Badenochová bezprostredne po ohlásení výsledkov uviedla, že je pre ňu obrovskou cťou sa ujať tejto funkcie, ale že „úloha, ktorá pred nami stojí, je ťažká“. Strana podľa nej musí prísť s plánom, ktorý k nej privedie späť stratených voličov. Strana „musí priznať, že chybovala“, ale „pre úspech našej krajiny je kľúčová“, povedala Badenochová. Hovorila aj o nutných premenách strany a nevyhnutnosti každodennej práce.
V súboji o post na čele konzervatívcov sa stretlo šesť kandidátov, z ktorých konzervatívni poslanci postupne vybrali dvoch finalistov. Voľby lídra sa zúčastnilo 72,8 percenta členov strany. Badenochová dostala takmer 54 000 hlasov, druhý finalista bývalý námestník ministra vnútra pre prisťahovalectvo Robert Jenrick 41 000 hlasov. Oznámil to Bob Blackman, predseda Výboru 1922, teda organizácia združujúca konzervatívnych poslancov bez vládnych funkcií, ktorá de facto riadi vnútorné fungovanie strany.
Badenochová v prvom prejave poďakovala straníkom a svojej rodine za podporu. Vyzdvihla prínos svojho predchodcu Sunaka, ktorý podľa nej odviedol „ťažkú prácu v neľahkých časoch“. Sunak v júli priviedol konzervatívcov k najhoršiemu volebnému výsledku od roku 1832 a ukončil 14 rokov vlády Konzervatívnej strany. Tá po voľbách stratila v Dolnej snemovni viac ako 200 kresiel, čím sa ich počet znížil na 121.
Úlohou novej líderky bude pokúsiť sa napraviť reputáciu strany po rokoch rozkolov, škandálov, ekonomických turbulencií a konfrontovať politiku labouristického premiéra Keira Starmera v kľúčových otázkach vrátane ekonomiky a prisťahovalectva. Snahou bude tiež vrátiť konzervatívcov k moci v nasledujúcich voľbách, ktoré sú naplánované na rok 2029.
Čítajte viac Starmer rozdrvil konzervatívcov. Čo urobí ako britský premiér s Putinom?Štyridsaťštyriročná Badenochová sa narodila v Londýne, ale do svojich 16 rokov vyrastala v Nigérii, odkiaľ pochádzajú obaja jej rodičia. Je prvou černoškou, ktorá povedie veľkú britskú politickú stranu, píše BBC. Je tiež šiestym lídrom konzervatívcov za necelých deväť rokov. Jej hlavnou úlohou bude zjednotiť rozštiepenú stranu. Táto bývalá softvérová inžinierka sa zasadzuje za ekonomiku s nízkymi daňami a voľným trhom a zaväzuje sa „prepojiť, reštartovať a preprogramovať“ britský štát.
Priamočiara s ostrým jazykom
Horlivá stúpenkyňa brexitu Badenochová do strany vstúpila po roku 2000, v roku 2017 sa stala poslankyňou. Za Borisa Johnsona zastávala niekoľko nižších postov vo vláde. O post šéfky strany sa neúspešne uchádzala už pred dvoma rokmi. Médiá o nej píšu ako o priamočiarej žene s ostrým jazykom.
„Prvý čierny líder strany vo Westminsteri je okamihom hrdosti pre našu krajinu. Teším sa na spoluprácu s vami a vašou stranou v záujme britského ľudu,“ uviedol britský premiér Keir Starmer.
„Viem, že bude skvelou vodkyňou našej skvelej strany. Obnoví našu stranu, postaví sa za konzervatívne hodnoty a bude bojovať proti labouristom. Poďme sa za ňu jednotne postaviť,“ uviedol Sunak.
Konzervatívci predtým naposledy hlasovali o novom lídrovi v roku 2022, keď bola ich strana pri moci: vtedy dali v straníckych voľbách prednosť Liz Trussovej pred Sunakom. Trussová však odstúpila z funkcie premiérky už po 49 dňoch v úrade, keď jej plány na zníženie daní otriasli finančnými trhmi a oslabili hodnotu libry. Strana si potom zvolila za svojho lídra Sunaka, ktorú Trussovú nahradil aj na poste predsedu vlády.
Čítajte viac Briti vyprášili konzervatívcov. Nastalo politické zemetrasenie, komentujú médiá situáciu v krajine