Denník Le Monde našiel účty bodyguardov Federálnej služby ochrany (FSO) na populárnej športovej aplikácii Strava, ktorej používatelia zaznamenávajú geolokáciu svojich behov. Tieto údaje sú dostupné každému a ako sa ukazuje, potenciálne umožňujú predpovedať návštevy svetových lídrov.
„V septembri 2023 sa mal ruský prezident stretnúť s vodcom Severnej Kórey. Podrobnosti tohto stretnutia boli do poslednej chvíle utajené. Mnohí experti predpokladali, že schôdzka sa uskutoční vo Vladivostoku. Ale 10. septembra Pavel, zamestnanec FSO, zaznamenal na Strave svoj beh v Blagoveščensku." napísal Le Monde.
V tejto metropole Amurskej oblasti sa ruský prezident stretol so svojím bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom v apríli 2022 – predtým, ako spoločne navštívili neďaleký kozmodróm Vostočnyj. „To stačilo na to, aby sme mali predstavu o tom, kde sa stretnutie s Kim Čong-unom uskutoční. Bingo: O tri dni neskôr sa tam títo dvaja vodcovia skutočne stretli,“ pochválil sa francúzsky denník.
Beh Putinových bodyguardov sa stal ďalším potvrdením toho, kto vlastní palác v Gelendžiku. Kremeľ úporne popieral akékoľvek spojenie medzi prezidentom Putinom a rezidenciou na myse Idokopas, no ukázalo sa, že jeho telesní strážcovia prešliapali všetky cestičky v okolo prepychového komplexu budov.
Gelendžik leží v Predkaukazsku na pobreží Čierneho mora neďaleko Novorossijska. Asi 30 kilometrov juhovýchodne od mesta sa na myse Idokopas nachádza záhadné luxusné sídlo. Fond boja s korupciou, ktorý založil nebohý ruský opozičný politik Alexej Navalnyj, už pred časom odhalil, že rezidencia v skutočnosti patrí Putinovi.
„Zamestnanci FSO oceňujú najmä morský vzduch," ironizuje Le Monde. "Štyria z nich sa v rokoch 2019, 2021, 2023 a 2024 pohybovali v okruhu 15 kilometrov od obrieho čiernomorského paláca. Vždy v rovnakom ročnom období, od 19. augusta do 22. septembra,“ dodal denník.
Takzvané mapy aktivít sa na Strave objavili už v roku 2018 a okamžite ich niektorí zvedaví ľudia začali študovať, aby našli tajné vojenské základne v Sýrii a Afganistane. Prešli roky, no nič sa nezmenilo.
„Ide o bezpečnostnú chybu, ktorá sa týka hlavných svetových lídrov, ale ktorá je v prípade Putina obzvlášť vážna v kontexte vojny, ktorú Rusko vedie na Ukrajine. Tým skôr, jeho bezpečnostné tímy nemôžu ignorovať riziká spojené so Stravou. V júli 2023 dôstojníka ruskej armády (Stanislava Ržického) neznámy útočník zastrelil v Krasnodare v parku pri joggingu. Nad týmto činom visí tieň ukrajinských tajných služieb, ako aj športovej aplikácie,“ napísal Le Monde.
Čítajte viac V ruskom Krasnodare zabili pohlavára zodpovedného za mobilizáciuPozorovatelia predpokladajú, že investigatívny článok Le Monde prinúti útvary na ochranu ústavných činiteľov vo viacerých krajinách, aby prehodnotili pravidlá správania sa svojich zamestnancov.
Vyšetrovanie Le Monde sa totiž týkalo nielen bodyguardov Putina. Novinári našli na aplikácii Strava účty dvadsiatich bezpečnostných dôstojníkov starajúcich sa o bezpečnosť francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a 26 agentov amerických tajných služieb, ktorí sa podieľajú na zaistení bezpečnosti Joea Bidena.
„Viete si predstaviť, aký rozruch sa môže začať kompletnou kontrolou všetkých telefónov, ich zabavením a zásahom po oficiálnej línii," poznamenal na svojom telegramovom účte politológ Georgij Bovt. „Medzitým je však načase, aby si aj tie najuzavretejšie a najutajovanejšie spravodajské služby zvykli na myšlienku, že takmer každý človek v modernom svete zanecháva digitálnu stopu, takže jeho vystopovanie a určenie jeho polohy v danom konkrétnom okamihu je technicky riešiteľný problém,“ dodal Bovt.