Sociálni demokrati získavajú celkovo 52 mandátov v 141-člennom parlamente, doterajšia vládnuca strana, konzervatívny Vlastenecký zväz premiérky Ingridy Šimonytejovej, 28 poslaneckých kresiel. Premiérkino zoskupenie uznalo porážku, informujú tlačové agentúry.
„Som ľuďom v Litve veľmi vďačná, že za nás tak aktívne hlasovali,“ povedala predsedníčka SD a doterajšia europoslankyňa Vilija Blinkevičiutéová. „Volebné výsledky ukázali, že ľudia v Litve, či už žijú vo veľkomestách, mestečkách alebo dedinách, chcú a potrebujú úplne novú vládu,“ citovala ju agentúra DPA.
Sociálni demokrati plánujú vytvoriť vládnu koalíciu s dvoma menšími stranami, Demokratickou úniou „Za Litvu“ a Úniou litovských roľníkov a zelených.
Šéf Vlasteneckého zväzu a šéf litovskej diplomacie Gabrielius Landsbergis uznal porážku svojej strany. Povedal, že dúfa, že sociálni demokrati zostavia zodpovednú vládu.
Agentúra DPA píše, že v parlamente v novom zložení bude tiež nová populistická strana Úsvit Nemenu, niekoľko malých strán a nezávislých kandidátov. Hlasovať prišlo asi 41 percent oprávnených voličov.
V Litve, členskej krajine EÚ a NATO s 2,9 miliónmi obyvateľov, sa do jednokomorového parlamentu volí 70 zo 141 poslancov pomerne a 71 väčšinovo. Ak pri väčšinovom hlasovaní v jednomandátových volebných obvodoch kandidát nezíska väčšinu, koná sa druhé kolo. Prvé kolo volieb sa konalo pred dvoma týždňami.
Od prípadnej budúcej vlády na čele so sociálnymi demokratmi sa očakáva, že zachová tvrdý postoj voči Rusku aj vyššie údaje na obranu, ktoré tento rok dosiahnu asi tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Severoatlantická aliancia, ktorej je Litva členom, od svojich členov žiada, aby dávali na obranu aspoň dve percentá HDP.
Agentúra Reuters uviedla, že pozíciu koaličnej vlády premiérky Šimonytéovej výrazne oslabila inflácia, ktorá sa predvlani vyšplhala vyše 20 percent, zhoršujúca sa verejná služba a prehlbujúca sa priepasť medzi bohatými a chudobnými.
Pobaltské štáty vrátane Litvy patria v pomere k svojmu HDP medzi krajiny, ktoré najviac podporujú Ukrajinu. Tá sa už tretím rokom bráni ruskej vojenskej invázii. Tri štvrtiny obyvateľov Litvy si podľa prieskumu z tohtoročnej jari myslia, že Rusko by v blízkej budúcnosti mohlo napadnúť ich krajinu.