OBSE tiež konštatovala, že voľby ponúkli široký výber, nerovnaké finančné podmienky však podľa nej podkopávajú dôveru vo výsledok. Existujú aj otázky o nestrannosti štátnych inštitúcií. Organizácia hovorila aj o atmosfére nenávisti a zastrašovania.
„V regiónoch sme však bohužiaľ boli očitými svedkami opakovaného hlasovania, fyzického napadnutia pozorovateľov volieb zo strany volebnej komisie, nátlaku na voličov a dokonca aj vkladania viacerých volebných lístkov jednou osobou,“ poznamenala česká europoslankyňa za Pirátov Markéta Gregorová, ktorá bola súčasťou pozorovateľskej misie Európskeho parlamentu.
Gruzínska skupina pre monitorovanie volieb ISFED v nedeľu uviedla, že zaznamenala porušenie volebných pravidiel, vrátane situácií, keď niekto napchal do volebných urien veľa volebných lístkov naraz, zastrašovanie voličov a podplácanie, čo mohlo výsledky ovplyvniť. Pri samotnom sčítaní hlasov, z ktorých väčšina bola odovzdaná elektronicky, ale skupina žiadne závažné pochybenia neobjavila.
Volebná komisia ani strana Gruzínsky sen zatiaľ na tvrdenia skupiny nereagovali, už v sobotu však hovorili o slobodných a spravodlivých voľbách. „Je to svetovo vzácny prípad, keď jedna strana dosiahne takýto úspech v takej to ťažkej situácii,“ poznamenal k výsledkom zakladateľ Gruzínskeho sna, miliardár Bidzina Ivanišvili. Podľa neho to ukazuje na „talent Gruzíncov“.
Viacerí politici i médiá dopredu voľby označovali za hlasovanie, v ktorom ľudia vyberú medzi Európou a Ruskom. Prozápadná prezidentka Salome Zurabišviliová hovorila o voľbe medzi „európskou budúcnosťou a ruskou minulosťou“, zakladateľ Gruzínskeho sna, miliardár Bidzina Ivanišvili, potom varoval pred možnosťou, že Gruzínsko bude zatiahnuté do vojny na Ukrajine. V Gruzínsku žije asi 3,7 milióna ľudí.
Gruzínsko dlho patrilo medzi postsovietske krajiny s najsilnejšou západnou orientáciou. Jeho vzťahy so Západom však silno ochladli po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu predvlani vo februári. Gruzínska vláda odmietla zaviesť protiruské sankcie a rétorika Gruzínskeho sna začala byť v čoraz väčšej miere proruská. Opozícia aj Západ vládnucu stranu obviňujú zo zavádzania autoritárskej politiky v štýle súčasného ruského režimu.
Gruzínsko je kandidátom na členstvo v EÚ, dvadsaťsedmička však v reakcii na kroky vlády prístupový proces pozastavila.
Predseda volebnej komisie Giorgij Kalandarišvili uviedol, že konzervatívny Gruzínsky sen oligarchu Bidzinu Ivanišviliho získal 54,08 percenta hlasov. Zoskupenie štyroch opozičných strán získalo 37,58 percenta.
Gruzínsky sen, ktorý je pri moci v krajine od roku 2012, si zabezpečil 91 kresiel v 151-člennom parlamente, čo je podľa AFP dostatok na vládnutie, ale málo na ústavnú väčšinu, ktorá pozostáva zo 113 kresiel, o ktoré sa Gruzínsky sen usiloval.
Podľa údajov ústrednej volebnej komisie prišlo hlasovať skoro 59 percent oprávnených voličov. Voľby sa odohrali v pokojnej a bezpečnej atmosfére, uviedla komisia napriek tomu, že počas dňa médiá informovali o potýčkach pred volebnými miestnosťami a zaznamenaný bol najmenej jeden pokus o viacpočetné hlasovanie.
Čítajte aj Západ, či Rusko? Gruzínci si vyberajú, kde má vychádzať slnkoGruzínske Zjednotené národné hnutie (UNM) neuznáva výsledky parlamentných volieb, vyhlásil jeho líder, informovala agentúra Reuters. Predstaviteľ opozičnej Koalície za zmenu výsledky označil za ústavný puč, uviedla agentúra TASS.
Podľa priebežných výsledkov, ktoré zverejnila Ústredná volebná komisia, v dnešných voľbách zvíťazila Súčasná vládnuca strana Gruzínsky sen. „Neuznávame sfalšované výsledky ukradnutých volieb,“ cituje líderku UNM Tinu Bokučavovú agentúra AFP. Iný opozičný líder podľa AFP odmietol „uzurpáciu moci a ústavný puč“.
Ešte predtým, ako volebná komisia zverejnila prvé čiastkové výsledky, zablahoželal maďarský premiér Viktor Orbán vládnucej strane k víťazstvu. „Blahoželám premiérovi (Iraklimu) Kobachidzemu a strane Gruzínsky sen k ich obrovskému víťazstvu v dnešných parlamentných voľbách. Gruzínsky ľud vie, čo je pre jeho krajinu najlepšie a dnes bolo počuť jeho hlas!“, napísal Orbán, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Rade EÚ.
„Gruzínci vyhrali. Výborne!“ reagovala Margarita Simoňjanová, šéfredaktorka prokremeľskej televízie RT, ktorú vláda USA obviňuje zo snahy ovplyvniť novembrové prezidentské voľby.
Gruzínska prezidentka Salome Zourabišiliová a nezávislí domáci volební pozorovatelia tvrdia, že vládnuca strana bola zapojená do rozsiahleho kupovania hlasov a iných foriem ovplyvňovania volieb.
Medzinárodná spoločnosť pre spravodlivé voľby a demokraciu (ISFED), nezávislá gruzínska organizácia založená v roku 1995, uviedla, že zdokumentovala početné nezrovnalosti a prípady násilností mimo viacerých volebných miestností.
Rôzne exit polly
Odhady výsledkov zverejnené rôznymi televíznymi stanicami krátko po zatvorení volebných miestností priniesli rozdielne výsledky. Prieskum vypracovaný pre provládnu televíziu ukazoval víťazstvo Gruzínskeho sna, sondáže na zákazku televíznych kanálov podporujúcich opozíciu naznačovali výhru opozičného tábora.
Exit poll naznačoval, že zoskupenie štyroch prozápadných opozičných strán získa parlamentných voľbách v Gruzínsku väčšinu. Opozičné strany podľa prieskumu získali 51,9 percent hlasov, pričom vládnuca strana Gruzínsky sen získala 40,9 percent. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.
Agentúra Reuters však upozorňuje na rozdiely vo zverejnených exit polloch. Jeden prieskum ukázal, že vo voľbách zrejme zvíťazí Gruzínsky sen, zatiaľ čo na základe dvoch ďalších prieskumov získa väčšinu v parlamente zoskupenie štyroch opozičných strán.
Prezidentka Salome Zurabišviliová po zverejnení exit pollu, podľa ktorého zrejme zvíťazí opozičné zoskupenie, na sociálnej sieti X uviedla, že „európske Gruzínsko vyhráva s 52 percentami napriek pokusom o zmanipulovanie volieb a bez hlasov diaspóry“. Líderka opozičnej strany Zjednotené národné hnutie (UNM) Tina Bokučava, ktorá je súčasťou opozičného zoskupenia, povedala novinárom, že vo voľbách zvíťazil gruzínsky ľud a Európa.
Gruzínsky oligarcha a zakladateľ strany Gruzínsky sen Bidzina Ivanišvili však za víťaza volieb vyhlásil vládnucu stranu, píše Reuters. Podľa agentúry DPA krátko po zatvorení volebných miestností oslavovala strana v Tbilisi údajné víťazstvo vo voľbách ohňostrojom.
Gruzínsko je od decembra 2023 kandidátskou krajinou do EÚ. Brusel mu však v júli pozastavil prístupový proces a zmrazil desiatky miliónov eur finančnej pomoci, a to v reakcii na prijatie „zákona o zahraničných agentoch“. Brusel varoval, že prijatím takéhoto zákona Gruzínsko podkopáva svoju dlhodobú snahu o členstvo v Európskej únii. Upozornil tiež, že o šanciach Gruzínska na jeho členstvo v eurobloku zrejme rozhodnú aj výsledky parlamentných volieb.
Čítajte aj Zakladateľ strany Gruzínsky sen zopakoval zámer zakázať opozičné stranyGruzínsky sen je pri moci od roku 2012. Spočiatku mal liberálnu prozápadnú politickú agendu avšak v posledných dvoch rokoch strana zmenila svoju politickú orientáciu a kritici ju obviňujú z potláčania demokracie a približovania sa k Rusku.
V predvolebnej kampani šírila konšpiračné teórie o vťahovaní Gruzínska do konfliktu na Ukrajine a o bezprostredne hroziacej vojne, ktorej dokáže zabrániť len ona, komentuje AFP. Kremeľ v piatok obvinil Západ zo zasahovania do parlamentných volieb v Gruzínsku.
Voľby v Gruzínsku v sobotu sprevádzalo aj viacero násilných incidentov. Ústredná volebná komisia oznámila, že eviduje viac ako 100 porušení pravidiel pri hlasovaní.
Terajšie voľby podľa mnohých rozhodnú o tom, či sa bude Gruzínsko v nasledujúcich rokoch orientovať na Európu alebo na Rusko.
Voľby sprevádzali násilné incidenty
Gruzínska proeurópska prezidentka Salome Zurabišviliová odsúdila násilné incidenty, ktoré poznačili parlamentné voľby. Hlásené je aj porušovanie pravidiel, kvôli ktorému výsledky na jednom mieste budú vyhlásené za neplatné.
„Chcem upozorniť na veľmi znepokojivé násilné incidenty pri rôznych volebných miestnostiach,“ cituje agentúra AFP príspevok Zurabišviliovej na sociálnych sieťach.
Gruzínske médiá informovali napríklad o tom, že pri volebnej miestnosti na kraji Tbilisi prepukla bitka, do ktorej sa zapojili desiatky ľudí. Stretli sa v nej stúpenci vládnej proruskej strany Gruzínsky sen s volebnými pozorovateľmi.
Na sociálnych sieťach sa tiež objavilo video z mesta Marneuli ležiaceho niečo vyše 40 kilometrov na juh od Tbilisi, na ktorom istý muž pchá do volebnej urny mnoho lístkov naraz. Ministerstvo vnútra podľa agentúry AP informovalo, že začalo vyšetrovanie tohto prípadu a ústredná volebná komisia oznámila, že výsledky na tomto mieste vyhlási za neplatné. Vláda a opozícia sa navzájom obviňujú z tohto incidentu.
Dnešné voľby podľa mnohých rozhodnú o ďalšom smerovaní Gruzínska. Vláda Gruzínskeho sna presadzuje podľa agentúry DPA v čoraz väčšej miere nacionalisticko-konzervatívnu politiku a orientuje sa na Rusko. Varuje, že v prípade víťazstva opozície, vypukne vojna. Opozícia chce viesť túto juhokaukazskú krajinu smerom k Európskej únii. Gruzínsko je kandidátom na členstvo v EÚ, dvadsaťsedmička ale kvôli politike jej vlády prístupový proces pozastavila.