Podľa denníka Haarec o tom informovalo v noci na dnes ministerstvo zdravotníctva v Gaze, ovládané palestínskym teroristickým hnutím Hamas. Izraelská armáda v reakcii uviedla, že podľa jej predbežného vyšetrovania je tento počet obetí prehnaný, a palestínsku informáciu označila za „propagandu Hamasu“.
Podľa palestínskych zdravotníkov utrpela zásah viacpodlažná budova a poškodených bolo niekoľko domov v jej okolí. V troskách sú podľa nich pochované desiatky ľudí. Záchranné operácie sťažuje prerušenie telekomunikačného a internetového spojenia v oblasti, uviedli miestni zdravotníci citovaní agentúrou Reuters. Povedali tiež, že odmietli príkaz izraelskej armády evakuovať nemocnicu a nechať bez dozoru pacientov, z ktorých mnohí sú v kritickom stave.
Podľa hovorcu izraelskej armády uvádzané palestínske počty obetí sobotňajšieho úderu v Bajt Lahíji nezodpovedajú informáciám, ktoré má armáda z miesta. „Použili sme presnú muníciu a cielili na teroristov z Hamasu,“ uviedol hovorca. Zdôraznil tiež, že „toto je bojová zóna“ a že armáda sa snaží obmedziť civilné obete.
Izraelská armáda pred dvoma týždňami začala ďalšiu veľkú ofenzívu na severe Pásma Gazy, kde podľa nej operujú preskupené sily Hamasu. Predtým vyzvala civilistov, aby túto oblasť, kde odhadom žije asi 400 000 ľudí, opustili. Mnohí to ale neurobili, pretože nemôžu, alebo nechcú odísť do inej časti Pásma Gazy, ktoré je celé zničené izraelským bombardovaním a bojom s hnutím Hamas. V Pásme Gazy je síce takzvaná humanitárna zóna, ale ani v nej nie je bezpečné a aj tam trpia civilisti nedostatkom jedla a žijú v katastrofálnych podmienkach v stanoch bez tečúcej vody a toaliet.
Izraelské sily už skôr podľa miestnych zdravotníkov obkľúčili Džabáliju, najväčší z ôsmich pôvodných utečeneckých táborov v Pásme Gazy. Niektorí tvrdia, že armáda ľuďom bráni opustiť oblasť, odkiaľ sa majú civilisti evakuovať. Novú operáciu na severe Pásma Gazy kritizoval tento týždeň aj Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, podľa ktorého sú tam uväznené desaťtisíce civilistov bez dodávok jedla a ďalšej humanitárnej pomoci.
Čítajte viac Na dom izraelského premiéra Netanjahua útočil dronPodľa skoršieho oznámenia Svetového potravinového fondu izraelská armáda na dva týždne od 1. októbra zastavila dodávky potravín na sever Pásma Gazy. Izraelská vláda odmietla, že zvažuje realizovať plán vojenského obliehania severnej časti Pásma Gazy, ktorý jej v septembri predložila skupina generálov vo výslužbe. Podľa neho by armáda po výzve na evakuáciu odrezala toto územie od humanitárnej pomoci, aby donútila teroristov z Hamasu sa vzdať. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však minulý mesiac podľa miestnych médií povedal, že tento plán je len jednou z možností a že o ňom vláda bude rokovať.
Podľa palestínskej civilnej obrany, ktorú ovláda Hamas, bolo v oblasti Džabáliji a obcí Bajt Lahíja a Bajt Hanún od 6. októbra zabitých vyše 400 Palestínčanov, uviedla agentúra AFP.
Izrael vedie v Pásme Gazy vojnu proti Hamasu v odvete za teroristický útok z vlaňajšieho 7. októbra, keď palestínski ozbrojenci v izraelskom pohraničí pozabíjali približne 1 200 ľudí a ďalších 251 odvliekli do Gazy ako rukojemníkov. Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo za viac ako rok bojov vyše 42 500 Palestínčanov a ďalších približne 100 000 bolo zranených. Tieto údaje nerozlišujú medzi ozbrojencami Hamasu a civilistami, ktorých je však väčšina.