Putin predlžuje politický život starej garde. Jeho "politbyro" bude staršie, ako mal Brežnev

Týždeň po svojich 72. narodeninách si šéf Kremľa spomenul na starého priateľa. Podpísal zákon, ktorý mu umožňuje udeliť výnimku predsedovi Vyšetrovacieho výboru, aby po dovŕšení veku 70 rokov nemusel opustiť štátnu službu. Rovnakým spôsobom Vladimir Putin predĺžuje politický život aj ďalším členom svojej starej gardy, s ktorými sa napriek ich vysokému veku nechce rozlúčiť.

19.10.2024 17:00
Russia Protest Foto: ,
Leonid Iľjič Putin? Demonštranti v Petrohrade na archívnej snímke z roku 2012 nesú portrét Vladimira Putina vyobrazeného na spôsob niekdajšieho komunistického vodcu Brežneva.
debata (114)
Zelenskyj Ficovi: Podporujte Kyjev, lebo Putin sa na Ukrajine nezastaví
Video
Prezident Zelenskyj o stretnutí s premiérom Ficom. / Zdroj: NATO

Generál Alexandr Bastrykin, ktorý ruskú obdobu FBI vedie od jej založenia, sa koncom augusta dožil 71 rokov. Podľa doteraz platnej legislatívy mu mandát, už raz mimoriadne predlžovaný, mal definitívne vypršať pred štrnástimi mesiacmi. „Nie je jasné na základe čoho šéf Vyšetrovacieho výboru zastával svoju funkciu v minulom i tomto roku až doteraz,“ odvážil sa poznamenať telegramový kanál Brifing.

Z Kremľa sa to nik neunúval vysvetliť. Zrejme im táto nechápavosť pripadá naivná. Veď predsa každý musí vedieť, aké dávne puto spája prezidenta s jeho hlavným vyšetrovateľom. Študovali spolu na Leningradskej štátnej univerzite, pričom Bastrykin bol vtedy, ako študentský „starosta“ ročníka, faktickým vedúcim Putina.

Šéf Kremľa napokon zjavne usúdil, že už vzhľadom na právnické diplomy, ktoré obaja majú, by sa služobné postavenie jeho priateľa z mladosti patrilo dať do súladu s legislatívou. Parlamentu predložil príslušný návrh, obe komory mu ho expresne schválili (Štátna duma za jediný deň hneď v troch čítaniach) a tak tento týždeň Putin mohol novelu zákona podpísať.

Čarovná formulka podľa webovej stránky Kremľa znie nasledovne: „Federálny zákon stanovuje možnosť prezidenta Ruskej federácie predĺžiť funkčné obdobie predsedu Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie.“

Russia Putin Next Steps Čítajte viac Voľby bez voľby. Kto sú Putinovi sparingpartneri?

60 + 5

Vekový limit pre výkon štátnej služby v Rusku je dedičstvom medzivládia, keď Putinovu stoličku v Kremli štyri roky zahrieval o trinásť rokov mladší Dmitrij Medvedev. Ten presadil pravidlo, na základe ktorého vysokí štátni úradníci po dovŕšení šesťdesiatky mali odísť do dôchodku a aj po udelení výnimky mohli vo funkcii nadsluhovať nanajvýš päť rokov.

Keď sa Putin v roku 2012 z čela vlády vrátil do Kremľa, mal už sám na krku šesťdesiatku. Na hlavu štátu sa síce horné vekové obmedzenie nevzťahuje (dolný limit je prinajmenšom 35 rokov), na členov jeho suity, generačných druhov, ktorí starnú zarovno s ním, však áno. Starých dôverníkov, ktorých si do Moskvy priviedol z predchádzajúcich pôsobísk – zo sovietskej štátnej bezpečnosti KGB a petrohradskej radnice, sa ale Putin nemienil vzdať.

Putin varuje Západ pred dodávkami rakiet dlhého doletu Ukrajine
Video

Krátko po výmene kresiel s Medvedevom preto Putin pred dvanástimi rokmi presadil novelu zákona, aby s jeho špeciálnym povolením mohli vybraní členovia vlády, prezidentskej administratívy, ako aj šéfovia federálnych inštitúcií, splnomocnenci i poradcovia hlavy štátu zostať vo svojich kreslách o päť rokov dlhšie.

„S cieľom udržať vo verejnej službe vysokokvalifikované vedúce kádre návrh zákona ráta s tým, že federálnemu štátnemu úradníkovi zastávajúcemu niektorú z kategórie najvyšších funkcií môže byť obdobie verejnej služby z rozhodnutia prezidenta Ruskej federácie predĺžené do dosiahnutia veku 70 rokov,“ píše sa v dokumente zo septembra 2012, ktorý je stále na internetovej stránke Kremľa.

Už ani 70-ročné maximum nestačí

Napriek priam faraónskym právomociam ani ruský prezident nedokáže zastaviť plynutie času. Minulý týždeň sa neobmedzený vládca Ruska, ktorý o dva a pol mesiaca oslávi štvrť storočie od príchodu k moci, dožil 72 rokov. Nie je to málo. Priemerný vek dožitia mužov v Rusku je dnes podľa štatistického úradu Rosstat 66 rokov.

V Putinovom veku sa mnohí komunistickí šéfovia Kremľa už postupne poberali na druhý svet. Konstantin Černenko mal iba o rok viac, Josif Stalin o dva, Leonid Brežnev o štyri, a Jurij Andropov bol dokonca o tri roky mladší, keď ich na moskovskom Červenom námestí uložili na večný odpočinok.

Putinovi priatelia neodvratne starnú spolu s nim. Mnohí členovia ruskej bezpečnostnej rady už dávno prekročili nielen dôchodkový vek 65 rokov ale aj 70-ročný limit pre zotrvanie v štátnej službe. Prezident im ho preto každoročne predlžuje. Niekoľko mesiacov pred veľkou ruskou inváziou na Ukrajinu Putin podpísal aj zákon umožňujúci predĺžiť na 70 rokov maximálny vek pre službu generálov a admirálov.

Šéf Kremľa Vladimir Putin a jeho stará garda na... Foto: SITA/AP
Putin Bezpecnostna rada Šéf Kremľa Vladimir Putin a jeho stará garda na zasadaní Bezpečnostnej rady Ruskej federácie v októbri 2024.

Starší ako za Brežneva

Bezpečnostná rada na čele s Putinom svojim vekovým priemerom minulý rok predstihla aj politbyro, najmocnejší riadiaci orgán v Sovietskom zväze, ktorý bol na sklonku komunistickej éry symbolom gerontokracie. Tento ukazovateľ, ktorý bol v roku 1986 v sovietskom politbyre 62,7, u členov bezpečnostnej rady vlani dosiahol 64,92 rokov.

Podľa portálu Moscow Times na budúci rok zlomí bezpečnostná rada aj rekordný vekový priemer politbyra z roku 1981, keď za Brežneva dosahoval 67,7 roka.

Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a jeho... Foto: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko
Sergej Lavrov / Vladimir Putin / Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a jeho šéf diplomacie Sergej Lavrov.

Stálymi členmi bezpečnostnej rady sú šéfovia všetkých bezpečnostných zložiek (ministerstva obrany, vnútra, tajnej služby FSB, zahraničnej rozviedky SVR i národnej gardy), šéfovia oboch komôr parlamentu, ako aj 74-ročný minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Dvojník Putina sa opýtal Putina, či má dvojníkov
Video

Predsedníčku Rady federácie Valentinu Matvienkovú, ktorá na jar oslávila 75. narodeniny, pred dvoma týždňami senátori jednomyseľne zvolili už na štvrté funkčné obdobie. Viacerí pozorovatelia to vyhodnotili ako jasný signál zo strany Kremľa, že najvyššie poschodie politických elít má doživotne garantované posty. Ako príklad môže poslúžiť predseda Najvyššieho súdu Valerij Zorkin, ktorý má 81 rokov.

Do klubu sedemdesiatnikov vstúpi tento mesiac šéf SVR Sergej Naryškin, tajomníka bezpečnostnej rady Sergeja Šojgua to čaká o pol roka. Šéf Rossgvardie Valerij Zolotov, bývalý Putinov ochrankár, oslávi v januári 71. narodeniny, riaditeľ FSB Alexander Bortnikov na budúci mesiac na pomyselnej trorte sfúkne 73 sviečok.

Putinov terajší mandát vyprší na jar 2030, keď bude mať 77 rokov. Vďaka kontroverznej ústavnej zmene sa ale bude môcť ešte raz uchádzať o znovuzvolenie. Ak nezasiahne vyššia moc, tak teoreticky bude môcť sedieť v Kremli ešte v roku 2036 ako 83-ročný.

Za právo byť doživotným vládcom je ale potrebné dať rovnaké výsady svojim dvoranom, upozorňuje známy publicista Anatolij Nesmian. „Gerontokracia nikdy nie je osobná, je to systém, ktorý sa vždy končí rovnako – pretekmi na lafetách,“ pripomenul na svojom telegramovom kanáli ironické označenie prvej polovice 80. rokov minulého storočia, keď v priebehu 3,5 roka v Moskve pochovali troch šéfov Kremľa a viacerých ďalších členov prestarnutého sovietskeho vedenia.

„Gerontokracia takmer nevyhnutne vedie ku generačnej priepasti. Veľmi starých ľudí nahrádzajú extrémne mladí. A tí svoj nedostatok skúseností kompenzujú nadšením. Naposledy sa takýto mladý nadšenec dostal k moci v roku 1985. Neskončilo sa to dobre,“ napísal Nesmian v narážke na Michaila Gorbačova, ktorý prišiel k moci vo veku 54 rokov a kým oslávil šesťdesiatku, štát, ktrého hlavou bol, sa mu rozpadol.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 114 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Leonid Brežnev #vojna na Ukrajine #ruský prezident Vladimir Putin