Záchranárom sa po dlhšie ako štyri hodiny trvajúcom úsilí podarilo z trosiek vyslobodiť ženu a štrnásťročné dievča, uviedol Dačić. Blic neskôr napísal, že v kritickom stave sú osemnásťročný chlapec a dve dievčatá, ktorým je 21 a 23 rokov.
Prezident Aleksandar Vučić v prejave vyzval Srbov k zomknutosti a úrady na nájdenie a potrestanie vinníkov. Podľa portálu Danas pripustil, že je nevyhnutné infraštruktúru opravovať častejšie.
Srbskí opoziční politici a aktivisti, ktorí obviňujú režim prezidenta Vučiča z korupcie, nepotizmu a prílišnej byrokracie, usporiadali protest pred sídlom vlády v Belehrade. Na pamiatku obetí zanechali červené stopy na asfalte. „Ľudia sú zraňovaní a umierajú pre vaše zisky, podvody a rozkrádanie,“ uviedlo zoskupenie zelených a ľavice vo vyhlásení.
Vláda prisľúbila dôkladné vyšetrenie piatkového incidentu. Podľa ministra budú úrady počas soboty v súvislosti s nešťastím vypočúvať 20 osôb vrátane ľudí z ministerstva dopravy a prevádzkovateľa štátnych železníc. „Vyšetrovanie určí… kto rozhodoval, kto dával pečiatky a podpisy, kto bol zodpovedný za kontrolu (kvality) prác," potvrdil srbský minister dopravy Vesić v televíznom vysielaní.
Tisíce ľudí sa v sobotu zúčastnili rozlúčky s obeťami i protestu v druhom najväčšom srbskom meste. Davy zablokovali križovatku pri vlakovej stanici, ľudia ticho zapaľovali sviečky a pokladali kvety, vence a hračky na zem. Skupina smútiacich ľudí stála nehybne a držala biele papiere s menami 14 mŕtvych.
Hnev a nedôvera
Ľudia, ktorí prišli so sviečkami a kvetmi k improvizovanému pamätníku pri stanici, podľa agentúry AFP vyjadrovali hnev a nedôveru. „Toto sa nemalo stať, je to alarmujúce a nikto nemá vysvetlenie, prečo sa to stalo. Možno to teraz už ani nie je dôležité,“ povedala Ivana Popnovakovová, dvadsaťosemročná úradníčka. „Je to zvláštne, rekonštrukciu robili vlani, ale nikto tomu (prístrešku) nevenoval pozornosť. Proste neuveriteľné, hrozné,“ povedala sedemdesiatpäťročná penzistka Ljiljana Radulovičová.
„Musí sa preukázať, že nie všetko je tak (dobré), ako sa tvrdí, a veľa vecí sa musí zmeniť. V krajinách, kde je skutočná demokracia, ako prvý odstúpi (zodpovedný) minister. Tu sa nehovorí o žiadnom ministrovi, žiadnom úradníkovi, ktorý by mal odstúpiť," posťažoval sa Reuters sedemdesiatosemročný Dragomir Panić z Nového Sadu.
Vina padne na iných
„Môj prvý pocit bol hnev, že sme dovolili amatérom riadiť krajinu,“ povedala agentúre AP Nataša Beljičová. „Ale som si vedomá skutočnosti, že nikto nebude pohnaný na zodpovednosť či vina padne na úplne irelevantných ľudí,“ dodala.
„Toto je jeden z najťažších dní v povojnovej histórii Nového Sadu. Je to hrozná tragédia,“ povedal premiér Miloš Vučević, ktorý sa tiež dostavil na miesto nešťastia, kde vyjadril sústrasť rodinám obetí a poďakoval všetkým, ktorí pomáhajú a bojujú za záchranu ľudí a o každý život. Prístrešok bol podľa premiéra postavený pred 60 rokmi a vyšetrovanie sa snaží objasniť, čo sa teraz presne stalo a kto je za nešťastie zodpovedný.
Stará časť prístrešku sa podľa denníka zrútila asi desať minút pred poludním. Jednému z ranených v nemocnici amputovali nohu.
Na mieste zasahovalo osem desiatok záchranárov a ťažká technika odpratávala sutiny.
Železničná stanica bola pritom v posledných rokoch dvakrát rekonštruovaná a kritici srbskej vlády pripisujú katastrofu korupcii a neporiadnej rekonštrukcii. Budovu po poslednej renovácii, ktorú vykonávali čínske firmy, otvorili v júli. Podľa štátnej železničnej spoločnosti však nebola zrútená vonkajšia strecha súčasťou rekonštrukcie.
Podľa televízie boli pozastavené odchody vlakov zo stanice v Novom Sade, ktoré sa nachádza asi 70 kilometrov severozápadne od Belehradu. Nádražie bolo postavené v roku 1964 vo vtedajšej Juhoslávii v modernistickom štýle. Mesto na Dunaji s asi 300 000 obyvateľmi je správnym strediskom Vojvodiny.