Čo urobí Šefčovič s Čínou? Komisár to vysvetľoval europoslancom, tí mu dali zelenú

Bude to preňho piata Európska komisia (EK). V tejto inštitúcii pôsobí už od roku 2009 a v Bruseli získal povesť krízového manažéra, ktorý vie veci vybaviť. Nezmenila to ani jeho neúspešná prezidentská kandidatúra z roku 2019, či to, že ho do EK opätovne nominovala vláda Roberta Fica, ktorá s eurokomisiou rieši otázky právneho štátu. Maroš Šefčovič je momentálne najdlhšie slúžiacim eurokomisárom a dnes absolvoval vypočutie v Európskom parlamente (EP).

04.11.2024 17:30 , aktualizované: 23:10
debata (49)
Je Šefčovič vhodný kandidát na eurokomisára? Odpovedajú Karvašová, Lexmann a Ondruš
Video
Zdroj: TV Pravda

Takéto híringy sú určené pre všetkých členov novej EK. Bude to už druhá eurokomisia, ktorú povedie Ursula von der Leyenová. Šefčovič v nej má mať na starosti obchod a hospodársku bezpečnosť a medziinštituci­onálne vzťahy a transparentnosť. V EP preto vystúpil pred europoslancami z Výboru pre medzinárodný obchod (INTA) a Výboru pre ústavné veci (AFCO). Možnosť klásť otázky mali aj šéfovia Výboru pre zahraničné veci (AFET), Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO), Výboru pre petície (PETI), Výboru pre rozvoj (DEVE) a Výboru pre právne veci (JURI).

Už niekoľko hodín po híringu bolo jasné, že Šefčovič europoslancov presvedčil. „Bolo to jednoduché. Šefčovič dostal od zákonodarcov EÚ palec hore. Povedali mi to 3 europoslanci,“ napísal na sociálnej sieti Twitter (X) reportér portálu Politico Eddy Wax.

Zo slovenských europoslancov je členkou INTA Miriam Lexmann (KDH, frakcia ľudovcov) a náhradníčkou je Ľubica Karvašová (PS, frakcia Obnovme Európu). Tá tiež zasadá vo výbore AFCO, kde je ešte náhradníkom Branislav Ondruš (Hlas, nezaradený).

Šefčovič Čítajte viac Progresívne peklo pre Šefčoviča v europarlamente? Bude to hladké vypočúvanie, myslí si expert z Bruselu

Vzťahy s Pekingom

"Cesta slovenskej vlády do Číny a vystúpenie slovenského premiéra Roberta Fica v ruskej televízii, ktorá šíri negatívnu propagandu o nás a západných spojencoch, oslabuje schopnosť eurokomisára Šefčoviča vykonávať svoje portfólio,“ myslí si Lexmann.

"Nie je problém ísť do Číny, problém je, či niekto nepredáva Slovensko záujmom Pekingu,“ reagovala Karvašová.

Ondruš vraví, že Šefčovič má obrovskú dôveru von der Leyenovej a pripomenul, že Čínu často navštevujú vrcholní európski politici. "Nepochybujem o tom, že bude reprezentovať záujmy Európskej únie,“ uviedol europoslanec Hlasu. Podľa neho domáca politika nehrá pri výbere eurokomisára rolu, respektíve je očividné, že si vykonáva svoju prácu dobre. Ondruš však uznal, že Šefčovič bol pre súčasnú vládu jediná možnosť, aby získal v EK dobré portfólio a prešiel híringom.

Bilčík Čítajte viac Bývalý europoslanec Bilčík: von der Leyenová Šefčovičovi dôveruje, hoci Ficova vláda jej oponuje

Otázky na vzťah Pekingu a EÚ najmä v rámci obchodných vzťahov a bezpečnosti kládli počas vypočutia Šefčovičovi viacerí europoslanci. Čína sa na úniu sťažuje v rámci Svetovej obchodnej organizácie, keď namieta proti clám až do výšky 45 percent na dovoz čínskych elektromobilov. Bratislava bola proti týmto opatreniam.

Vzťahy Slovenska a Číny boli minulý týždeň počas Ficovej návštevy v Pekingu povýšené na strategické partnerstvo. Stalo sa to napriek tomu, že ešte v júli slovenská vláda pred summitom Severoatlantickej aliancie schválila materiál, v ktorom sa píše, že znepokojenie vyvoláva posilňovanie čínskeho vplyvu v regiónoch susediacich s NATO, rastúca závislosť spojencov od niektorých surovín a tovarov z Číny a hybridné aktivity Pekingu.

„Čína je náš tretí najväčší a najnáročnejší obchodný partner – musíme tento vzťah vyvážiť tak, že bude transparentný, predvídateľný a recipročný. Znamená to byť asertívnejší v boji proti čínskej štrukturálnej nerovnováhe a nekalým praktikám,“ povedal Šefčovič v úvodnom prejave v rámci vypočutia.

Belgicko, Zelenskyj, Fico, summit Čítajte viac Zelenskyj Ficovi: Podporujte Kyjev, lebo Putin sa na Ukrajine nezastaví

Eurokomisár spojil svoje vypočutie aj vyjadrením solidarity s Kyjevom, ktorá už takmer tri roky čelí veľkej ruskej invázii. „Vnímam podporu Ukrajiny ako zásadnú nielen pre Európu a komisiu, ale aj pre mňa osobne. Na budúci týždeň oslávime tridsaťpäť rokov slobody na Slovensku po nežnej revolúcii. Často hovorím, že práve táto skúsenosť – vyrastanie za železnou oponou – urobila z mojej práce pre zjednotenú Európu moju vášeň, česť a záväzok. Hrdinský boj Ukrajiny za tú istú slobodu pridáva tomuto záväzku nový pocit naliehavosti,“ pripomenul Šefčovič.

Ostatné otázky ho príliš nezaskočili

Ondruš sa spýtal na úsilie o zabezpečenie dodávok kritických surovín, keďže Únia je pri niektorých naďalej závislá od niekoľkých rizikových krajín. Šefčovič odpovedal, že je to jedna z jasných priorít. „Ešte stále sme do značnej miery závislí od niekoľkých krajín,“ vyhlásil Šefčovič a vyjadril presvedčenie, že pri zabezpečení kritických surovín dosiahne EÚ rovnako úspešný výsledok ako pri nahrádzaní ruského plynu. Predtým pri inej otázke na margo plynu poznamenal: „Pri diverzifikácii nemôžeme byť závislí z viac ako 90 % od jedného dodávateľa. Potrebujeme lepšie zosúladiť priemyselné politiky.“

Šefčovič si pri otázkach od neslovenských europoslancov počínal pomerne suverénne a mierne sa zapotil akurát pri otázke o dohode s obchodným združením Mercosur a tiež pri otázke o situácii na Blízkom východe a predovšetkým o izraelských krokoch v Pásme Gazy. „Situácia v Pásme Gazy je otrasná. Je tam humanitárna kríza nevídaných rozmerov. Vynakladáme maximálne úsilie, aby sme zabezpečili prímerie. Chceme riešenie v podobe dvoch štátov,“ povedal Šefčovič. Pri otázke, či by mala byť zrušená asociačná dohoda s Izraelom, stroho odvetil, že tak môže učiniť jednomyseľným rozhodnutím Rada, na čo si vypočul, že takáto odpoveď bola nedostačujúca.

Šefčovič: Vypočúvanie bolo ťažké, ale férové

Ako skonštatoval večer Šefčovič po vyše trojhodinovom kladení otázok, vypočúvanie zo strany poslancov viacerých pracovných výborov v europarlamente bolo ťažké, ale férové. Šefčovič pripomenul, že príprava na „híring“ ho prinútila preštudovať viac než 1200 strán, konzultácie, ktoré ho pripravovali na vypočúvanie a výkon zvereného portfólia, zabrali vyše 100 hodín a pretože chcel „precítiť“ priority europarlamentu, tak za posledných niekoľko týždňov hovoril s vyše päťdesiatimi poslancami.

„Tri a pol hodiny odpovedať na detailné otázky poslancom, ktorí sa týmto témam neraz venujú viac než jedno volebné obdobie, je náročné, a preto príprava je potrebná. Chcem oceniť, že hoci otázky boli ťažké, boli férové a dobre odrazili, aké sú priority Európskeho parlamentu,“ opísal situáciu.

Vyjadril presvedčenie, že európski zákonodarcovia si na základe jeho odpovedí vedia predstaviť, čo môžu od neho očakávať pri výkone agendy, ktorou je obchodná politika, ekonomická bezpečnosť a tiež transparentnosť a medziinštituci­onálne vzťahy.

„Najúdernejšie“ otázky Šefčovič nedostal od slovenských europoslancov z opozičných politických strán, ale od členov populistických frakcií v EP. Po vypočúvaní skonštatoval, že nedokáže povedať, ktorá z otázok bola najťažšia, priznal však, že očakával veľa otázok a emócií s tým spätých okolo všetkého, čo sa týka dohôd EÚ o voľnom obchode a zložitej situácii európskych farmárov.

„To sa opakovalo v mnohých otázkach. Cítim, že bude potrebné investovať veľa do komunikácie a objasňovania, prečo veríme, že dohody, o ktorých sa rokuje, budú výhodné nielen pre priemysel, ale aj pre poľnohospodárov,“ vysvetlil.

Pripomenul, že EÚ je svetová veľmoc vo svetovom obchode a je potrebné, aby každým novým podpisom dohody o voľnom obchode poľnohospodári získavali exportný potenciál a aby sa zaistilo, že sa zisky z obchodných zmlúv premietnu aj do vreciek farmárov.

Čína SR MPRV spolupráca memorandá podpis fico, takáč, čína Čítajte viac Krúpa a Dostál kritizujú premiéra za návštevu Číny: Fico sa úplne stratil? Hanebne mlčí o tom, že Čína a KĽDR pomáhajú Rusku na Ukrajine

Kto vypadne?

Celý proces híringov bude trvať do 12. novembra, EP by potom mohol eurokomisiu ako celok schváliť na zasadnutí, ktoré sa bude konať počas posledného novembrového týždňa, a kvalifikovanou väčšinou ju musí potvrdiť Európska rada.

Uvidí sa však, či vypočutia budú hladké pre všetkých 26 dezignovaných eurokomisárov. Je možné, že niektorí budú musieť písomne odpovedať na doplňujúce otázky, či dokonca si ich povolajú na druhé kolo vypočutia.

„Dá sa na to pozerať dvoma spôsobmi. Z jedného pohľadu sa zdá, že v europarlamente existuje pakt o neútočení medzi ľudovcami (EPP), socialistami a frakciou Obnovme Európu. V EPP by boli radi, keby bol proces vypočutí hladký, aby to aj pre von der Leyenovú bolo jednoduchšie. Ľudovci majú, samozrejme, veľa eurokomisárov a chcú, aby híringami prešli. No na druhej strane, a myslím si, že toho budeme svedkami, takpovediac z inštitucionálneho hľadiska musí europarlament odmietnuť aspoň jedného kandidáta. V podstate musia europoslanci vyslať signál, že majú páky na to, aby kontrolovali EK,“ povedal pre Pravdu Eric Maurice, analytik bruselského Centra pre európsku politiku.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 49 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #EÚ #Európska komisia #Čína #Európsky parlament #Maroš Šefčovič #európska politika