Vyše 300-tisíc falošných hlasov? Gruzínske mimovládky zozbierali dôkazy o volebnom podvode

Koalícia desiatok gruzínskych mimovládnych organizácií, ktoré pôsobili na sobotňajších parlamentných voľbách ako pozorovatelia, odhalila schému volebného podvodu a vyzvala na preverenie a anulovanie viac než 300-tisíc odovzdaných hlasovacích lístkov. V pondelok o tom informoval spravodajský web Echo Kavkaza, píše TASR.

28.10.2024 21:00
debata (104)

Dôkazy, ktoré misia získala, potvrdzujú, že išlo o vopred naplánovaný organizovaný podvod, ktorého prípravy sa začali ešte pred voľbami. Závažné porušenia boli opakované, sústavné a systematické, čo malo významný vplyv na výsledky volieb.

Hovorkyňa misie Môj hlas Londa Tolorajaová na brífingu v Tbilisi dodala, že na ovplyvnenie výsledkov volieb sa použili mnohé metódy volebného podvodu.

Demonštrantka drží vlajky EÚ a Ukrajiny počas...
Demonštranti mávajú vlajkou EÚ a Ukrajiny počas...
Demonštranti sa zhromažďujú pred gruzínskom...

Potvrdzuje to viac ako 370 fotografií a videí poskytnutých pozorovateľmi, sťažnosti pozorovateľov a výpovede očitých svedkov. Dodala, že získaný dôkazový materiál bude zverejnený, poskytnutý médiám i medzinárodnému spoločenstvu.

Hovorkyňa špecifikovala, že niektorí voliči-potenciálni falšovatelia mali na občianskych preukazoch nalepené papieriky s cudzími údajmi. Iní zasa prišli voliť s fotografiou svojho preukazu totožnosti v mobile.

Mnohí účastníci podvodnej schémy sa pokúsili vyhnúť aj označovaniu voličov: zámerne si nenanášali značkovací roztok na prst dôsledne, takže stopy značenia nezodpovedali normám: značky buď nezostali, alebo boli neviditeľné pri nasvietení špeciálnymi lampami.

Štát sa v rukách oligarchov stáva hrozbou pre demokraciu, tvrdí väznený gruzínsky novinár Gvarmia
Video
Keď sa kritika vlády skončí vykonštruovaným trestom, demokracia zomiera. „Ak sú slobodné média zastrašované vládou, spoločnosť sa musí vzoprieť". To sú slová väzneného gruzínskeho novinára Nika Gvaramiu. Za mrežami skončil, pretože sa dostal do ideového sporu s gruzínskou vládou. Archívne video.

Členovia komisií zapojených do podvodu bránili pozorovateľom monitorovať proces registrácie, dokonca aj priblížiť sa k stolom, kde sa vykonávala, upozornila Tolorajaová.

Podľa misie Môj hlas manuál pre falšovateľov hlasovania obsahoval aj odporúčanie v prípade potreby vytvoriť v hlasovacej miestnosti chaos, čo registrátorovi a falšovateľovi umožnilo vykonať proces overovania a odovzdať hlasovací lístok voličovi-falšovateľovi.

Tolorajaová uviedla, že pozorovateľom sa podarilo identifikovať „základné trendy podvodu“ aj napriek tomu, že boli opakovane vystavení verbálnemu a fyzickému násiliu či zastrašovaniu a boli nútení opustiť volebné miestnosti.

Gruzínsko EÚ voľby parlamentné Čítajte aj V Tbilisi proti výsledkom volieb protestujú tisíce ľudí. Opozícia žiada opakovanie volieb Georgia Election Čítajte aj Prvý gratulant. Orbán sa vybral do rozbúreného Tbilisi. Opozícia ho vypískala

Výsledky volieb v Gruzínsku skúmali aj analytici Roman Udot a Levan Kvirkvelia.

Udot zistil, že výsledky víťaznej strany Gruzínsky sen boli nerovnomerné: v niektorých volebných miestnostiach, keď rástla účasť, zostali výsledky strany takmer nezmenené, zatiaľ čo v iných rástli spolu s účasťou. Ukázalo sa, že vysoká účasť a vysoký percentuálny zisk pre Gruzínsky sen sú typické pre malé volebné obvody vo vidieckych oblastiach.

Kvirkvelia po vytvorení svojho volebného diagramu identifikoval asi 400 vidieckych oblastí s vysokou podporou vládnej strany, ktoré sa výrazne odchyľovalo od hlasovania v iných obvodoch. Analytik tento jav označil za ruský chvost.

Aj Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZRE) zaznamenalo v Gruzínsku „prípady kupovania hlasov, atmosféru nátlaku a zastrašovania stranami pred voľbami i počas nich, najmä vo vidieckych oblastiach“.

Mimovládna organizácia Transparency International Georgia a opozičná strana Pre Gruzínsko zasa informovali o schéme „prenájmu dokumentov“ buď za peňažnú odmenu, alebo aj bez nej – len daný volič prišiel o svoje volebné právo.

Vo voľbách zvíťazil vládnuci Gruzínsky sen, ktorý získal 53,9 percenta hlasov. Päťpercentnú hranicu prekonali ďalšie štyri opozičné strany. Všetky však odmietli uznať výsledky volieb a nový parlament budú bojkotovať.

USA a EÚ vyzývajú na vyšetrenie volebných nezrovnalostí

Spojené štáty vyzývajú na vyšetrenie správ o volebných nezrovnalostiach v Gruzínsku. Uviedol to podľa agentúry Reuters americký minister zahraničia Antony Blinken. Na prešetrenie údajných nezrovnalostí pri sobotňajších parlamentných voľbách v Gruzínsku už skôr vyzvali vrcholní predstavitelia Európskej únie. Ministri zahraničných vecí trinástich krajín EÚ, vrátane Česka, dnes navyše odsúdili porušenie volebných štandardov pri voľbách. Žiadajú nápravu, uviedla agentúra AFP.

Šéfovia diplomacií Francúzska, Nemecka, Holandska, Poľska, Česka a ďalších krajín vyjadrili presvedčenie, že voľby nezodpovedali štandardom, ktoré očakávajú od krajiny usilujúcej sa o členstvo v únii. Uviedli, že zdieľajú obavy pozorovateľov a požadujú prešetrenie sťažností.

Ministri zároveň kritizovali „predčasnú návštevu“ maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý do Gruzínska pricestoval dnes a vládnej strane zablahoželal k víťazstvu už v sobotu.

Facebook X.com 104 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Gruzínsko