„Irán sa snaží vyvinúť zásobu jadrových bômb, aby nás zničili, vybavených raketami dlhého doletu, medzikontinentálnymi raketami, ktoré sa Irán snaží vyvinúť,“ povedal Netanjahu v prejave k poslancom izraelského parlamentu – Knesetu -, ktorí sa po prestávke zišli na otvorení svojho zimného rokovacieho cyklu.
„Irán môže kedykoľvek ohroziť celý svet,“ varoval Netanjahu, ktorý poslancov ubezpečil, že zastavenie iránskeho jadrového programu je v popredí snáh izraelskej vlády.
Varoval, že „fanatická os zla vedená Iránom hrozí zničením našej krajiny a hrozí, že ovládne ďalšie krajiny…, ašpiruje na prevzatie kontroly nad naším regiónom silou“, pričom Izrael mu v dosiahnutí tohto cieľa stojí v ceste. Vedenie Iránu podľa Netanjahua zastáva názor, že „ak padne Izrael“, do rúk Iránu padne aj celý Blízky východ.
Netanjahu okrem toho parlament informoval, že chce pokračovať v procese uzatvárania mieru s arabskými krajinami – podobných tzv. Abrahámovým dohodám – sérii zmlúv, na základe ktorých Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Maroko a Sudán uznali Izrael a nadviazali s ním diplomatické vzťahy.
AFP dodala, že Netanjahu o nových zmluvách hovoril v situácii, keď sa Washington snaží rokovať s arabskými štátmi o dlhodobých plánoch na povojnovú správu v palestínskom Pásme Gazy.
Netanjahu pred poslancami pripomínal, že mier je v záujme oboch strán, pričom argumentoval, že štáty regiónu i ďalšie krajiny veľmi dobre vidia údery, ktoré „uštedríme tým, ktorí na nás útočia“. Dodal, že Izrael sa podobne ako arabské štáty usiluje o stabilný, bezpečný a prosperujúci Blízky východ.
Spojené štáty, hlavný podporovateľ Izraela, sa už dlho snažia sprostredkovať prípadnú dohodu medzi Saudskou Arábiou a Izraelom, ktorá by znamenala americké bezpečnostné záruky pre toto blízkovýchodné kráľovstvo.
Washington dúfa, že mu Netanjahua podarí presvedčiť, aby zastavil vojnu v Pásme Gazy a získal tak mocného arabského spojenca, strážcu dvoch najposvätnejších miest islamu. Rijád však každú takúto dohodu podmienil uznaním nezávislého palestínskeho štátu – čo je požiadavka, ktorú Izrael odmieta.
Saudská Arábia sa nepripojila k Abrahámovým dohodám z roku 2020 a nikdy neuznala ani Izrael.
Zákaz pôsobenia UNRWA v Izraeli
Izraelský parlament dnes schválil zákon, ktorý má znemožniť agentúre OSN pre palestínskych utečencov UNRWA pôsobiť na izraelskom území.
To podľa predstaviteľov UNRWA zastaví či minimálne veľmi sťaží poskytovanie pomoci zo strany agentúry v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu. Krok ešte pred hlasovaním parlamentu kritizovali spojenci Izraela, napríklad Spojené štáty či Británia.
Zákon schválila väčšina 92 členov Knesetu zo 120, píše agentúra AP. To znamená, že ho podporili aj členovia opozície. Proti navrhovanej právnej úprave sa na schôdzi parlamentu vyjadrovali zástupcovia arabskej menšiny.
Schválený zákon zakazuje UNRWA vyvíjať akékoľvek aktivity a poskytovať služby na izraelskom území. Podľa informácií agentúry AP zákon nezačne platiť okamžite, ale až po tom, ako bude oficiálne informovaná OSN.
Zákaz podľa zástupcov UNRWA výrazne skomplikuje humanitárne aktivity agentúry v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu. Napríklad vstup do Pásma Gazy je možný v súčasnosti len cez priechody z Izraela, pretože prechod Rafáh s Egyptom je zatvorený. „Ak bude schválený a začne platiť, bude to katastrofa,“ povedala už skôr o zákone hovorkyňa UNRWA Juliette Toumaová.
Izrael agentúru OSN kritizuje dlhodobo, tvrdí napríklad, že pre UNRWA pracovali či pracujú členovia teroristickej organizácie Hamas vrátane ľudí, ktorí sa podieľali na útoku proti Izraelu zo 7. októbra. Izrael je kritický k celej OSN a napríklad generálneho tajomníka svetovej organizácie Antónia Guterresa označil za nežiaducu osobu na svojom území.