„V uplynulom roku bezpečnostné zložky na čele s Izraelskými obrannými silami zvrátili priebeh vojny a dosiahli bezprecedentné úspechy vo všetkých oblastiach bojov,“ povedal Galant v prejave na pietnej ceremónii v Jeruzaleme.
Hamas už podľa ministra v Pásme Gazy nefunguje ako vojenská sieť, zatiaľ čo vrchné velenie Hizballáhu a väčšina jeho raketových kapacít boli zlikvidované. Obe skupiny tak podľa Galanta „už nie sú účinným nástrojom“, ktorý by mohol Irán využívať.
„Nie všetky ciele možno dosiahnuť len vojenskými operáciami (… ); aby sme splnili svoju morálnu povinnosť priviesť našich rukojemníkov domov, budeme musieť urobiť bolestivé ústupky,“ povedal podľa agentúry AFP.
Čítajte viac Izrael zaútočil na Irán. Zasiahol radarové systémy, udrel z irackého vzdušného priestoruIzraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že Izrael pri svojom sobotňajšom útoku na iránske vojenské objekty oslabil obranu Iránu a jeho schopnosť vyrábať rakety.
„Letectvo zaútočilo naprieč Iránom. Tvrdo sme zasiahli obranné schopnosti Iránu a jeho schopnosť vyrábať rakety, ktoré sú namierené na nás,“ povedal Netanjahu. Izraelský útok označil za presný s tým, že „splnil všetky svoje ciele“.
Irán uviedol, že pri izraelskom útoku zahynuli štyria jeho vojaci, ale že spôsobil len obmedzené škody. Iránsky najvyšší duchovný ajatolláh Alí Chameneí vyhlásil, že by sa útok nemal „zľahčovať, ale ani preceňovať“.
Izraelský úder bol v sobotu vykonaný nad ránom a v troch vlnách. Jeho terčom boli fabriky na výrobu rakiet a ďalšie vojenské objekty neďaleko Teheránu a v západnom Iráne, uviedla izraelská armáda.
Agentúra AP napísala, že na základe jej analýzy satelitných snímok boli pri izraelskom útoku poškodené časti tajnej vojenskej základne juhovýchodne od Teheránu, ktorú odborníci v minulosti spájali s iránskym jadrovým programom, a že poškodený bol tiež objekt spojený s iránskym balistickým programom.
Čítajte viac Izrael zrejme zasiahol zariadenia na miešanie paliva do iránskych rakietNiektoré z poškodených budov sa nachádzali na iránskej vojenskej základni Parčin, kde Irán podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) zrejme v minulosti vykonal testy vysoko účinných výbušnín, ktoré by mohli spustiť jadrovú zbraň. Irán tvrdí, že jeho jadrový program je mierový, hoci MAAE, západné spravodajské agentúry a ďalšie subjekty uviedli, že Teherán do roku 2003 pracoval na vývoji jadrových zbraní.
Ďalšie škody bolo podľa snímok možné uvidieť na neďalekej vojenskej základni Chodžir, ktorá podľa analytikov ukrýva podzemný systém tunelov a závody na výrobu rakiet. Iránska armáda nepriznala poškodenie ani jednej zo základní a iránska misia pri OSN ani izraelská armáda na žiadosť agentúry AP o komentár bezprostredne neodpovedali.
Izrael v Pásme Gazy vedie vojnu proti teroristickému hnutiu Hamas v odvete za jeho útok z vlaňajšieho 7. októbra, keď palestínski ozbrojenci v izraelskom pohraničí pozabíjali 1 200 ľudí a ďalších zhruba 250 odvliekli na palestínske územie ako rukojemníkov. Vo vnútri Pásma Gazy je podľa odhadov stále asi 100 rukojemníkov, z ktorých je asi tretina po smrti, uviedla agentúra AP. Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze, ktoré je pod kontrolou Hamasu, zomrelo vo vojne vyše 42 000 Palestínčanov a ďalších viac ako 100 000 bolo zranených.