„S pánom kancelárom sme sa zhodli, že dnes otázka vstupu Ukrajiny nie je na stole, ani nemôže prísť na stôl, ani nie je realistická,“ povedal Pellgrini po stretnutí s Scholzem.
Pellegrini upozornil, že Berlín navštívil krátko po tom, ako o Ukrajine a vývoji v ruskej vojne proti tejto krajine rokoval Scholz s americkým prezidentom Joom Bidenom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom. Z jeho rozhovoru so Scholzom podľa slovenského prezidenta vyplynulo, „že aj u ďalších svetových lídrov dochádza k výzve po realistickom pohľade na budúci vývoj“ vojny na Ukrajine. Zároveň dodal, že podľa Nemecka i Slovenska musí byť v prípade mierových rokovaní rozhodovanie v prvom rade na Ukrajine.
V rozhovore so Scholzom podľa Pellegriniho zaznela tiež obava, že by kvôli nadchádzajúcej zime a Rusmi zničenej ukrajinskej infraštruktúre mohla Európu čakať ďalšia vlna ukrajinských utečencov. Slovensko je podľa prezidenta pripravené sa o ne v takom prípade postarať.
So spolkovým kancelárom sa zhodli, že ak dôjde k rokovaniam a definitívnemu ukončeniu vojnového konfliktu, musí ísť o rozhodnutie Ukrajiny. „Nemôžu iné štáty sveta hovoriť Ukrajine, ako to musí s Ruskom dohodnúť, pretože to by bolo nespravodlivé,“ podotkol.
Okrem Ukrajiny rokovali Scholz a Pellegrini tiež o migrácii. Slovenský prezident povedal, že kancelárovi garantoval, „že Slovensko nebude ani tranzitnou krajinou, cez ktorú budú migranti, ktorí mieria do Nemecka, len tak voľne prechádzať“.
Pellegrini sa v Berlíne stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzem, následne ho s vojenskými poctami prijal na zámku Bellevue tiež nemecký prezident Frank-walter Steinmeier. Pellegrini, ktorý sa ujal prezidentského úradu v polovici júna, je na nástupnej návšteve Nemecka, ktoré je kľúčovým obchodným partnerom Slovenska.
Stretnutie so Scholzom je v programe nemeckého kancelára označené ako pracovné. V zámku Bellevue, sídle nemeckých prezidentov, bude Pellegrini prijatý s vojenskými poctami. Ani v jednom prípade nie je na programe spoločné vyjadrenie pre tlač, čo nemeckojazyčná mutácia webu Politico označila za „nápadné“. Scholz a Pellegrini sú podľa neho „čisto formálne“ kolegovia sociálni demokrati, strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas), ktorej terajší prezident donedávna predsedal, podľa webu však „zatočila ostro doprava“. Slovenského prezidenta označilo Politico za „kontroverzného hosťa“.
Hovorkyňa nemeckej vlády Christiane Hoffmannová v pondelok na vládnej tlačovej konferencii povedala, že témami rozhovoru Scholza s Pellgerinim budú vzájomné vzťahy a otázky európskej politiky. „Úlohu by mohla hrať tiež ďalšia podpora Ukrajiny v obrannom boji proti ruskej útočnej vojne,“ dodala.
V nemeckej metropole je to v krátkom čase druhá návšteva vysokopostaveného slovenského politika, predminulý týždeň sa so svojou rezortnou kolegyňou Annalenou Baerbockovou stretol slovenský minister zahraničia Juraj Blanár. Premiér Robert Fico zavítal do Berlína oficiálne naposledy v januári, keď sa rovnako zišiel so Scholzom.
Pellegrini je vo funkcii prezidenta od polovice tohto júna. Nahradil v nej Zuzanu Čaputovú, ktorá bola na rozlúčkovej návšteve v Nemecku na začiatku apríla. Steinmeier vtedy slovenskej hlave štátu poďakoval za jej úsilie o posilnenie zásad právneho štátu. Pellegrini bol od nástupu do funkcie na zahraničných cestách okrem iného v Belgicku, vo Francúzsku či Spojených štátoch. Prvú bilaterálnu návštevu podnikol tradične do Česka, a to už na konci júna, nasledovali Poľsko, Maďarsko a Rakúsko. Zo slovenských susedov tak zatiaľ nenavštívil len Ukrajinu.