Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá 975 dní
- Cholera sa šíri, pribúda mŕtvych a vakcíny chýbajú. Ohrozená môže byť aj Ukrajina
- Prvé severokórejské jednotky sú v Kurskej oblasti, ďalšie prechádzajú výcvikom, upozorňuje vojenská rozviedka
- Ruge: Putin chce udržať Ukrajinu v šedej zóne
- Zelenskyj: Podľa spravodajských informácií už 27. až 28. októbra nasadí Rusko na bojisku prvé severokórejské jednotky
- Zelenskyj odmietol prijať šéfa OSN kvôli jeho stretávke s Putinom
- Ruské útoky počas uplynulého dňa zabili šesť civilistov
21:28 Ruské sily obkľúčili približne dvetisíc príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl v Kurskej oblasti, uviedol ruský prezident Vladimir Putin. Povedal to v rozhovore s novinárom VGTRK Pavlom Zarubinom, informuje ruská agentúra TASS.
Ruské ozbrojené sily podľa neho „vytvorili pomerne spoľahlivý obkľučujúci kruh, teraz tento kruh stláčajú a začali eliminovať túto skupinu“ ozbrojených síl Ukrajiny.
„Podľa našich hrubých výpočtov má toto územie skutočne približne 6 krát 15 kilometrov, je tam približne 2 tisíc ľudí,“ uviedol Putin.
20:58 Priemyselno-technologická skupina Czechoslovak Group (CSG) darovala ukrajinským obciam Staryj Martyniv a Zborov nabíjacie stanice, dieselové agregáty a elektrocentrálu. Obce dostali tiež prieskumné drony určené pre útvary ukrajinskej armády, v ktorých slúžia vojaci z týchto dedín. Dary v piatok na Ukrajine odovzdala ministerka obrany Jana Černochová (ODS), informovalo ČTK jej ministerstvo. Černochová už skôr uviedla, že hodnota daru je približne tri milióny českých korún.
Skupina CSG od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 dodala Ukrajine takmer tisíc kusov techniky a vyše 1,2 milióna kusov veľkorážnej munície. „Naša spoločnosť podporuje Ukrajinu od prvého dňa vypuknutia ruskej agresie dodávkami toľko potrebnej pozemnej techniky alebo delostreleckej munície,“ uviedol obchodný riaditeľ Excalibur Army z CSG Jiří Doležel.
V obciach Staryj Martyniv a Zborov pôsobili počas prvej i druhej svetovej vojny československí vojaci. Ministerstvo obrany s obcami dlhodobo spolupracuje pri starostlivosti o miestne pamätníky a hroby československých vojakov.
Černochová je rada, že sa vybavenie na Ukrajinu podarilo dostať ešte pred začiatkom zimy. "Zima vie byť na Ukrajine veľmi tvrdá a ruské útoky, ktoré zámerne cielia na to, aby ukrajinskí civilisti boli pripravení o teplo, sú ukážkou barbarstva. Staryj Martyniv a Zborov sú navyše miesta späté s našou históriou a považujem to do veľkej miery za našu povinnosť ľuďom v týchto dedinách pomáhať, "oznámila ministerka.
„Táto pomoc nie je len o vybavení – je to odkaz, že česká podpora a solidarita s Ukrajinou je trvalá,“ napísala na sieti X Černochová.
CSG je celosvetovo pôsobiaci holding. Hlavné výrobné podniky má v Česku, na Slovensku, v Španielsku, v Taliansku, Indii, Británii a v USA. Zameriava sa na strojárstvo, automobilový, železničný, letecký a obranný priemysel. Súčasťou skupiny sú napríklad automobilka Tatra Trucks, výrobca malorážkovej munície Fiocchi alebo český výrobca radarov Eldis. V podnikoch holdingu CSG a prepojených firiem pracuje viac ako 10 000 ľudí.
17:08 „Neuvažuje sa o žiadnom scenári, v ktorom by sme zbrane, ktoré sme nedávno nakúpili za miliardy zlotých z vrecák našich daňových poplatníkov, niekomu odovzdali. Tieto zbrane majú slúžiť bezpečnosti a obrane Poľska,“ odpovedal poľský prezident Andrzej Duda na otázku, či Poľsko neposunie na Ukrajinu nakúpené juhokórejské zbrane,ktoré by potom neskôr doplnilo. Informovala o tom poľská agentúra PAP.
Priznal, že sa ho na to pýtali ukrajinskí partneri. „Moja odpoveď bola jednoznačná – kým som prezidentom, nie je možné…,“ zdôraznil prezident.
16:55 Dvadsaťročný Dylan Earl sa v piatok priznal k podpaľačskému útoku na londýnsku komerčnú nehnuteľnosť, ktorá je spájaná s Ukrajinou. Polícia ho zadržala v súvislosti s požiarom skladu na východe Londýna z tohtoročného marca. Obvinenia z „napomáhania zahraničnej spravodajskej službe“ ale 20-ročný mladík odmietol, informuje agentúra Reuters.
Earl sa priznal k účasti na príprave „činu vytvárajúceho vážne riziko pre zdravie alebo bezpečnosť verejnosti v Spojenom kráľovstve“, čo je v rozpore s novým zákonom o národnej bezpečnosti. Ten Londýn prijal s cieľom potierať nepriateľskú činnosť cudzích štátov na svojom území. Mladík sa priznal, že mal v úmysle budovu zničiť a že nedbal na to, či budú ohrozené životy.
Do hľadáčika úradov sa Earl dostal spoločne s ďalšími podozrivými po marcovom požiari skladu v priemyselnej zóne vo východnom Londýne, u ktorého zasahovali desiatky hasičov. V prípade je celkovo päť podozrivých, štyria z nich čelia obvineniu z podpaľačstva.
Britská prokuratúra pri vznesení obvinenia uviedla, že Earl „sa údajne podieľal na čine zameranom na podniky, ktoré boli napojené na Ukrajinu, s cieľom získať prospech pre ruský štát“. Earl podľa vyšetrovateľov konal v prospech Ruska, keď skúmal možné ciele útokov a snažil sa verbovať ďalších ľudí do akcií podporujúcich zahraničnú rozviedku. Ruské ministerstvo zahraničných vecí tento rok v máji akýkoľvek podiel na podpaľačskom útoku v Londýne odmietlo.
Vzťahy medzi Ruskom a Britániou boli v neutešenom stave už pred ruskou inváziou na Ukrajinu z februára 2022. Pobúrenie Londýna spôsobil najmä útok paralytickou látkou novičok v Salisbury, ktorý v marci 2018 mieril na bývalého ruského dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéru. Londýn je zároveň významným spojencom Kyjeva – Ukrajiny, ktorá sa bráni ruskej agresii, Briti jej poskytujú finančnú aj vojenskú pomoc.
15:37 Partizánske hnutie Ukrajincov a Krymských Tatárov Ateš tvrdí, že sa mu úspešne darí infiltrovať svojich agentov do radov ruských ozbrojených síl. V správe na Telegrame ukrajinskí partizáni uviedli, že sa prihlásili ako dobrovoľníci. Referuje o tom web Kyiv Post.
Rusko prvýkrát od začiatku vojny začalo otvorene povolávať Ukrajincov z okupovaných území na vojenskú službu. „Agenti z nášho hnutia to využili a prišli do vojenskej služby ako dobrovoľníci. To nám umožní vykonávať operácie v rámci vojenských jednotiek a zhromažďovať relevantnejšie informácie,“ uviedli partizáni.
Obyvatelia Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej oblasti sú podľa hnutia Ateš nútení slúžiť v ruskej armáde, čo skupina považuje za medzinárodný vojnový zločin. Rusi údajne ľuďom z okupovaných oblastí sľubujú, že nebudú poslaní do oblasti „špeciálnej vojenskej operácie“, ale nikto týmto sľubom neverí.
Začiatkom októbra ukrajinské Centrum národného odporu informovalo, že na dočasne okupovaných územiach sa začala branná povinnosť. Návrh kampane má trvať do 31. decembra s cieľom zmobilizovať najmenej 150-tisíc vojakov. Toto číslo zahŕňa významnú časť obyvateľov z anektovaných oblastí Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti a z Krymu.
15:00 Ruská centrálna banka v piatok zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o dva percentuálne body na rekordných 21 percent. Bojuje tak proti rastúcej inflácii, keďže vládne výdavky na armádu zvyšujú mzdy pracovníkov a obmedzujú schopnosť ekonomiky produkovať spotrebiteľské tovary a služby.
Centrálna banka vo vyhlásení uviedla, že „rast domáceho dopytu stále výrazne prevyšuje možnosti rozširovania ponuky tovarov a služieb“. Inflácia podľa vyhlásenia banky, „výrazne prevyšuje" jej júlovú prognózu a „inflačné očakávania sa naďalej zväčšujú“.
Nová úroková sadzba v Rusku je najvyššia od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Predchádzajúci rekord ruské úroky dosiahli vo februári 2022 po rozsiahlom útoku na Ukrajinu. Centrálna banka vtedy zdvihla svoju hlavnú sadzbu na bezprecedentných 20 percent. Išlo o zúfalú snahu zastaviť pád rubľa po uvalení západných sankcií.
13:38 Šesť ukrajinských civilistov prišlo o život a ďalších 16 utrpelo zranenia počas uplynulého dňa pri ruských útokoch proti Ukrajine. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje piatkové správy regionálnych úradov.
V Doneckej oblasti ruské útoky zabili päť ľudí a jedného človeka zranili, uviedol gubernátor oblasti Vadym Filaškin. V Chersonskej oblasti o život prišla jedna civilistka. Podľa šéfa oblasti Oleha Synehubova ruské sily na mesto Kupiansk zhodili termobarickú bombu ODAB-1500.
V Chersonskej oblasti ruské jednotky útočili na 26 obcí vrátane oblastného centra Cherson, informoval gubernátor Oleksandr Prokudin.
13:18 Zakladateľ nadácie Help Ukraine Vladimír Gergel dnes na pražskom mestskom súde odmietol obžalobu, ktorá ho viní z dotačného podvodu kvôli dvom dotáciám ministerstva školstva v hodnote 20 miliónov korún, ktoré boli určené na integráciu ukrajinských utečencov. Prokurátorka tvrdí, že muž nesplnil podmienky udelenia dotácií, časť peňazí podľa nej navyše použil na súkromné účely. Ministerstvo od muža požaduje približne 13 miliónov korún, necelých sedem miliónov nadácia úradu vrátila.
Komunitné centrum Roztyly, ktoré malo slúžiť na integráciu ukrajinských detí a ich rodičov, otvoril Gergel predvlani v apríli, dva mesiace po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa prokurátorky Bohuslavy Friedlovej na základe výzvy ministerstva školstva podal v roku 2022 v mene nadačného fondu Help Ukrajine žiadosti o dve dotácie – jednu v hodnote 15 miliónov korún a druhú v hodnote necelých päť miliónov korún. Dotácie boli určené na adaptačné skupiny a aktivity pre deti.
„Obžalobu odmietam, nič som neurobil,“ povedal dnes Gergel. Uviedol, že prevádzku nadácie financoval zo svojich peňazí ako pôžičku, časť financií z prvej dotácie si preto ako splatenie previedol späť na svoj účet. Ďalšie peniaze potom vybral v hotovosti kvôli tomu, že mu banka zablokovala účet, sumu podľa svojich slov dal do trezoru a následne ju odovzdal nástupcovi, ktorý ho na čele nadácie vystriedal. Ďalšie finančné transakcie, ktoré opisuje obžaloba, realizoval z vlastných finančných prostriedkov, povedal.
13:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol prijať generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa v Kyjeve, pretože tento týždeň navštívil Rusko, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, píše dnes agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj z ukrajinskej prezidentskej kancelárie.
Čítajte viac Zelenskyj odmietol prijať šéfa OSN kvôli jeho stretávke s Putinom13:03 Ukrajinskí výsadkári dnes zverejnili video so zničenou a spálenou ruskou vojenskou technikou lemujúcu „cestu smrti“ v Kurskej oblasti ako svedectvo ruskej porážky, uviedol ukrajinský generálny štáb a dodal, že najväčšie straty utrpela ruská 155. brigáda námornej pechoty.
„Vyhorená stopa, ktorú nepriateľ zanechal po porážke. Výsadkári a ďalšie jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny metodicky zničili vojenskú techniku nepriateľa, zanechali z nej len trosky,“ napísal generálny štáb k videu.
12:45 „Podľa spravodajských informácií už 27. až 28. októbra nasadí Rusko na bojisku prvé severokórejské jednotky,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti po porade s hlavným veliteľom ukrajinských síl, generálom Oleksandrem Sýrskym.
Ukrajinský prezident označil nasadenie vojsk z KĽDR za „krok Ruska, ktorý zjavne eskaluje situáciu“, a zdôraznil, že na rozdiel od všetkých dezinformácií vypúšťaných Ruskom na nedávnom summite rozvíjajúcich sa krajín BRICS v Kazani môže svet „jasne vidieť, čo Rusko naozaj chce, a to je pokračovanie vojny“ 2000. Preto je podľa Zelenského nevyhnutná „zásadná a rázna reakcia svetových lídrov“. Na mieste je hmatateľný tlak a aj potrestanie Moskvy a Pchjongjangu namiesto múčenia očí a zmätených komentárov, myslí si ukrajinský prezident.
„Vo vojne proti Ukrajine a v globálnej konfrontácii so Západom vkladá Kremeľ do Severokórejskej veľkej nádeje,“ uviedla HUR, podľa ktorej jednotky z KĽDR postupujú výcvik na piatich vojenských cvičiskách na východe Ruska. Na zladenie s ruskými silami, za ktoré je zodpovedný námestník ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov, majú niekoľko týždňov.
Holandské spravodajské služby potvrdili, že Rusko nasadilo do vojny na Ukrajine najmenej 1500 vojakov zo Severnej Kórey, oznámil v piatok holandský minister obrany Ruben Brekelmans.
„Očakávame, že jednotky pozostávajúce predovšetkým zo špeciálnych jednotiek severokórejskej armády budú nasadené najmä v Kursku,“ uviedol Brekelmans. Prvé nasadenie severokórejských jednotiek má otestovať reakciu medzinárodného spoločenstva, dodal holandský minister.
12:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vyjadril, že ak „plán víťazstva“ podporia spojenci, vojna s Ruskom by sa mohla skončiť už budúci rok. Vďaka tomu sa jeho návrhy stali v poslednom čase možno hlavnou témou diskusií na svetovej politickej scéne a v tlači.
Čítajte viac Ruge: Putin chce udržať Ukrajinu v šedej zóne12:31 Ruský prezident Vladimír Putin v dnes zverejnenej časti televízneho rozhovoru tvrdil, že ruské vojská útočia po celej línii frontu a že Ukrajina už nedokáže stabilne riadiť svoje jednotky, ktoré vpadli do Kurskej oblasti na západe Ruska. Súčasne sa sťažoval, že Kyjev nie je ochotný pristúpiť na rokovania s Moskvou, hoci Rusko je podľa Putina ochotné pristúpiť na kompromisy. Ukrajina zatiaľ nereagovala na Putinove tvrdenia.
„Po celej línii bojového dotyku sa vedú útočné operácie, pravda niekde väčšie, inde menšie. Povedzme, že pri Chersone sú menšie, tam je front stabilný, aj keď aj tam sú isté posuny – a všetky sú v prospech ruskej armády,“ povedal Putin štátnu televíziu Rossija 1. Pochválil najmä zoskupenia ruských síl, nasadené na Donbase na východe Ukrajiny, kde útočiace sily podľa médií i analytikov dosahujú pomalý, ale trvalý postup.
Ukrajinské sily sa podľa Putina teraz snažia vyslobodiť obkľúčených vojakov v ruskej Kurskej oblasti. O deň skôr totiž ruský vodca podľa denníka Kommersant tvrdil, že v obkľúčení sa ocitli dve tisícky príslušníkov ukrajinskej armády. „Ľudia, ktorí sú v obkľúčení, si ani dobre neuvedomujú, že sú obkľúčení, pretože podľa informácií, ktorými disponujeme, bolo prerušené stabilné riadenie (ukrajinských) vojsk,“ vyhlásil v televízii.
12:00 Aj napriek veľkému vyčerpaniu je Rusko naďalej nebezpečné a veľmi rýchlo nahrádza svoje straty vo vojne na Ukrajine. Vrchný veliteľ spojeneckých vojsk NATO v Európe Christopher Cavoli v rozhovore pre atlanticcouncil.tv povedal, že Putinova armáda ešte neodprezentovala všetky svoje sily. Vývoj vojny vraj môžu výrazne ovplyvniť zbrane a systémy, ktoré zatiaľ v bojoch neboli použité.
Straty ruskej armády v pozemných silách sú síce vysoké, podľa generála je však dôležité vziať do úvahy čísla v kontexte všetkej vojenskej štruktúry. „Rusko naďalej disponuje silami, ktorých sa vojna na Ukrajine zatiaľ ani nedotkla,“ povedal Cavoli a dodal, že medzi ne patria diaľkové letectvo, strategické raketové sily, ale aj rôzne podmorské prostriedky.
Cavoli podotkol, že Rusko má plán na obnovu svojich pozemných síl a ich rozmiestnenie opäť na hraniciach NATO. „Je to plán, ktorý zverejnili, o ktorom hovorili, a je to niečo, čo musíme brať veľmi vážne,“ poznamenal.
Cavoli v inom vyhlásení ešte v lete povedal, že „výsledok na Ukrajine je životne dôležitý pre budúcu európsku a globálnu bezpečnosť“ a dodal, že svet by si „nemal robiť ilúzie“ o konci vojny na Ukrajine.
11:38 Americký miliardár a aktívny podporovateľ prezidentskej kandidatúry Donalda Trumpa Elon Musk je od konca roku 2022 v pravidelnom kontakte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Napísal to denník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazom na množstvo informovaných zdrojov z americkej, európskej i ruskej politiky.
Čítajte viac Biely dom drží v hrsti. Závažné zistenia: Musk je už roky v kontakte s Putinom. Dodáva mu tajné informácie?11:15 Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že vstup Turecka do BRICS je veľmi dôležitý pre všetky členské krajiny tejto skupiny. TASR o tom informuje podľa piatkovej správy agentúry TASS.
„Turecko je významnou regionálnou mocnosťou, ktorá zohráva dôležitú úlohu v globálnych záležitostiach. Preto má každý záujem pozvať Turecko do tohto procesu,“ uviedol Peskov pre tureckú stanicu TRT World na okraj summitu BRICS, ktorý sa od utorka do štvrtka konal v ruskej Kazani.
„Usilujeme sa budovať vzťahy s Tureckom ako s krajinou, nie ako členom NATO,“ povedal hovorca Kremľa v súvislosti s tvrdeniami, že členstvo krajiny v Aliancii je nezlučiteľné s členstvom v skupine BRICS.
„S NATO máme zlé vzťahy. NATO je náš nepriateľ. Teraz je NATO priamo a nepriamo zapojené vo vojne proti našej krajine. Štruktúra NATO, jej spravodajské kapacity sú využívané proti našej krajine,“ dodal Peskov.
Čítajte aj Erdogan: Krym sa musí vrátiť Ukrajine. Obyvatelia majú právo žiť slobodne a bezpečne10:12 Neznáme osoby zaútočili na konvoj ruskej národnej gardy (Rosgvardia) na predmestí čečenskej metropoly Groznyj. Útok si vyžiadal najmenej jedného mŕtveho a ďalšieho zraneného. Na Telegrame to uviedla ruská služba BBC s odvolaním sa na spomenutú národnú gardu.
Čečenské opozičné telegramové kanály zdieľali zábery toho, o čom tvrdili, že bolo následkom útoku. Video ukazovalo vojenské vozidlo s dierami po guľkách, krvavými škvrnami na ceste a telom zosnulého.
Kanály Mash a Baza uvádzajú, že k útoku došlo vo štvrtok okolo 12:00 v obci Petropavlovskaja v okrese Groznenskyj. Rosgvardia uviedla, že bezpečnostné sily po útočníkoch aktívne pátrajú.
9:50 Prvé severokórejské jednotky, ktoré prešli výcvikom v Rusku, sa dostali do Kurskej oblasti na západe krajiny, uviedla ukrajinská vojenská rozviedka HUR na sociálnej sieti. Do západoruského regiónu vpadli začiatkom augusta ukrajinské jednotky, ktoré sa ruským silám doteraz nepodarilo vytlačiť späť cez hranice. HUR odhaduje, že v Rusku je približne 12-tisíc severokórejských vojakov, vrátane 500 dôstojníkov a troch generálov.
„Vo vojne proti Ukrajine a v globálnej konfrontácii so Západom vkladá Kremeľ do Severokórejskej veľkej nádeje,“ píše HUR, podľa ktorej jednotky z KĽDR postupujú výcvik na piatich vojenských cvičiskách na východe Ruska. Na zladenie s ruskými silami, za ktoré je zodpovedný námestník ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov, majú niekoľko týždňov.
Vojaci vyslaní Pchjongjangom sú vybavení muníciou, lôžkovinami, zimnou výstrojou a hygienickými potrebami. V súlade so zavedenými normami Moskva pridelí každému Severokórejčanovi 50 metrov toaletného papiera a 300 gramov mydla mesačne, dodala HUR.
9:36 Rusko poskytlo jemenským povstalcom Húsíom prostredníctvom Iránu satelitné údaje pre zameriavanie ich raketových a dronových útokov na západné obchodné lode v Červenom mori. Napísal o tom vo štvrtok večer americký denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na tri zdroje. Iránom podporovanej šiitskej skupine sa vďaka tomu podľa denníka darí ochromiť jednu z kľúčových globálnych obchodných trás a ďalej destabilizovať región.
Čítajte viac WSJ: Rusko poskytlo jemenským Húsíom údaje pre ich útoky na lode v Červenom mori9:33 Predstavitelia a diplomati Európskej únie sa pripravujú na posilnenie sankcií voči Rusku. Súvisí to s predpokladom, že návrat Donalda Trumpa na post amerického prezidenta by mohol oslabiť snahy Západu o izoláciu Moskvy. S odvolaním sa na nemenované zdroje o tom v piatok informovala agentúra Reuters.
Rokovania sa sústreďujú okolo niekoľkých iniciatív s cieľom zabezpečiť, aby sankcie EÚ zostali v platnosti dlhodobejšie a aby sa posilnilo ich presadzovanie aj v prípade, že Washington zmení svoj postoj.
Medzi možné kroky podľa citovaných zdrojov patria doložky na identifikáciu a zastavenie podozrivých zásielok tovaru smerujúcich do Ruska, ako aj širšie obmedzenia prepravy ropy.
Niekoľko členských štátov EÚ tiež pracuje na myšlienke „všeobecnej“ doložky, ktorá by sa vzťahovala buď na tovar určený na bojisko alebo na širšie spektrum zakázaných vývozov, uviedli traja diplomati EÚ. Táto klauzula by umožnila colným úradom zdržať náklad, ak by sa miesto určenia zdalo byť nelogické – napríklad prechod cez Rusko do krajín strednej Ázie.
Diskutuje sa aj o zmene podmienky, že zmrazenie aktív ruskej centrálnej banky musia členské štáty EÚ obnovovať každého pol roka. Podľa Reuters ide o najväčšiu jednotlivú sankciu Západu voči Rusku.
Prípravy na posilnenie sankcií prebiehajú v očakávaní zmeny postoja Spojených štátov v prípade znovuzvolenia Trumpa, ktorý sa 5. novembra v prezidentských voľbách stretne s viceprezidentkou USA Kamalou Harrisovou.
Reuters vysvetľuje, že po akomkoľvek zmiernení zo strany Washingtonu by sa totiž Európa ocitla v náročnej pozícii, pretože pravidlá presadzujú predovšetkým Spojené štáty, ktoré majú rozsiahle právomoci trestať porušovanie sankcií na celom svete. Brusel sa teraz snaží nájsť vlastné prostriedky na posilnenie presadzovania svojich obmedzení a aj ich sprísnenie voči Rusku.
Čítajte aj Harrisová označila Trumpa za fašistu, on ju nazval ohrozením demokracie8:32 Protivzdušná obrana Kyjeva zneškodnila v noci až 15 ruských dronov, ktoré na hlavné mesto nalietali v dvoch vlnách, oznámila vojenská správa ukrajinskej metropoly. Rusko naopak spomína zničenie siedmich ukrajinských dronov a jedného balóna.
Ruská protivzdušná obrana zachytila a zničila tri ukrajinské drony nad Azovským morom, tri nad Belgorodskou a jeden nad Brjanskou oblasťou. Balón zničila nad Rostovskou oblasťou, tvrdí ruské ministerstvo obrany.
„Celkovo nočné nálety trvali asi štyri hodiny. Počas tejto doby bolo zistené a rôznymi spôsobmi (protivzdušnou obranou, prostriedkami rádioelektronického boja a pod.) zneškodnených až 15 nepriateľských dronov. Presný počet a typ dronov zverejní ukrajinské letectvo,“ uviedla kyjevská vojenská správa. Dodala, že trosky jedného z dronov zapálili stromy a trávu v jednej z kyjevských štvrtí, žiadni ranení nie sú hlásení. Požiar medzitým hasiči uhasili, poznamenal server RBK-Ukrajina.
Letecký poplach bol postupne odvolaný aj v ďalších ukrajinských regiónoch, paľba protivzdušnej obrany a výbuchy boli hlásené naposledy z Rivnenskej oblasti na západe Ukrajiny, napísal server BBC News.
8:00 Juhokórejská vláda v piatok vyjadrila vážne znepokojenie nad ratifikáciou obrannej zmluvy medzi Ruskom a Severnou Kóreou (KĽDR) ruskými poslancami. Znovu vyzvala Moskvu, aby zastavila „nezákonnú spoluprácu“ s Pchjongjangom.
Poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, sa vo štvrtok jednomyseľne vyslovili za ratifikáciu paktu o „komplexnom strategickom partnerstve“ s KĽDR, ktorý počíta s „okamžitou pomocou“ v prípade, že jedna zo strán čelí útoku.
Čítajte viac Majú sa Kim Čong-un a Putin naozaj radi? A vyšle KĽDR na Ukrajinu viac vojakov? Odpovedá expert na Severnú KóreuJužná Kórea a Spojené štáty tvrdia, že približne 3000 severokórejských vojakov už absolvuje výcvik v Rusku. Ukrajina počas týždňa zase uviedla, že títo vojaci už dorazili do bojovej zóny v ruskej Kurskej oblasti, ktorej časť ovládajú ukrajinské sily. Moskva aj Pchjongjang toto nasadenie Severokórejčanov už predtým popreli.
Soul „vyjadruje vážne znepokojenie nad ratifikáciou zmluvy medzi Ruskom a Severnou Kóreou ruskou stranou uprostred prebiehajúceho rozmiestňovania severokórejských vojsk v Rusku“, uvádza sa vo vyhlásení juhokórejského ministerstva zahraničných vecí.
Čítajte viac Kde by mohli udrieť severokórejskí vojaci a koľko peňazí Putin za nich zaplatí Kimovi? A dočkajú sa Ukrajinci zbraní od Soulu?Juhokórejská vláda taktiež apeluje na okamžité stiahnutie severokórejských vojakov. Tvrdí, že bude spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom, aby „dôrazne“ reagovala na vojenskú spoluprácu medzi Ruskom a Severnou Kóreou, a prijme primerané opatrenia, keď ich vojenská spolupráca pokročí.
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v súvislosti s nasadením vojakov KĽDR v Rusku hovorí o „provokácii, ktorá ohrozuje globálnu bezpečnosť aj mimo Kórejského polostrova a Európy“. Južná Kórea by podľa neho tiež mohla prehodnotiť svoju zásadu nedodávať priamo zbrane Ukrajine, čo bude závisieť od rozsahu vojenskej spolupráce medzi Ruskom a KĽDR.
7:50 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 685 910 vojakov. Na Facebooku to uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas štvrtka prišli Rusi o 1 630 vojakov, sedem tankov, 33 bojových obrnených vozidiel, 34 delostreleckých systémov a 79 vozidiel a autocisterien.
Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo celkovo o 9 097 tankov, 18 287 bojových obrnených vozidiel, 27 365 vozidiel a autocisterien, 19 753 delostreleckých systémov, 1 238 odpaľovacích raketových systémov, 982 systémov protivzdušnej obrany, 329 vrtuľníkov, 369 lietadiel, 17 670 dronov, 2 625 striel s plochou dráhou letu, 28 lodí, jednu ponorku a 3 535 kusov špeciálnej techniky.
5:30 Európska únia musí urýchliť vojenskú aj finančnú pomoc Ukrajine. V rozhovore s novinármi z projektu European Newsroom (ENR), ktorý združuje tlačové agentúry z celej Európy a ktorého je ČTK členom, to uviedol predseda Európskej rady Charles Michel. Keď bude Ukrajina silnejšia, znamená to podľa Michela, že bude silnejšia aj Európa. Zapojenie KĽDR do konfliktu v oblasti považuje za ďalšiu eskaláciu zo strany Ruska, ktorá znamená jediné: Európa musí robiť viac a rýchlejšie.
Šéf únijných summitov po piatich rokoch končí a 1. decembra ho vo funkcii nahradí bývalý portugalský premiér António Costa. Ako Michel opísal, nikdy nezabudne na noc zo stredy na štvrtok 24. februára 2022, keď Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. „Prezident Zelenskyj mi telefonoval len pár minút po útoku. Vedeli sme od spravodajských služieb, že sa niečo chystá, ale mysleli sme si, že pôjde len o útok na Donbas či časť Ukrajiny,“ uviedol Michel.
Situácia bola vtedy vážna a bez toho, aby tušil, čo bude nasledovať, zvolal ešte pár hodín pred inváziou na štvrtok do Bruselu únijných prezidentov a premiérov. Tí sa tak na rokovaní stretli v prvý deň „plnohodnotnej invázie“.
„Bolo to absolútne hrozné, videli sme Zelenského na obrazovke, boli sme v šoku. Všetci sme si vtedy uvedomovali, že práve ukrajinský prezident je jedným z tých, ktorých chce Rusko zlikvidovať, aby dosiahlo svoj cieľ,“ opísal predseda Európskej rady.
Niekoľko nasledujúcich dní strávil podľa svojich slov na telefóne práve s ukrajinským prezidentom a predstaviteľmi všetkých členských štátov EÚ. „Zelenskyj ma požiadal, aby sme Ukrajine dodali zbrane, celý víkend som osobne volal všetkým únijným lídrom, jednému po druhom, a žiadal ich, aby tak urobili,“ uviedol Michel. „Niektorí o tom mali pochybnosti, ja som ale vedel, že neexistuje plán B, len plán A a to je pomôcť Ukrajine. Ukázať, že nielen o veciach diskutujeme, ale že tiež konáme,“ dodal predseda únijných summitov.
Jeden z lídrov, meno neprezradil, hral podľa neho veľmi zásadnú úlohu. Vážnosť situácie si totiž uvedomil veľmi rýchlo a poslal zbrane na Ukrajinu cez Poľsko už v sobotu večer, uviedol Michel, ktorý odvtedy navštívil Ukrajinu už niekoľkokrát, aby jej vyjadril svoju podporu „tak dlho, ako to bude potrebné“.
Aké by mali byť podľa neho teraz ďalšie kroky? Po prvé je potrebné urobiť Ukrajinu tak silnou, ako je to len možné. Práve to obsahuje takzvaný plán víťazstva, ktorý minulý týždeň predstavil úniovým lídrom ukrajinský prezident.
„Je to výzva Volodymyra Zelenského smerom k nám, aby sme dali Ukrajine čo potrebuje a urobili ju tak silnejšiu,“ povedal Michel. Na Ukrajine teraz prebiehajú boje, ktoré si už vyžiadali množstvo nevinných obetí, zároveň sa ale odohrávajú aj politické bitky, v ktorých je podľa Michela potrebné, aby EÚ rovnako bojovala a stála za Ukrajinou. "Musíme bojovať za naše hodnoty, za naše princípy, za dodržiavanie medzinárodného práva. Nesmieme dovoliť ruskému naratívu, aby sa šíril, "zdôraznil predseda Európskej rady.
European Newsroom je projekt, ktorý združuje vyše 20 európskych tlačových agentúr. Jeho lídrom je nemecká DPA, ďalšími účastníkmi sú aj ANSA, AFP, APA, ČTK, ale aj Ukrinform z Ukrajiny.