Gubernátor Georgij Filimonov uviedol, že v oblasti je 71 percent úmrtí mužov v produktívnom veku spojených s konzumáciou alkoholu, vrátane ochorení, ako sú cirhóza pečene alebo srdcové choroby.
„Za jeden rok sa výskyt alkoholizmu zvýšil o 30 percent. To je desivý obraz,“ povedal v osemminútovom prejave zverejnenom na Telegrame s tým, že návrh zákona predstavuje naliehavú intervenciu na podporu verejného zdravia.
„Nemôžeme ľahostajne prihliadať, ako naši krajania zomierajú,“ povedal. „Ak obyvatelia vymierajú a vymierajú ako vo vojne, kto príde namiesto nich?“ dodal.
Návrh, ktorý rokuje miestny zákonodarný zbor, by umožnil obchodom predávať alkohol len medzi 12.00 a 14.00 h vo všedné dni, pričom predaj cez víkendy a sviatky by zostal nezmenený. Ak budú reštrikcie prijaté, vstúpia do platnosti 1. marca budúceho roka.
Čítajte aj Rusku ročne ubúda viac ako pol milióna obyvateľov. Akademik volá po špeciálnej demografickej operáciiDemografické problémy v Rusku nadobudli na význame v súvislosti s vojnou proti Ukrajine, pripomenul Reuters. Oficiálne údaje zverejnené minulý mesiac ukázali, že pôrodnosť v Rusku klesla na najnižšiu úroveň za posledné štvrťstoročie. Podľa oficiálnych štatistík bola priemerná dĺžka života Rusov v minulom roku 73,1 roka. Podľa údajov štatistického úradu Eurostat z rovnakého roka sa občania krajín Európskej únie dožijú v priemere 81,5 roka.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) patrí Rusko tradične k krajinám s najvyššou spotrebou alkoholu v Európe. Ruskí a sovietski predstavitelia sa predtým opakovane pokúšali zmeniť návyky Rusov spojené s pitím alkoholu, avšak s nie príliš veľkým úspechom.
„Dochádza k nenapraviteľným škodám na zdraví budúcich generácií, na ekonomike, na našom verejnom, spoločenskom a kultúrnom živote,“ uviedol Filimonov. „A to všetko sa deje v podmienkach mieru, nie na frontovej línii,“ dodal.
Čítajte aj Opití ruskí vojaci zdemolovali tankom civilné auto, zabili šoféra. Posádka sa na tom bavilaKremeľ dnes uviedol, že o podobných obmedzeniach sa na federálnej úrovni neuvažuje. Reagoval tak na výrok jedného z poslancov dolnej komory ruského parlamentu, že podporuje postupné obmedzovanie predaja alkoholu v celom Rusku.
V roku 2010 schválil Vladmir Putin, vtedy v pozícii premiéra, obmedzenie predaja a výroby alkoholu, vyššie zdanenie a obmedzenie reklamy.
Mikuláš II., posledný ruský cár, zaviedol prohibíciu po začatí prvej svetovej vojny v roku 1914, pri ktorej bol zakázaný predaj tvrdého alkoholu vo väčšine podnikov. Sovietsky vodca Jozef Stalin zrušil prohibíciu v roku 1925 a znovu zaviedol systém štátneho monopolu na predaj vodky s cieľom zvýšiť príjmy štátnej pokladnice.