Aj keď sa oficiálne rokovania medzi ÖVP a SPÖ začnú až v piatok, od volieb ubehli už takmer štyri týždne, ktoré Nehammer využil na neformálne stretnutia s možnými partnermi.
Ako informoval rakúsky denník Kronen Zeitung, nová vláda by mohla vzniknúť pomerne rýchlo. Z politických kuloárov uniklo, že by malo ísť o „tyrkysovo-červeno-ružovú“ koalíciu (podľa straníckych farieb) ÖVP, SPÖ a NEOS, ktorú Rakúšania začali prezývať „cukríková“.
Spomenuté strany údajne vyjednávajú aj o predbežnom rozdelení vládnych postov, teda 14 ministerstiev a troch vicekancelárov. Ľudovci by mali získať sedem rezortov, sociálni demokrati päť a NEOS (Nové Rakúsko a Liberálne fórum) dva.
Každý subjekt obsadí aj jedno miesto vicekancelára. Podľa informácií denníka Kronen Zeitung sa asi najväčšie spory vedú o ministerstvá financií a dopravy.
Čítajte viac Rakúsky prezident poveril zostavením vlády šéfa ľudovcov NehammeraVysoké riziko rozpadu?
Ak by sa Nehammerovi naozaj podarilo zložiť „cukríkovú koalíciu“, v 183-člennej Národnej rade (dolnej komore rakúskeho parlamentu) by mala pohodlnú väčšinu 110 poslancov.
A hoci domáci politológovia už pred voľbami tipovali, že práve tieto strany zostavia budúcu vládu, niektorí analytici sa domnievajú, že by v takom zložení dlho nevydržala.
Uznávaný politický konzultant a publicista Thomas Hofer je napríklad presvedčený, že nový kabinet čakajú také náročné výzvy, že ich aj pre vnútorné spory nedokáže zvládnuť.
Problémy sa podľa neho prejavia už na rokovaní ÖVP a SPÖ – jednak emocionálneho charakteru (tým, že prezident Van der Bellen nepoveril zostavením vlády najprv FPÖ ako víťaza volieb, porušil demokratickú tradíciu), jednak osobné (konflikty medzi predsedami strán), ale aj politické – rozdielne názory na kľúčové témy.
Ako Hofer zdôraznil pre rakúsky rozhlas Ö1, hlavným cieľom budúceho kabinetu by malo byť zlepšenie nálad v spoločnosti. „Dve tretiny obyvateľov zastávajú názor, že sa Rakúsko neuberá správnym smerom. Zmeniť to bude pre všetkých zúčastnených herkulovská úloha,“ zhodnotil.
Čítajte viac Rakúsky prezident Van der Bellen vyzval tri najsilnejšie strany, aby rokovali o možnej vládeZa ďalšiu ťažkú skúšku považuje vytýčenie piatich-šiestich veľkých reforiem, ktoré treba spraviť, a vierohodne ich prezentovať verejnosti. Práve to vraj v minulosti vláda ľudovcov a sociálnych demokratov nezvládla.
Hofer preto odhaduje, že je veľmi veľká pravdepodobnosť, že zamýšľaná trojkoalícia zlyhá. „Najmä počas prvých sto dní musí nová vláda nasadiť vysoké tempo,“ odporučil.
Portál Der Standard.at zase pripomína, že riziko predstavuje už spojenectvo ľudovcov so sociálnymi demokratmi. Ich predseda Andreas Babler je totiž nevyspytateľný politik a netají sa tým, že je marxista. Ako starosta Traiskirchenu má v kancelárii busty Karola Marxa i Vladimira I. Lenina.
Známe sú tiež jeho kontroverzné tvrdenia z roku 2020, keď sa v jednom podcaste vyjadril, že Európska únia je „najagresívnejšia zahraničnopolitická vojenská aliancia, aká kedy existovala“ a jej doktrína je „horšia ako NATO“.
Ako však ubezpečil, nie je za to, aby Rakúsko z EÚ vystúpilo, iba presadzuje, aby sa únia zreformovala.
Babler počas volebnej kampane navyše vystupoval ako „Robin Hood ľudí pozbavených práv“, ako odporca korporácií, ktorých nadmerné zisky by sa mali znížiť.
Redakcia portálu Der Standard.at si preto kladie otázku, ako sa kresťanskí demokrati z ÖVP dokážu dohodnúť na ekonomických témach s marxistom a presadiť nevyhnutné hospodárske reformy. Kedy narazia na Bablerove „červené čiary“?
Čítajte viac Krajná pravica zvíťazila, a predsa prehrala. Bude v Rakúsku vládnuť koalícia porazených?Nehammer sa však zrejme spolieha na pragmatizmus iných politikov SPÖ, ktorí sa na rétoriku svojho predsedu pozerajú skepticky a sú pripravení na ústupky. Na spojenie navyše obe strany nabáda i možný vývoj v regiónoch, kde budú pravdepodobne tiež odkázané na vzájomnú spoluprácu.
Vytvorenie koalície s ľudovcami však neschvaľujú ani viacerí funkcionári SPÖ ako napríklad Peter Doskozil, ktorý je predsedom krajinskej vlády v Burgenlande. Babler, ale ani Nehammer, podľa neho po voľbách neprejavili žiadnu sebareflexiu a sociálni demokrati mali radšej odísť do opozície.
„S najhorším volebným výsledkom v dejinách druhej republiky predsa nikoho nevyzývajú, aby sa podieľal na vytvorení vlády,“ zdôvodnil pre Kronen Zeitung.
„Prehráte voľby, potom si ľahnete do postele s ďalším porazeným a chcete vyhrať budúce voľby? To sa nevypláca,“ vysvetlil Doskozil na tlačovej konferencii.
Čítajte viac Médiá hodnotia voľby: Rakúsko prevalcoval politický parný valec, FPÖ išla štart-cieľVýhrady voči prezidentovi
V tieni koaličných rokovaní neutícha ani kritika rakúskeho prezidenta. Aj keď mu nijaký zákon nepredpisuje, aby zostavením vlády poveril stranu, ktorá vo voľbách získala najviac hlasov, mnohí mu vyčítajú, že to bola dobrá demokratická tradícia a on sa nezachoval nadstranícky.
Kritické hlasy sa ozývajú dokonca i z radov budúcej koalície. Van der Bellen svoje rozhodnutie obhajoval tým, že krajina potrebuje stabilnú vládu a so šéfom FPÖ Herbertom Kicklom nechcela vytvoriť koalíciu žiadna iná strana.
„Je vlastne nezodpovedné Herberta Kickla tak rýchlo zbaviť zodpovednosti a priradiť mu úlohu mučeníka,“ uviedol v rakúskej televízii ORF predseda krajinskej vlády v Štajersku Christopher Drexler z ÖVP.
To, aby našiel väčšinu v parlamente, je podľa neho zodpovednosťou víťaza volieb a len ak to nefunguje, treba hľadať iné možnosti. Ku kritikom sa pridal aj Doskozil, podľa ktorého hlava štátu pochybila, lebo vlastne odignorovala všetkých voličov FPÖ, čo len povedie k ďalšej polarizácii spoločnosti.
V podobnom duchu reagoval i ďalší sociálny demokrat, podpredseda štajerskej krajinskej vlády Anton Lang. „Som zásadne za to, aby poverenie na zostavenie vlády dostala strana s najvyšším počtom hlasov, pretože je to očividne vôľa voličov,“ citovali ho noviny Kleine Zeitung.
Ako dodal, prezident mal ÖVP ako druhú najsilnejšiu stranu poveriť až vtedy, keby Kickl neuspel, čo by sa zrejme aj stalo.
Čítajte viac Rakúšania rozhodujú o budúcej vláde. Heslá FPÖ nahnevali aj cirkevSamotný Kickl upozornil, že prezident svojím nerešpektovaním politickej tradície porušil osvedčené procesy v republike. „Na mnohých z vás to môže pôsobiť ako facka,“ zdôveril sa na sociálnej sieti.
„Sľubujem vám: posledné slovo ešte napadlo. Ešte nie je všetkým dňom koniec,“ odkázal voličom šéf strany, ktorú mnohí obviňujú z pravicového extrémizmu.