Hasiči a záchranári pátrajú vo Valencii a okolí po možných obetiach najmä v podzemných garážach pri nákupných centrách, kde veľká voda uväznila stovky automobilov. Rozsiahlu pátraciu akciu vykonávajú najmä v obchodnom centre Bonaire neďaleko valencijského letiska. Podľa denníka El País sa šírili správy o tom, že tam môže byť až niekoľko stoviek mŕtvych, podľa vyjadrenia ministerstva vnútra však zatiaľ záchranné tímy nenašli žiadne obete. Podľa záberov televízie RTVE prechádzajú hasiči a policajti garáže stále zaplavené takmer metrom vody na člnoch. Prezreli už zhruba päť desiatok zaplavených automobilov bez toho, aby objavili jediného človeka. Zatopená podzemná časť garáží číta približne 1500 parkovacích miest, uviedla televízia.
Armáda už do oblasti vyslala 5000 vojakov a ministerka obrany Margarita Roblesová dnes rozhlasovej stanici RTE povedala, že ich bude nasledovať ďalších 2500 príslušníkov armády. Do regiónu tiež mieri vojenská loď so stovkou námorníkov a niekoľko kamiónov s vodou a potravinami.
Miestni obyvatelia obviňujú úrady v Madride rovnako ako samosprávu z toho, že ich včas nevarovali pred hroziacou katastrofou. Mnoho ľudí blesková povodeň zastihla na ceste z práce či z nákupov bez toho, aby mali o riziku tušenia. Hnev miestnych obyvateľov pocítil v nedeľu premiér Pedro Sánchez, na ktorého pri návšteve postihnutých miest hádzali ľudia blato a kamene a ochranka ho po priamom zásahu musela odviesť z miesta. Podobne dopadol aj kráľ Felipe VI. s manželkou, ktorým sa po niekoľkých desiatkach minút hlasných slovných útokov podarilo krátko s niekoľkými miestnymi porozprávať a sľúbiť ďalšiu pomoc.
Z útoku upodozrievajú krajnú pravicu
Minister vnútra Fernando Grande-Marlaska v súvislosti s nepokojmi v pondelok uviedol, že protesty mohli organizovať krajne pravicové skupiny. Minister uviedol, že útoky na kráľovský pár a premiéra zorganizovala „marginálna“ skupina násilníkov. Potvrdil, že vyšetrovanie udalostí pokračuje a v najbližších dňoch by mali orgány činné v trestnom konaní dosiahnuť významný pokrok pri identifikácií jednotlivých osôb.
DPA pripomína, že kráľa Filipa VI. a kráľovnú Letiziu napadli v meste Paiporta, kde na nich demonštranti hádzali blato a vajíčka. Premiér Sánchez z mesta odišiel po tom, čo ho napadli palicou, zatiaľ čo protestujúci kopali a udierali do jeho auta. Demonštranti naňho tiež kričali „vrah“ a vyzvali ho, aby „vypadol“. Niektorí z nich na sebe mali tričká s krajne pravicovými symbolmi.
Čítajte viac Vrahovia! Nahnevaní ľudia po záplavách zahádzali kráľa blatom, v zuboch je najmä šéf regiónu MazónPo povodniach je v oblasti komplikovaná doprava, na hlavných ťahoch okolo Valencie sa dnes podľa médií tvoria kolóny v celkovej dĺžke až 30 kilometrov. Tisíce školákov v regióne Valencie sú doma, mesto nechalo školy uzavreté.
Školy a univerzity dnes zavreli brány aj v Barcelone, ktorú od dopoludnia sužujú prívalové dažde. Meteorológovia v Katalánsku vyhlásili druhý najvyšší stupeň varovania pred búrkami, pre oblasť Barcelony dokonca stupeň najvyšší. Letisko El Prat zrušilo či odložilo päť desiatok letov, uzavretý bol okrem iného cestný tunel vedúci k terminálu a niekoľko ďalších cestných úsekov v Barcelone a okolí, kde vo vode uviazlo niekoľko automobilov. Úrady poslali na mobily varovania pred nebezpečenstvom búrok obyvateľom oblasti Baix Llobregat, v ktorej žije okolo 800 000 ľudí.
Búrka už dnes priniesla na niekoľko miest aj krupobitie, hasiči vychádzajú k desiatkam zásahov, avšak vážnejšie následky sa podľa predpovedí nečakajú. V oblasti Valencie podľa meteorológov pôvodné varovanie popoludní pominulo a obyvatelia sa nemusia obávať ďalších silných dažďov.
Čítajte viac Akt ľudskosti: Po povodni zaplavilo Valenciu 100-tisíc dobrovoľníkov