATO v stredu večer, píše TASR.
V stredu Zelenskyj predstavil svoj takzvaný víťazný plán vo vojne proti Rusku. Jeho súčasťou je aj niekoľko výziev voči západným spojencom na vojenskú podporu Ukrajiny. Generálny tajomník NATO Mark Rutte následne novinárom povedal, že je oboznámený s týmto plánom a je v kontakte s členskými štátmi Aliancie, aby prerokovali ďalšie kroky, pripomenula agentúra Reuters.
19:57 Americký prezident Joe Biden v stredajšom telefonickom rozhovore prisľúbil ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote 425 miliónov dolárov. Oznámil to Biely dom, píše TASR.
Podľa vyhlásenia Bieleho domu chcel Biden telefonátom uistiť Zelenského, že sa do konca svojho funkčného obdobia postará o zvýšenie vojenskej pomoci Ukrajine.
V balíku pomoci budú najmä prostriedky protivzdušnej obrany (PVO), munícia vzduch-zem, obrnené vozidlá a munícia.
V nadchádzajúcich mesiacoch USA poskytnú Ukrajine ďalší vojenský materiál vrátane stoviek rakiet PVO, desiatok taktických systémov PVO, delostreleckých systémov, munície, stoviek obrnených transportérov a bojových vozidiel pechoty a tisícky ľahkých obrnených vozidiel.
18:02 Šiestim ruským vojakom, ktorí utiekli pred vojnou na Ukrajine, boli udelené dočasné víza, keď požiadali o politický azyl vo Francúzsku. Ako referuje web The Guardian, podľa ľudskoprávnych aktivistov je to prvý veľký prípad prijatia skupiny dezertérov do krajiny Európskej únie.
Podľa organizácie, ktorá pomáha vojakom pri úteku, prileteli muži do Paríža samostatnými letmi v priebehu niekoľkých posledných mesiacov po tom, čo pôvodne v rokoch 2022 a 2023 ušli z Ruska do Kazachstanu. „Je to prvýkrát, čo krajina EÚ pustila dnu skupinu dezertérov, ktorí nemali žiadne cestovné doklady ani cudzie pasy,“ povedal Ivan Čuviliajev, hovorca skupiny Go By The Forest, ktorá pomáha ruským vojakom dezertovať.
Väčšina dezertérov, ktorí nemohli cestovať do Európy a čelili vyhliadke na dlhodobé väznenie doma, utiekla do krajín susediacich s Ruskom, ako sú Arménsko a Kazachstan, kam mohli vstúpiť bez pasu, ale zostali uväznení bez možnosti cestovať ďalej.
Moskva vynakladá veľké úsilie, aby vypátrala dezertérov z ruskej armády. Rastie počet incidentov, keď boli dezertéri skrývajúci sa v postsovietskych krajinách v dosahu Kremľa unesení alebo deportovaní späť do Ruska.
„Keď som pristál vo Francúzsku, bolo to prvýkrát, čo som mohol naplno dýchať. Cítil som pokoj a slobodu… To najhoršie som už mal za sebou,“ povedal v rozhovore pre The Guardian Alexander, bývalý zmluvný vojak ruskej armády, ktorý bol vyslaný na Ukrajinu a dezertoval v lete 2023.
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu desaťtisíce ruských vojakov dezertovali alebo odmietli rozkaz bojovať, tvrdia ľudskoprávni aktivisti a skupiny, ktoré pomáhajú vojakom utiecť.
Čítajte aj Ruských dezertérov výrazne pribúda. Sťažnosti príbuzných vojakov sú stále hlasnejšie17:21 Dve svoje stíhačky dnes vyslalo Nemecko k ruskému vojenskému lietadlu Iljušin Il-20, ktorý sa priblížil nemeckým brehom Baltského mora a neodpovedal na výzvy na identifikáciu. Informovala o tom agentúra DPA.
Stíhačky Eurofighter vzlietli zo základne v Rostocku k lietadlu, ktoré preletelo medzi nemeckým ostrovom Rujána a Bornholmom, ostrovom patriacim Dánsku. Stroje Il-20 používa Rusko na zber takzvaných signálových informácií zo štátov NATO.
17:19 Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha v stredu uviedol, že zapojenie Severnej Kórey (KĽDR) do vojny na Ukrajine predstavuje veľkú hrozbu ďalšej eskalácie konfliktu, a vyzval spojencov Ukrajiny, aby na to rázne reagovali. O údajnej prítomnosti vojakov KĽDR na Ukrajine, kde vraj pomáhajú ruskej armáde, informovali viaceré zdroje, píše TASR podľa správ agentúry Reuters a britského denníka The Guardian.
„Predstavuje to obrovskú hrozbu ďalšej eskalácie. Blížime sa k novej fáze, k novej realite vojny,“ vyhlásil Sybiha na tlačovej konferencii.
17:06 Generálny tajomník NATO Mark Rutte nemôže povedať, že podporuje celý plán Ukrajiny na víťazstvo. Niektoré otázky sú stále ťažké, povedal dnes nový šéf aliancie na tlačovej konferencii v Bruseli. Zároveň podľa agentúry Reuters uviedol, že NATO je na dobrej ceste, aby tento rok naplnilo záväzok vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 40 miliárd eur.
„Dnes môžem oznámiť, že spojenci NATO v prvej polovici roka 2024 Ukrajine poskytli vojenskú pomoc vo výške 20,9 miliardy eur a sú na dobrej ceste splniť svoje záväzky pre zvyšok roka,“ poznamenal ďalej.
Rutte oznámil, že je s detailmi ukrajinského plánu dobre oboznámený. Proces vstupu Ukrajiny do NATO je podľa neho nezvratný, ale ukrajinský plán obsahuje aj ďalšie body. Ktoré z nich konkrétne mu prídu problematické, však zatiaľ nie je jasné. O ďalších krokoch chce Rutte rokovať so spojeneckými krajinami.
Čítajte aj Zelenskyj odhaľuje plán víťazstva, má päť bodov a tri tajné dodatky. Kremeľ reaguje16:53 Ruského dôstojníka necelý týždeň po návrate z bojov na Ukrajine zavraždili neďaleko Moskvy. Muž bol zabitý tromi výstrelmi, ktoré mierili do bočného okienka jeho terénneho auta, napísal portál Mash. Podľa nemenovaného justičného zdroja agentúry TASS išlo o vraždu na zákazku.
„Podľa predbežnej verzie bola vražda naplánovaná a objednaná,“ povedal zdroj. Vrah či vrahovia podľa neho čakali na vojakovo auto, ktoré pravdepodobne sledovali. Ďalšie podrobnosti nezverejnil. Zločin sa podľa TASS snaží objasniť skupina najskúsenejších vyšetrovateľov a kriminalistov, ktorí vypočúvajú svedkov a snažia sa zistiť motív.
Zločin sa odohral okolo deviatej hodiny ráno (08:00 SELČ) v obci Melenki pri Solnečnogorsku, vzdialenom asi 65 kilometrov severozápadne od ruskej metropoly. Vrah na dôstojníka čakal pri vjazde do dediny. Len čo uvidel auto obete, začal strieľať z pištole. Vystrelil celkom osem guliek kalibru deväť milimetrov – a aspoň trikrát sa trafil do okna dverí auta, za ktorého volantom sedel 44-ročný miestny obyvateľ. Vodič sa zrútil mŕtvy na volant, zatiaľ čo auto pokračovalo v jazde a narazilo do plota domu, opísal Mash. Vyšetrovatelia podľa neho predpokladajú, že vrahovia rovnako išli v aute, keď spustili streľbu na vojakov automobil.
Zastrelený plukovník Nikita Klenkov vo vojne slúžil ako zástupca náčelníka (štábu) jednej z vojenských jednotiek, uviedli ruské médiá s odvolaním sa na anonymné zdroje. Vyšetrovatelia zverejnili zábery z miesta činu.
16:45 Ukrajinská vojenská rozviedka oznámila, že jej jednotky oslobodili 400 hektárov lesa v Charkovskej oblasti, pričom zabili množstvo ruských vojakov. Operácia sa uskutočnila severne od obce Lypci, ktorá sa nachádza desať kilometrov južne od ruských hraníc. Kedy operáciu uskutočnili, rozviedla neviedla. Informuje o tom web Kyiv Independent.
Ukrajinskí vojaci podľa vojenskej rozviedky dobyli ruský obranný priestor a zničili takmer celý ruský 7. samostatný motostrelecký pluk, v rámci neho tri motostrelecké prápory, útočnú čatu a prieskumnú jednotku. Do zajatia tiež vzali množstvo ruských vojakov. „Úspešná misia vytvára podmienky pre ďalšie vyhnanie ruských okupantov zo severnej časti Charkovskej oblasti," dodala rozviedka.
15:40 Je to historický summit, ale očakávania od neho nie sú príliš vysoké. V Bruseli sa dnes stretávajú predstavitelia Európskej únie so zástupcami krajín Perzského zálivu, teda Bahrajnu, Kataru, Kuvajtu, Ománu, Spojených arabských emirátov (SAE) a Saudskej Arábie. Na stretnutí, na ktoré zajtra a v piatok nadviaže vrcholná schôdzka EÚ, mal Slovensko zastupovať premiér Robert Fico (Smer). Nakoniec však do belgického hlavného mesta neodletel a zastúpil ho slovenský veľvyslanec pri Európskej únii Juraj Nociar. Úrad vlády zatiaľ nevysvetlil, prečo predseda vlády zmenil svoj pracovný program.
Čítajte viac Tlak na Moskvu? Dubajgrad funguje, krajiny Perzského zálivu Európskej únii s Ruskom asi veľmi nepomôžu15:33 Ukrajina požiadala Medzinárodnú námornú organizáciu (IMO) o zriadenie pozorovacej misie v prístavoch na svojom južnom pobreží v Odeskej oblasti. V stredu o tom informoval ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha. Požiadavka Ukrajiny prichádza v čase, keď Rusko zintenzívňuje útoky na ukrajinskú prístavnú infraštruktúru. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters.
„V súvislosti so zvýšeným ruským terorom sa Ukrajina oficiálne obrátila na IOM, aby do prístavov okamžite vyslala medzinárodnú monitorovaciu misiu,“ uviedol Sybiha na brífingu v Odese po stretnutí so svojimi kolegami zo Nordicko-baltickej osmičky. Zdôraznil, že ruské útoky na prístavnú infraštruktúru, sklady obilia a civilné plavidlá ohrozujú globálnu potravinovú bezpečnosť.
Ukrajina je významným svetovým pestovateľom obilia a pred ruskou inváziou v roku 2022 vyvážala len cez Čierne more približne šesť miliónov ton obilia mesačne. Približne 85 percent ukrajinského vývozu potravín v súčasnosti opúšťa Ukrajinu práve z čiernomorských prístavov.
15:04 Kremeľ pravdepodobne využíva komplexnú dohodu o strategickom partnerstve medzi Ruskom a Severnou Kóreou na budovanie ruských síl a zaistenie bezpečnosti hraníc. Ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi to zároveň pomáha čo najdlhšie sa vyhnúť nepopulárnej mobilizácii ruského obyvateľstva. V najnovšej správe o vojne na Ukrajine to konštatujú analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).
Analytici odvolávajúci sa na ukrajinské médiá Suspiľne a Liga a na anonymné zdroje vojenskej rozviedky informovali, že Rusi vytvárajú 3000-členný prápor, v ktorom pôsobia občania Severnej Kórey. Tento počet je oveľa vyšší, ako je typická veľkosť práporu.
Ukrajinská spravodajská služba vyhodnotila, že tento prápor bude pravdepodobne nasadený v prebiehajúcich ruských obranných operáciách v Kurskej oblasti. Objavili sa tiež správy o až 18 severokórejských vojakoch, ktorí dezertovali zo svojich pozícií v Brianskej a Kurskej oblasti ešte predtým, ako sa jednotka vôbec zapojila do boja.
Hoci ISW nemôže nezávisle overiť tieto správy, je pozoruhodné, že ruskí predstavitelia ich nepopreli. Putin medzitým v pondelok predložil ruskej Štátnej dume na ratifikáciu znenie komplexnej dohody o strategickom partnerstve medzi Ruskom a Severnou Kóreou, podpísanej v júni 2024.
Čítajte aj V rámci ruskej armády vzniká prápor vojakov z KĽDR. Niekoľko z nich už dezertovalo14:50 Generálny tajomník NATO Mark Rutte dnes uviedol, že je dobre oboznámený s detailmi ukrajinského „plánu víťazstva“, ktorý dnes predstavil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O ďalších krokoch NATO sľúbil Rutte rokovať s členmi aliancie, píše agentúra Reuters.
Prezident Zelenskyj dnes v Kyjeve oznámil, že plán na víťazstvo jeho krajiny vo vojne s Ruskom má päť bodov a tri tajné dodatky. Prvým bodom je podľa prezidenta pozvanie do NATO. Kyjev ďalej okrem iného navrhuje rozmiestniť na svojom území odstrašujúce nejadrové prostriedky. Niektorí kľúčoví spojenci Kyjeva pritom nechcú Ukrajinu do Severoatlantickej aliancie pozvať skôr, ako sa skončí vojna proti ruským silám, poznamenala agentúra AP.
Rutte síce zopakoval, že proces vstupu Ukrajiny do NATO je nezvratný, no zároveň uviedol, že ukrajinský plán obsahuje aj ďalšie body. O ďalšom postupe chce Rutte rokovať s ostatnými členmi aliancie.
14:25 Nemecký kancelár Olaf Scholz v dnešnom vystúpení v Spolkovom sneme ubezpečil Izrael o ďalších dodávkach zbraní. Dodal, že podpora Ruskom napadnutej Ukrajiny bude pokračovať. Pred štvrtkovým a piatkovým bruselským summitom EÚ Scholz tiež zdôraznil svoju ochotu rokovať aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o spravodlivej podobe mieru na Ukrajine, píše agentúra DPA.
Medzinárodné smerovanie a zapojenie Nemecka zostane rovnaké, zdôraznil Scholz. Jednou z najväčších výziev dnes je podľa neho pokračujúca ruská agresia na Ukrajine. „Podporujeme Ukrajinu v jej obrane demokracie a suverenity. Nemecko a USA sú najväčšími podporovateľmi krajiny napadnutej Ruskom,“ povedal Scholz, ktorý zároveň poslancom oznámil, že sa vo štvrtok stretne s americkým prezidentom Joom Bidenom v Berlíne. Nemecký kancelár zdôraznil, že sa ale nikdy nebude rozhodovať o Ukrajincoch „za ich chrbtom a bez koordinácie s našimi najbližšími partnermi“.
Scholz v dnešnom vystúpení v Spolkovom sneme ubezpečil o ďalších dodávkach zbraní aj Izrael, ktorý má podľa neho právo brániť sa proti útokom palestínskej teroristickej organizácie Hamas aj libanonského šiitského hnutia Hizballáh. „Izrael sa môže spoľahnúť na našu podporu, teraz aj v budúcnosti. Nemecko bude Izraelu dodávať zbrane aj naďalej,“ povedal Scholz poslancom.
13:57 Maďarsko by malo byť dočasne vylúčené zo schengenského priestoru, aby sa predišlo riziku, že ruskí špióni sa ľahko dostanú do ostatných krajín EÚ. Poslanci dvoch parlamentných strán požiadali premiéra Dicka Schoofa, aby na štvrtkovom summite EÚ v Bruseli túto výzvu predniesol ostatným šéfom vlád a štátov, informuje bruselský spravodajca TASR.
Holandskí kresťanskí demokrati (CDA) a liberáli zo strany D66 sa obávajú maďarského postupu, ktoré povoľuje vstup do krajiny občanom Ruska bez primeraných bezpečnostných kontrol. Upozornili, že Rusi potom môžu voľne cestovať do iných krajín EÚ a zúčastniť sa na špionáži alebo iných škodlivých aktivitách.
Poslanci strán CDA a D66 tvrdia, že kým Maďarsko nezlepší svoje previerky voči Rusom, jeho členstvo v schengenskom priestore by malo byť pozastavené. Vyzvali premiéra Schoofa, aby o tom hovoril na summite EÚ, kde budú na programe otázky migrácie a zahraničnej politiky.
DutchNews.nl citoval poslanca D66 Jana Paternotta, podľa ktorého bolo z Európy vyhostených asi 400 ruských diplomatov a občanov pre špionáž. Holandsko vyhostilo 10 ruských diplomatov a Rusko muselo zatvoriť svoje obchodné zastúpenie v Amsterdame.
„Ruská hrozba je na hraniciach EÚ, Maďarsko ich víta a my musíme zaviesť obmedzenia,“ opísal situáciu Paternotte.
Čítajte aj Hrozí, že ruskí záškodníci a vrahovia preniknú na Slovensko, varuje Krúpa13:48 Čínsky premiér Li Čchiang navrhol posilnenie trilaterálnych vzťahov s Ruskom a Mongolskom v stredu počas stretnutia na okraji summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO), uviedla čínska tlačová agentúra Sinchua. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
„Čína je pripravená spolupracovať s Ruskom a Mongolskom na prehlbovaní dôvery, posilňovaní koordinácie a podpore hlbšej… trojstrannej spolupráce,“ uviedol Li.
Mongolsko síce nie je členom SCO, no od roku 2004 patrí medzi pozorovateľské krajiny. Čína sa však usiluje o to, aby sa pridalo k desiatim krajinám organizácie, píše Reuters. Mongolsko, ktoré je bohaté na suroviny, však prejavuje záujem aj o spoluprácu s predstaviteľmi Spojených štátov, ktorí mu prisľúbili investície do ťažobného a ťažkého priemyslu.
13:28 Výbuchy muničných skladov vo Vrběticiach v Zlínskom okrese, za ktorými pred desiatimi rokmi stáli podľa českej polície agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU, sú mementom ukazujúcim, že Rusko a jeho spravodajské služby nemajú zábrany.
Čítajte viac Desať rokov od výbuchu: Vrbětice sú mementom, že Rusi nemajú žiadne zábrany. Nezabúdame, odkazujú Česi13:03 Hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Oleksandr Syrskyj diskutoval o možnosti útokov na vojenské ciele v Rusku a implementácii plánu víťazstva s admirálom Sirom Tonym Radakinom, náčelníkom štábu obrany Spojeného kráľovstva.
Čítajte viac Syrskyj rokoval s admirálom Radakinom. Británia pripravuje návrh na údery hlboko v Rusku11:47 Ukrajinský plán víťazstva má päť bodov a tri tajné dodatky, povedal dnes v ukrajinskom parlamente prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého citoval server RBK-Ukrajina.
Čítajte viac Zelenskyj odhaľuje plán víťazstva, má päť bodov a tri tajné dodatky. Kremeľ reaguje11:25 Premiér Robert Fico (Smer) si myslí, že sa v krátkom čase blíži koniec vojny na Ukrajine. Očakáva posun v téme riešenia vojny a čaká tiež, s čím príde ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasadnutie Európskej rady v Bruseli. Poukázal na to, že sa opäť hovorí o pozvaní Ukrajiny do NATO. Zopakoval, že Smer je proti vstupu Ukrajiny do NATO, prinieslo by to podľa neho tretiu svetovú vojnu. Uviedol to na stredajšom zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti pred jeho odchodom na zasadnutie Európskej rady.
Čítajte viac Vojna na Ukrajine sa skončí čoskoro, vyhlásil Fico. Očakáva, s čím príde Zelenskyj do Bruselu10:45 Rusko zaútočilo v noci na stredu na Ukrajinu 136 dronmi, z ktorých 51 zostrelila protivzdušná obrana a 60 ich bolo takzvane lokálne stratených. Ukrajinské letectvo v poslednom čase používa termín o stratenej polohe niektorých ruských strojov, čo podľa médií znamená, že zmizli z radarov. Server Ukrajinska pravda s odvolaním sa na hovorcu letectva Jurija Ihnata pred časom napísal, že invázne sily okrem dronov typu Šáhid čoraz viac používajú tiež nové bezpilotné stroje, proti ktorým zasahujú prostriedky elektronického boja, načo sa drony zrútia bez toho, aby spôsobili škody.
Rusi začali používať lacné drony vrátane strojov Gerbera, ktoré vyrábajú v troch variantoch: ako prieskumný dron, útočné bezpilotné lietadlo alebo falošný cieľ, napísala Ukrajinska pravda. Podľa serveru Defense Express ide o stroj, ktorý má trup z molitánu. A termín „lokálne stratený“ podľa médií znamená, že stroj – či útočný alebo prieskumný – zmizol z radarov. Zvyčajne to znamená, že mu došlo palivo, alebo sa zrútil po zásahu prostriedkami elektronického boja, uviedla Ukrajinska pravda.
10:40 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že protivzdušná obrana počas noci na stredu zostrelila tri ukrajinské drony – dva nad Belgorodskou a jeden nad Voronežskou oblasťou. Moskva zvyčajne nehlási, koľko strojov celkovo na ruské územie ukrajinská armáda vyslala. Rezort obrany sa tiež nezmienil o prípadných škodách.
10:27 Ukrajina by chcela pozvánku do Severoatlantickej aliancie (NATO) dostať skôr, ako americký prezident Joe Biden odíde z Bieleho domu. Odôvodňuje to tvrdením, že by tým Biden za sebou zanechal vhodný odkaz. Uviedla to Natalija Galibarenková, ukrajinská veľvyslankyňa pri NATO.
„Úprimne veríme, že to môže byť súčasťou odkazu aktuálnej americkej administratívy,“ povedala Galibarenková počas utorkového rozhovoru v sídle ukrajinskej misie pri NATO. Zároveň uviedla, že Kyjev sa nedožaduje okamžitého začatia prístupových rokovaní, ale iba formálnej pozvánky, ktorá by vyslala silný odkaz. Na otázku, kedy Ukrajina pozvánku očakáva, odpovedala: „Čím skôr, tým lepšie.“
Čítajte viac NATO chce byť pripravené na Rusko, ale riešilo Bidena a TrumpaPred americkými prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 5. novembra, pociťuje Ukrajina veľkú neistotu, keďže Washington jej poskytuje najväčšiu vojenskú pomoc.
Demokratická kandidátka Kamala Harrisová signalizovala pokračovanie podpory Ukrajine, ale jej presnú podobu neuviedla. Republikánsky kandidát Donald Trump sa v tejto súvislosti jednoznačne nevyjadril.
Ak by sa Ukrajina stala súčasťou NATO pod vedením USA, vzťahoval by sa na ňu aj pakt vzájomnej obrany, podľa ktorého sa útok na jedného člena chápe ako útok na všetky členské štáty. Prístupový proces by však mohol trvať roky.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v poslednom období jasne deklaroval, že pozvánku do NATO považuje za súčasť svojho „víťazného plánu“.
Čítajte viac Biden odhováral Putina od invázie na Ukrajinu už dva mesiace pred tým, ako sa začala, tvrdí kniha zo zákulisia Bieleho domuPodľa Moskvy by potenciálne členstvo Ukrajiny v NATO legitimizovalo vojnu, Ukrajina zase trvá na tom, že sa členom aliancie potrebuje stať v záujme svojej ochrany pred prípadnou budúcou ruskou agresiou.
Galibarenková v interview objasňovala aj postoj Kyjeva. „Ak povieme, že pozvánka je na stole, pre Ruskú federáciu by to znamenalo konečný verdikt… takže už nemôžete zvýšiť stávky v súvislosti s touto témou,“ uviedla Galibarenková.
NATO opakovane deklarovalo, že Ukrajina sa stane jeho členským štátom a jej cesta do aliancie je nezvratná. Zároveň však upozornilo, že Kyjev do NATO nemôže vstúpiť, kým je vo vojne, a neuviedlo ani možný časový harmonogram pre Ukrajinu.
Väčšina členských štátov vrátane USA zatiaľ nejaví ochotu v tejto fáze pozývať Ukrajinu do aliancie. Podľa minulotýždňového vyjadrenia popredného predstaviteľa americkej administratívy, ktorý s novinármi hovoril pod podmienkou anonymity, sa v tejto veci postoj Washingtonu nezmenil.
10:00 Si hrdina, môj hrdina, písala mu po zatknutí. Maša Moskaľovová, ruská školáčka z Tulskej oblasti, ktorá svojim protivojnovým obrázkom doviedla otca za mreže, ho v utorok, po roku a trištvrte odlúčenia, mohla znova vyobjímať.
Čítajte viac Rus, ktorého dcéra nakreslila protivojnový obrázok, si odsedel trest. Po prepustení ho čakala pri bráne a vyplakala sa mu na pleci9:50 Plánované zvýšenie výrobnej kapacity delostreleckej munície v krajinách NATO pokračuje, uviedol jeden z predstaviteľov Severoatlantickej aliancie. Podľa centrály NATO v Bruseli je 32 krajín na najlepšej ceste vyrobiť tento rok 2 milióny nábojov kalibru 155 mm.
Bude to podstatne viac ako v minulosti a je to pomerne pôsobivý priemyselný obrat, uviedol predstaviteľ NATO pred stretnutím ministrov obrany vo štvrtok a piatok. Priznal však, že výroba je aj napriek tomu stále nízka a munícia príliš drahá. Podľa západných spravodajských služieb dokáže Rusko vyrobiť ročne približne 3 milióny nábojov, čo ho zvýhodňuje vo vojne proti Ukrajine.
Obranný priemysel v krajinách NATO nie je prispôsobený takému vysokému dopytu, čo komplikuje vojenskú pomoc Kyjevu. Na zvýšenie efektívnosti a zníženie nákladov je potrebné zlepšiť aj štandardizáciu.
Členovia NATO preto vyjadrili záujem poveriť nového generálneho tajomníka Marka Rutteho predložením návrhu modernizácie a štandardizácie výroby obranného materiálu na februárovom stretnutí ministrov. Týkal by sa tiež užšej integrácie obranného priemyslu a dohľadu nad uplatňovaním dohodnutých noriem.
8:45 Rusko zaútočilo v noci na dnes na Ukrajinu 136 dronmi, z ktorých 51 zostrelila protivzdušná obrana a 60 ich bolo takzvane lokálne stratených. Ukrajinské médiá tento termín vysvetľujú tak, že stroje zmizli z radarov. O bilancii informovalo ukrajinské letectvo, podľa ktorého Rusi rovnako vyslali na Ukrajinu dve strely. Asi 20 dronov je stále vo vzduchu, poznamenalo v rannej správe letectvo. O osude striel sa nezmieňuje.
Podľa agentúry Ukrinform vypukol po ruskom údere rozsiahly požiar v bližšie neurčenom priemyselnom podniku v Ternopilskej oblasti. Požiar sa podarilo uhasiť a nikto nebol zranený, dodala ukrajinská agentúra s odvolaním sa na regionálnu vojenskú správu.
„K siedmej hodine (06:00 SELČ) bolo zostrelených 51 nepriateľských dronov v Sumskej, Čerkaskej, Kirovohradskej, Ternopilskej, Chersonskej, Charkovskej, Žytomyrskej, Doneckej, Dnepropetrovskej, Mykolajivskej, Kyjevskej, Poltavskej, Černihivskej a Černivickej oblasti,“ uviedli ukrajinské vzdušné sily. Podľa nich tou dobou boj pokračoval, keďže v ukrajinskom vzdušnom priestore zostávalo 20 nepriateľských dronov.
Šesťdesiat strojov bolo takzvane lokálne stratených, čo ukrajinské letectvo pričítalo elektronickému boju. Dva bezpilotné stroje podľa Ukrajincov zamierili späť do Ruska. Rusi okrem toho podľa ukrajinských vzdušných síl vyslali strely S-300/400 a Ch-59 na Doneckú a Černihivskú oblasť. O ich osude Kyjev zatiaľ neinformoval.
Letecký poplach bol vyhlásený na veľkej časti Ukrajiny aj dnes ráno. V Kyjevskej oblasti podľa aplikácie varujúcej pred ruskými leteckými údermi trval celú noc a úrady ho stále nezrušili.
7:42 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 450 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 672 850, uviedol v stredu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o deväť tankov, 30 obrnených bojových vozidiel pechoty a 29 delostreleckých systémov.
Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 8 997 tankov, 17 969 obrnených bojových vozidiel pechoty a 19 459 delostreleckých systémov.
6:25 Horúcim miestom bojov sa stáva oblasť okolo mesta Kupjansk. Generálny štáb ukrajinskej armády v utorok informoval, že za posledných 24 hodín sa pri Kupjansku odohralo 19 bitiek, pričom sedem vtedy stále zúrilo, uviedla agentúra Reuters.
Ukrajinské úrady nariadili v utorok evakuáciu tohto kľúčového mesta a troch ďalších lokalít v severovýchodnej oblasti Charkova, keďže ruské sily sa približujú a úrady čelia ťažkostiam pri poskytovaní služieb počas zimy. Úrady už nevedia zaručiť, že ľuďom budú zabezpečené dodávky elektrického prúdu, vody alebo humanitárnej pomoci. Kvôli neustálemu ruskému ostreľovaniu nemôžu pracovať opravárenské čaty.
Nariadenie sa týkalo Kupjanska, železničného uzla ležiaceho na oboch brehoch rieky Oskil, ako aj mesta Borova ďalej na juh, neďaleko mesta Izjum, ďalšieho významného logistického centra.
Kupjansk leží na rieke Oskil. Na jej východnom brehu sa nachádza asi 4000 ľudí, na západnom okolo 3000 obyvateľov. Za uplynulý mesiac tieto miesta opustilo 234 rodín s deťmi, teraz sa pre zhoršujúcu sa situáciu povinná evakuácia týka všetkých civilistov.
Ruské vojská Kupjansk obsadili v prvých dňoch invázie predvlani vo februári. Ukrajinské vojská ich odtiaľ vytlačili počas protiofenzívy v septembri 2022, Rusi však na mesto zotrvalo útočia.
Guvernér Charkova Oleh Synehubov v národnej televízii uviedol, že príkaz na evakuáciu je povinný.
„Najťažšia situácia je v sektore Kupjanska. Na východnom brehu rieky Oskil, ktorá rozdeľuje mesto, už nevieme garantovať obnovenie dodávok elektriny, tepla a vody kvôli neustálemu ostreľovaniu,“ povedal. „Všetky opravárenské posádky sa okamžite dostanú pod ruskú paľbu,“ dodal.
Ruské sily napredujú vo svojej snahe okupovať východnú ukrajinskú oblasť Doneck, pričom zaberajú dediny, keď postupujú na západ. Už niekoľko mesiacov pôsobia aj severnejšie v Charkovskej oblasti so zameraním na Kupjansk.
Charkov, druhé najväčšie ukrajinské mesto, na západ od Kupjanska, sa stalo terčom opakovaných raketových a bezpilotných útokov počas väčšiny z viac ako 2 1/2 roka prebiehajúcej vojny, uvádza Reuters.