Podľa dohody by mala libanonská armáda na juhu krajiny okrem iného zabavovať zbrane Hizballáhu, informovali tlačové agentúry Reuters a AFP. „Hochstein mi v dnešnom telefonáte naznačil, že by sme mohli dosiahnuť prímerie v najbližších dňoch, ešte pred 5. novembrom,“ uviedol predseda libanonskej vlády termín, kedy sa v USA konajú prezidentské voľby. Izraelský komentár zatiaľ nie je k dispozícii.
„Robíme, čo je v našich silách… aby sme dosiahli prímerie v najbližších hodinách či dňoch,“ povedal Míkátí v rozhovore pre libanonskú televíziu Al-džadíd.
V dokumente, ktorý televízia Kan označila za uniknutý návrh z dielne Washingtonu s dátumom 26. októbra, sa uvádza, že Izrael stiahne svoje sily z Libanonu do siedmich dní od vyhlásenia 60-dňového pokoja zbraní. Nahradiť ich majú jednotky libanonskej armády a tento prechod majú uľahčovať mierové jednotky OSN (UNIFIL). V konečnej fáze má byť na hranici s Izraelom rozmiestnených 10-tisíc libanonských vojakov.
Na konci spomínaného 60-dňového obdobia podľa návrhu povedú Izrael a Libanon prostredníctvom USA nepriame rokovania o úplnej implementácii rezolúcie BR OSN 1701 a o vyriešení hraničných sporov. Má byť vytvorený nový Medzinárodný mechanizmus monitorovania a vymáhania (IMEM), ktorému by mali predsedať USA a ktorého členmi majú byť Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Británia, UNIFIL a krajiny regiónu.
Podľa rezolúcie OSN č. 1701, ktorá v auguste 2006 ukončila mesačnú vojnu medzi Izraelom a Hizballáhom, môže v južnom Libanone pri hraniciach s Izraelom operovať len libanonská armáda a mierové jednotky OSN. Rezolúciu ale dlhodobo porušuje Hizballáh, ktorý z tejto oblasti ostreľoval sever Izraela, a od 1. októbra ju porušuje aj Izrael, ktorý popri intenzívnych vzdušných úderoch proti pozíciám Hizballáhu v ten deň začal na libanonskom území tiež pozemnú operáciu.
Izrael sa podľa návrhu, o ktorom informovala televízia Kan, „môže rozhodnúť zakročiť proti porušeniu“ prímeria a môže reagovať na hrozby z libanonského územia. Ak Libanon alebo IMEM nevyriešia dodávky alebo výrobu zbraní Hizballáhu, môže Izrael po konzultácii s USA na takéto ciele udrieť. Izrael by mohol aj naďalej vykonávať prieskumné lety nad Libanonom, nemali by však byť viditeľné voľným okom ani prekonávať zvukovú bariéru.
Vznikol tiež návrh sprievodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Izraelom, ktorý potvrdzuje právo Izraela na sebaobranu a uvádza, že USA budú hrať hlavnú úlohu pri realizácii prímeria a dohliadnu na to, aby Libanon plnil svoje záväzky.
Stanica Kan uviedla, že americký návrh bol predložený izraelským predstaviteľom. Tí sa k tomu bezprostredne nevyjadrili. Biely dom vo vyhlásení uviedol, že uniknutý návrh „neodráža aktuálny stav rokovania“. O návrhu na 60-dňové prímerie však už počas dneška napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na dva informované zdroje.