„Dňa 26. októbra 2024 sa gruzínski občania zúčastnili na parlamentných voľbách. Predbežné zistenia medzinárodnej pozorovateľskej misie vedenej OBSE odhalili viaceré nedostatky, ku ktorým došlo v napätom a vysoko polarizovanom prostredí,“ uviedla Európska komisia vo svojej tlačovej správe. Pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) okrem iného upozornili, že pri voľbách sa objavili prípady kupovania hlasov, viacpočetného hlasovania či že sa hlasovanie konalo v nenávistnej atmosfére. Hlásené boli tiež prípady bitiek pri volebných miestnostiach. „Tieto predbežné zistenia potvrdzujú potrebu komplexnej volebnej reformy, čo bolo zdôraznené už v minulých kľúčových odporúčaniach,“ dodala EK.

„EÚ je naďalej odhodlaná prehlbovať partnerstvo,“ uvádza sa v správe týkajúcej sa Gruzínska. „Ak ale Gruzínsko nezvráti doterajší postup, nebude Európska komisia môcť uvažovať o odporúčaní začať s Gruzínskom rokovania“.

Skupina gruzínskych volebných pozorovateľov dokonca v pondelok uviedla, že má dôkazy o komplexných a rozsiahlych podvodoch a navrhuje anulovanie najmenej 15 percent hlasov.
Vo voľbách podľa oficiálnych výsledkov zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen, ale hlava štátu a opozičné strany výsledky spochybnili a odmietajú ich uznať.
Predseda Európskej rady Charles Michel v reakcii na správy o podvodoch vyzval gruzínsku ústrednú volebnú komisiu a ďalšie úrady, aby splnili svoju povinnosť a „rýchlo, transparentne a nezávisle vyšetrili porušovanie volebných pravidiel a obvinenia z nich“. Dodal, že EÚ sa bude situáciou v Gruzínsku zaoberať na budúci mesiac na neformálnom summite v Budapešti. Maďarsko je tento polrok predsedníckou krajinou EÚ.
Gruzínsko dlho patrilo medzi postsovietske krajiny s najsilnejšou západnou orientáciou. Jeho vzťahy so Západom však silno ochladli po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu predvlani vo februári. Gruzínska vláda odmietla zaviesť protiruské sankcie a rétorika Gruzínskeho sna začala byť v čoraz väčšej miere proruská.

