„Pôrodnosť prudko klesla a v súčasnosti sa pohybuje okolo jedného dieťaťa na ženu, čo je jedna z najnižších hodnôt na svete,“ uviedla na tlačovej konferencii v Ženeve Bauerová z Populačného fondu OSN (UNFPA), kde vedie sekciu pre východnú Európu. Na udržanie stabilnej populácie je podľa Reuters potrebná pôrodnosť 2,1 detí na ženu.
Ukrajina mala v roku 1991, keď sa rozpadol Sovietsky zväz, vyše 50 miliónov obyvateľov. Podobne ako ďalšie východoeurópske krajiny alebo štáty strednej Ázie následne zažila populačný pokles. V roku 2021 mala podľa Reuters približne 40 miliónov obyvateľov. Ruská invázia zhoršila už tak ťažkú demografickú situáciu, uviedla Bauerová.
Najviac sa na úbytku obyvateľov krajiny podpísal útek zhruba 6,7 milióna ľudí do zahraničia. Faktorom sú aj vojnové úmrtia. „Je komplikované získať presné čísla, ale odhady sa pohybujú okolo desiatok tisíc obetí,“ povedala Bauerová.
Bezprostredný dopad je podľa nej vidieť v niektorých vyľudňujúcich sa regiónoch, existujú dediny, kde zostali len starší ľudia. Na presné vyčíslenie dopadu ruskej vojenskej agresie na ukrajinskú populáciu ale bude treba podľa Bauerovej počkať na koniec vojny, keď bude možné vykonať sčítanie ľudu.
Rusko, ktoré malo pred svojím vojenským ťažením na Ukrajine vyše 140 miliónov obyvateľov, tiež zaznamenalo zhoršenie svojej demografickej situácie, poznamenala agentúra Reuters a upozornil na dáta ruského štatistického úradu Rosstat publikované v septembri, podľa ktorých krajina zaregistrovala v prvých šiestich mesiacoch tohto roka najnižšiu pôrodnosť od roku 1999. V najrozľahlejšej krajine sveta sa narodilo v prvom polroku 599 600 detí, čo je o 16 000 menej ako v rovnakom období vlaňajška.