„Od 1. januára do 29. septembra 2024 bolo na celom svete v piatich regiónoch WHO hlásených celkovo 439 724 prípadov cholery a 3 432 úmrtí. Hoci je počet prípadov v roku 2024 o 16 percent nižší ako vlani, 126-percentný nárast úmrtí je veľmi znepokojivý,“ uviedla WHO v správe publikovanej koncom minulého týždňa.
Čítajte viac Virológ o Kotlárovej správe: Je to výsmech vedcov. Ak by sa zakázali mRNA vakcíny, uškodilo by to aj onkologickým pacientomSvetová zdravotnícka organizácia tiež upozornila na to, že k 14. októbru boli celosvetové zásoby perorálnej vakcíny proti cholere vyčerpané. „Hoci sa v nadchádzajúcich týždňoch očakávajú ďalšie dávky, tento nedostatok predstavuje významnú výzvu pri úsilí o reakciu na nákazu a brzdí snahu dostať šírenie choroby pod kontrolu,“ zdôraznila WHO.
Medzi krajiny, ktoré tento rok najviac zasiahla cholera, patrí Afganistan (143 327 prípadov), Pakistan (60 369), Jemen (36 404), Konžská demokratická republika ( 25 221), Etiópia (23 391) a Sudán (20 062). Ochorenie sa šíri pitím znečistenej vody alebo kontaminovanými potravinami. Choleru sprevádzajú silné vodnaté hnačky, zvracanie a horúčky. Ak má pacient prístup ku kvalitnej zdravotníckej starostlivosti, ochorenia sa dá dobre liečiť.
Čítajte viac Ako boží hnev. Po vojne, dažďoch a povodniach udrela na Sudán cholera, zabila 388 ľudí„Nárast úmrtnosti možno čiastočne pripísať špecifickým lokalitám ohnísk nákazy, medzi ktoré patria oblasti zasiahnuté konfliktom, kde je vážne ohrozený prístup k zdravotnej starostlivosti, regióny s rozsiahlymi záplavami, ktoré poškodili kritickú infraštruktúru, a oblasti s nedostatočne vybavenými zdravotníckymi zariadeniami,“ pripomenula WHO.
V roku 2024 už choleru zaznamenali v 30 krajinách sveta. Európa je bezpečná, v minulosti prípady ochorenia súviseli len ľuďmi, ktorí sa vrátili z regiónov s výskytom ochorenia. No už pred niekoľkými mesiacmi zaznelo, že vzhľadom na pokračujúcu ruskú agresiu by na cholerovej mape mohla pribudnúť Ukrajina.
Čítajte viac Čaká Ukrajinu brutálna zima bez energií? Rusko ohrozuje aj jadrové elektrárne, tvrdia aktivistky"Situácia je rovnako kritická, ako keď roku 2023 vyhodili do vzduchu Kachovskú priehradu, pretože sme svedkami výpadkov prúdu a útokom na energetické zdroje. A keď sa preruší elektrina, dodávky vody sa často zastavia. Dlhodobé prerušenie dodávok vody a ich následné spustenie môže viesť k tomu prenosu infekčných chorôb vodnou cestou,“ povedal v júni pre BBC ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Liaško.
Svetová zdravotnícka organizácia momentálne pozorne sleduje situácia v Libanone, kde na pozície radikálov z hnutia Hizballáh už niekoľko týždňov útočí izraelská armáda. Miestne ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň potvrdilo prvý prípad cholery v krajine.