Voľby prezidenta v USA: Trump spochybnil hlasovanie v kľúčovom štáte (online)

Utorok 5. novembra 2024 je v USA hlavným dňom prezidentských volieb. Volebné miestnosti sa otvorili o 06:00 východoamerického času (12:00 SEČ). Oficiálne výsledky budú známe až o niekoľko dní. Volebný deň je pomerne pokojný, aj keď z niekoľkých volebných miestností hlásia narušenia v podobe bombových hrozieb. Podľa FBI vyhrážky prišli ruských e-mailových domén. Demokratická kandidátka Kamala Harrisová strávi volebnú noc na Howardovej univerzite v hlavnom meste Washington, ktorú vyzdvihuje ako začiatočný bod svojej politickej kariéry. Jej konkurent Donald Trump bude sledovať výsledky s menšou skupinou príbuzných a priateľov vo svojom sídle Mar-a-Lago na Floride.

05.11.2024 06:30 , aktualizované: 06.11.2024 01:54
US voľby Foto: ,
Žena spolu so svojou dcérou počas hlasovania v amerických prezidentských voľbách v meste Johnstown v štáte Pennsylvánia, 5. novembra 2024
debata (128)

Najdôležitejšie udalosti

  • Trump spochybnil výsledky volieb v kľúčovom štáte Pensylvánia
  • Trump podľa očakávania zvíťazil v Kentucky a Indiane, Harrisová vo Vermonte
  • V predstihu hlasovalo 80 miliónov ľudí
  • Meno nového prezidenta spoznáme až o niekoľko dní
  • Najväčšia pozornosť sa sústreďuje na „swing states“
  • Ako sa volí prezident USA?
  • Voliči rozhodujú aj o novom zložení Snemovne reprezentantov a tretine Senátu
Slovenka žijúca v USA: Voliči demokratov sú po štyroch rokoch sklamaní a teraz inklinujú skôr k republikánom
Video
Zdroj: TV Pravda
Najsledovanejšie voľby na svete sú za rohom....
Republikánsky kandidát Donald Trump alebo...
+19Hráč tímu Kansas City Chiefs Harrison Butker...

Všetko o amerických prezidentských voľbách nájdete tu.

trump Čítajte viac Trump vyhral a bude opäť prezidentom Spojených štátov. Príde „zlatá éra Ameriky“, sľúbil z pódia (online)

01:54 Obvinenia voči Rusku ohľadne zasahovania do amerických prezidentských volieb nie sú ničím iným než „zlomyseľným ohováraním“, uviedlo v stredu ruské veľvyslanectvo v Spojených štátoch.

„Všetky narážky o ‚ruských machináciách‘ sú zlomyseľné ohováranie, vymyslené na použitie vo vnútropolitickom boji o Spojené štáty americké,“ citovala vyhlásenie veľvyslanectva Moskvy v USA ruská agentúra RIA Novosti.

Najmenej dve volebné miestnosti v americkom štáte Georgia museli v utorok evakuovať v dôsledku falošných hlásení o bombových hrozbách, z ktorých miestne volebné úrady obvinili ruských agentov. Hlasovanie o budúcom prezidentovi USA preto na týchto miestach nakrátko pozastavili, no hrozby zaznamenalo viacero štátov.

Vysokopostavený nemenovaný úradník kancelárie republikánskeho štátneho tajomníka Georgie Brada Raffenspergera upresnil, že bombové hrozby v Georgii boli odoslané z e-mailových adries, ktoré používali Rusi aj pri predchádzajúcich voľbách v snahe zasiahnuť do ich priebehu. (reuters, tasr)

01:49 Republikánsky kandidát Jim Justice bude novým senátorom za štát Západná Virgínia. Nahradí demokrata Joea Manchina, ktorý už nekandidoval. Obaja senátori z tohto štátu preto budú republikáni, a to prvýkrát od roku 1958.

Víťazstvo Justica sa predpokladalo. Vo voľbách porazil bývalého starostu mesta Wheeling demokrata Glenna Elliotta. Demokrati preto prišli o prvý mandát v 100-člennom Senáte, kde mali doteraz najmenšiu možnú väčšinu o jeden hlas.

Spolu s prezidentskými voľbami sa v niektorých štátoch uskutočnili aj voľby do hornej komory Kongresu. Voliči si vyberajú tretinu z celkovo 100 senátorov. (tasr, ap)

01:46 Volebné miestnosti sa o 19:30 miestneho času (1:30 stredoeurópskeho času) uzavreli v ďalších troch štátoch USA. Voľby skončili v Západnej Virgínii, Ohiu a kľúčovej Severnej Karolíne. Celkovo sa v týchto štátoch súperí o 37 hlasov voliteľov.

CNN odhaduje, že republikánsky kandidát Donald Trump zvíťazí v Západnej Virgínii a pripísal si hlasy ďalších štyroch voliteľov.

Prieskumy naznačujú, že Trump zvíťazí aj v Ohiu, z ktorého pochádza jeho kandidát na viceprezidenta J. D. Vance. Mimoriadne vyrovnaný súboj sa očakáva v Severnej Karolíne, ktorá je jedným zo siedmich kľúčových štátov, ktoré pravdepodobne rozhodnú o budúcom prezidentovi. Severná Karolína disponuje 16 voliteľmi.

Televízia CNN medzičasom odhaduje víťazstvo Trumpa v štáte Indiana. Celkovo má teda podľa televízie 23 hlasov voliteľov. Jeho súperka Kamala Harrisová z Demokratickej strany zatiaľ podľa CNN získala iba baštu demokratov Vermont s troma hlasmi voliteľov.

01:41 Senátor zo štátu Vermont Bernie Sanders obhájil svoj mandát a funkciu senátora bude zastávať ďalších šesť rokov. Sanders kandidoval ako nezávislý, avšak podporuje Demokratickú stranu. Vo voľbách porazil republikánskeho kandidáta Geralda Malloya. Jeho víťazstvo odhaduje agentúra AP. (cnn.com, pbs.org, ap, čtk)

Ľavicovo orientovaný Sanders (83) sa v minulosti uchádzal o nomináciu Demokratickej strany do prezidentských volieb. V uplynulom období úzko spolupracoval s administratívou prezidenta Joea Bidena na tvorbe jej cieľov v oblasti zdravotnej starostlivosti a vzdelávania.

Sanders je najdlhšie pôsobiacim nezávislým poslancom v Kongrese a u voličov demokratov má vysokú popularitu. Spolu s prezidentskými voľbami sa v niektorých štátoch uskutočnili aj voľby do hornej komory Kongresu. Voliči si vyberajú tretinu z celkovo 100 senátorov. (ap, tasr)

01:31 Americkí astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) vyzvali v utorok svojich spoluobčanov na hlasovanie v prezidentských voľbách. „Nezáleží na tom, či sedíte, stojíte alebo sa vznášate – dôležité je, aby ste hlasovali!“ napísali astronauti Don Pettit a Nick Hague v príspevku na platforme Instagram.

Astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa spolu so svojimi kolegami Butchom Wilmoreom a Suni Williamsovou nachádzajú na ISS. Spolu s príspevkom zverejnili aj fotografiu, na ktorej pózujú vznášajúc sa vo vzduchu a držiac sa za ramená. Dvaja z nich mali na nohách ponožky s nápisom „Som hrdý na to, že som Američan“.

CNN uvádza, že samotní astronauti hlasovali vo voľbách predčasne. Hlasy odovzdané vo vesmíre boli prenášané z vesmírnej stanice cez satelitnú sieť NASA. „Je to veľmi dôležitá povinnosť, ktorú ako občania máme, a teším sa, že budem môcť hlasovať z vesmíru, čo je celkom fajn,“ povedal Williams reportérom ešte 13. septembra počas tlačovej konferencie z ISS. (cnn.com, tasr, dpa)

01:17 Prvé výsledky z prezidentských volieb v Spojených štátoch napĺňajú papierové predpoklady. Republikánsky exprezident Donald Trump podľa projekcie agentúry AP zvíťazil v štátoch Kentucky a Indiana, viceprezidentka za Demokratickú stranu Kamala Harrisová ovládla Vermont. Hlasovanie už skončilo aj v prvom zo siedmich štátov, kde prieskumy predpovedali veľmi tesný súboj, víťaz v Georgii ale zatiaľ nie je jasný.

Po prvej vlne výsledkov má Trump istých 19 hlasov v zbore voliteľov, Harrisová tri. K istote zvolenia do prezidentskej funkcie je potrebných 270. Volebné miestnosti sú teraz uzavreté v šiestich z 50 amerických štátov, obaja kandidáti si zatiaľ pripísali víťazstvo v štátoch, ktoré sa dlhodobo prikláňajú k ich politickej strane.

O šanciach Trumpa a viceprezidentky Kamaly Harrisovej na zvolenie môžu viac napovedať výsledky z Georgie a tiež zo Severnej Karolíny, kde hlasovanie končí o 19:30 miestneho času (01:30 SEČ). V Georgii pred štyrmi rokmi Trump tesne prehral, ​​v Severnej Karolíne si zase pripísal tesné víťazstvo.

Okrem týchto dvoch štátov sa veľká pozornosť upiera aj na Pensylvániu, kde sa volebné miestnosti zatvárajú o 02:00 SEČ, o hodinu neskôr sa pridajú Michigan, Wisconsin a Arizona a za ďalšiu hodinu ako posledný z tzv. kolísavých štátov ukončí hlasovanie Nevada.

V Georgii aj po konci hlasovacieho času zostalo niekoľko volebných miestností otvorených po tom, čo boli počas dňa evakuované kvôli falošným bombovým vyhrážkam, informoval denník The New York Times. Hlasovanie sa kvôli vyhrážkam a iným problémom na vybraných miestach predlžuje v rôznych častiach USA.

V Georgii a Severnej Karolíne je podľa médií sčítanie hlasov pomerne rýchle, avšak pri tesnom výsledku by ani tu nemusel byť jasný víťaz prezidentského zápasu už počas volebnej noci. V ďalších zo siedmich spomínaných štátov je sčítanie o niečo pomalšie a kompletné výsledky sa čakajú až po volebnej noci či v nasledujúcich dňoch. Celkové vyústenie súboja o Biely dom by tak podobne ako pred štyrmi rokmi mohlo byť známe až s odstupom dní. (cnn.com, čtk, ap)

01:07 Krátko pred uzatvorením prvých volebných miestností v prezidentských voľbách v USA vyjadril republikánsky kandidát a americký exprezident Donald Trump bez uvedenia konkrétnych dôkazov pochybnosti v súvislosti s výsledkami hlasovania v kľúčovom štáte Pensylvánia.

„Veľa sa hovorí o masívnom PODVÁDZANÍ vo Filadelfii. Polícia prichádza!!!“ napísal Trump na svojej platforme Truth Social.

Nebolo však bezprostredne jasné, aký incident mal Trump na mysli a svoje tvrdenia nepodložil dôkazmi. Komisár mesta Filadelfia Seth Bluestein neskôr uviedol, že „toto tvrdenie je absolútne nepravdivé“.

„Ide o ďalší príklad dezinformácie. Hlasovanie vo Filadelfii je bezpečné a zabezpečené,“ dodal. Pensylvánia je Trumpom i jeho demokratickou protikandidátkou Kamalou Harrisovou považovaný za kľúčový štát vo voľbách. Víťazstvo v tomto severovýchodnom americkom štáte by každému z kandidátov prinieslo 19 voliteľov, čo je najviac zo všetkých tzv. swing states, ktoré pravdepodobne rozhodnú o tom, kto pôjde do Bieleho domu.

Všeobecne sa očakáva, že Trump sa pokúsi spochybniť spravodlivý priebeh volieb v prípade svojej porážky – podobne ako to urobil v roku 2020. (dpa, tasr)

00:41 Vo viacerých kľúčových štátoch USA hlásia vysokú volebnú účasť, a to napriek vyhrážkam, ktoré obdržali volebné miestnosti v Michigane, Georgii a Wisconsine. Zdroj televízie CNN uviedol, že z vyhrážok upodozrievajú aktérov z Ruska.

Obaja prezidentskí kandidáti sa v posledných hodinách zameriavajú na mobilizáciu voličov. Kandidátka demokratov Kamala Harrisová dnes popoludní mobilizovala prostredníctvom telefonátov. Republikánsky kandidát Donald Trump vyzval voličov, aby „vstali z pohodlného gauča“ a išli voliť.

Úrady v Michigane hlásia rekordnú volebnú účasť. Predčasne v štáte, kde sa bojuje o 15 hlasov voliteľov, hlasovalo najmenej 3,3 milióna ľudí. Celkovo by počet odovzdaných hlasov mohol prekonať historicky najvyššiu volebnú účasť z roku 2020, keď hlasovalo 5,5 milióna voličov.

V Georgii iba v popoludňajších hodinách hlasovalo 700-tisíc ľudí. Pokiaľ sa udrží súčasný trend hlasovať by tam mohlo viac ako 5,15 milióna voličov. Georgia má pridelených 16 hlasov voliteľov a bude medzi prvou skupinou štátov, kde sa uzavrú volebné miestnosti a to už hodinu po polnoci stredoeurópske­ho času.

V štáte Nevada sa vyskytli problémy s hlasovacím zariadeniami v okrese Apache. Podľa CNN museli na náhradné hlasovacie lístky niektorí voliči čakať viac ako dve hodiny. Pensylvánsky guvernér Josh Shapiro v utorok predpovedal, že sčítavanie hlasov nebude trvať tak dlho ako v roku 2020, keď sa pretiahlo až do soboty. Všetky poštou zaslané hlasovacie lístky by mali byť spočítané do niekoľkých hodín. Pensylvániu s 19 voliteľmi experti považujú za najdôležitejší štát tohtoročných volieb. (cnn.com, tasr)

00:32 Volebný štáb demokratickej kandidátky na prezidentku Spojených štátov Kamaly Harrisovej sa pripravuje na možnosť, že sa jej republikánsky rival Donald Trump predčasne vyhlási za víťaza volieb. Jeden z poradcov Harrisovej povedal televízii CNN, že na prípadné Trumpovo vyhlásenie zareaguje veľmi agresívne.

Trump počas volebného dňa vyhlásil, že výsledky volieb uzná, pokiaľ budú „spravodlivé“. Ako ale poznamenáva agentúra AP, nie je jasné, čo tým presne myslel. Pri hlasovaní pred štyrmi rokmi Trump odmietol uznať porážku a odvtedy šíri nepodložené tvrdenia o volebných podvodoch, ktoré ho podľa jeho názoru stáli víťazstvo.

Tím Harrisovej teraz nevylučuje, že sa Trump vyhlási za víťaza prezidentských volieb, hoci z priebežných výsledkov nebude víťazstvo jednoznačné. Reakcia podľa poradcov súčasnej demokratickej viceprezidentky bude závisieť od toho, ako a kedy by niekdajší prezident Trump s vyhlásením vystúpil. Poznamenali, že takéto vystúpenie by kampaň demokratky neponechala bez odpovede.

Voľby v USA sú v plnom prúde. Jasno o víťazovi ale nemusí byť počas volebnej noci, v prípade mimoriadne tesných výsledkov to môže trvať aj niekoľko dní. Harrisová aj tak plánuje počas volebnej noci vystúpiť s vyjadrením. Podobný krok chystá aj Trump, ktorý by podľa CNN mohol prehovoriť k tisícom priaznivcov zhromaždených v Palm Beach na Floride, ktoré ležia neďaleko jeho rezidencie Mar-a-Lago. (čtk, ap, cnn.com)

00:20 V Spojených štátoch sa o polnoci SEČ uzavreli prvé volebné miestnosti v častiach štátov Indiana a Kentucky. V ďalších štátoch vrátane kľúčovej Georgie skončí hlasovanie o hodinu neskôr, keď sa očakávajú prvé projekcie výsledkov. Voľby ako posledný štát ukončí Aljaška o 7:00 SEČ.

Vzhľadom na veľmi vyrovnané predvolebné prieskumy môže byť víťaz súboja medzi demokratickou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a republikánskym exprezidentom Donaldom Trumpom známy až potom.

Voľby zatiaľ až na niekoľko nahlásených bombových vyhrážok prebiehajú bez zásadných komplikácií. Podľa denníka The New York Times sa očakáva pomerne vysoká účasť.

Prvé odhady výsledkov by mali byť známe po 1:00 SEČ, kedy skončí hlasovanie vo zvyšku Indiany a Kentucky, v častiach Floridy, Alabamy a New Hampshire a v Južnej Karolíne, Virgínii, Vermonte a Georgii. Práve tá je jedným zo siedmich kľúčových štátov, ktorých zisk môže Trumpovi či Harrisovej otvoriť cestu do Bieleho domu. (čtk)

00:04 Približne tri štvrtiny amerických voličov zastávajú negatívny postoj k súčasnému vývoju v USA. Vyplýva to z predbežných výsledkov exit pollu, ktorý uskutočnila televízia CNN medzi voličmi v tohtoročných prezidentských voľbách.

Približne štvrtina respondentov sa v prieskume označila za nadšených alebo spokojných so stavom svojej krajiny. Viac ako 40 percent opýtaných uviedlo, že sú nespokojní a 30 percent, že pre súčasnú situáciu v USA sú nahnevaní. Vo všeobecnosti však voliči zostávajú optimistickí. Viac ako 60 percent respondentov tvrdí, že najlepšie dni USA ešte len prídu.

Voliči hodnotili aj prezidenta Joea Bidena, pričom iba približne 40 percent z nich uviedlo, že jeho prácu schvaľujú. Biden z volieb odstúpil v lete po slabom výkone v prvej predvolebnej debate. V súboji o Biely dom ho nahradila jeho viceprezidentka Kamala Harrisová.

Exit polly televízie CNN sa uskutočňujú kombináciou osobných a telefonických rozhovorov s voličmi v deň volieb, ako aj ľuďmi, ktorí volili predčasne. Vykonala ich spoločnosť Edison Research. Osobné rozhovory sa uskutočnili na 279 volebných miestach. Na prieskume sa zúčastnilo 16 604 voličov, pričom štatistická chyba sa pohybuje na úrovni dvoch percentuálnych bo­dov.

Voľby amerického prezidenta aktuálne prebiehajú na celom území Spojených štátov. V súboji o Biely dom proti sebe stoja súčasná viceprezidentka Harrisová z Demokratickej strany a jej republikánsky protikandidát a exprezident Donald Trump. Prvé volebné miestnosti by sa mali uzavrieť hodinu po polnoci stredoeurópskeho času, a to vo viacerých štátoch na východnom pobreží USA vrátane kľúčového štátu Georgia. (cnn.com, tasr)

22:25 Americké akcie posilnili, podporili ich priaznivé údaje o ekonomike Spojených štátov. Hlavná pozornosť investorov sa však sústredí na prezidentské voľby v USA. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si pripísal 1,02 percenta a zakončil obchodovanie na 42 221,88 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 1,23 percenta na 5782,76 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 1,43 percenta na 18.439,17 bodu.

Inštitút riadenia dodávok (ISM) oznámil, že index aktivity amerického sektora služieb v októbri vzrástol na 56 bodov zo septembrových 54,9 bodu. Dostal sa tak na najvyššiu úroveň od augusta 2022 a prekonal očakávania analytikov, ktorí jeho októbrovú hodnotu v ankete agentúry Reuters odhadovali v priemere na 53,8 bodu.

Ak sa index nachádza nad päťdesiatbodovou hranicou, signalizuje rast aktivity v odvetví. Služby sa na celkovej ekonomickej aktivite v USA podieľajú viac ako dvoma tretinami. Údaje posilňujú nádeje, že sa americkej ekonomike podarí dosiahnuť takzvané mäkké pristátie, teda že prekoná vysokú infláciu bez toho, aby vstúpila do recesie.

21:31 Najmenej dve volebné miestnosti v americkom štáte Georgia museli v utorok evakuovať v dôsledku falošných hlásení o bombových hrozbách, z ktorých miestne volebné úrady obvinili ruských agentov. Hlasovanie o budúcom prezidentovi USA preto na týchto miestach nakrátko pozastavili, no hrozby zaznamenalo viacero štátov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Žiadna z hrozieb nebola doposiaľ vyhodnotená ako dôveryhodná,“ uviedol Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vo svojom vyhlásení a dodal, že integrita volieb patrí medzi jeho najvyššie priority. K hláseniam došlo na viacerých miestach v niekoľkých štátoch a mnohé z nich pochádzali z ruských e-mailových domén, tvrdí FBI.

Vysokopostavený nemenovaný úradník kancelárie republikánskeho štátneho tajomníka Georgie Brada Raffenspergera upresnil, že bombové hrozby v Georgii boli odoslané z e-mailových adries, ktoré používali Rusi aj pri predchádzajúcich voľbách v snahe zasiahnuť do ich priebehu. „Je pravdepodobné, že za tým stojí Rusko,“ vyhlásil úradník.

Georgia samotná dostala viac ako tucet falošných vyhrážok bombami v deň konania volieb, pričom väčšinu z nich zaznamenal okres Fulton, kde došlo aj k evakuácii dvoch volebných miestností. Tamojší predstavitelia ozrejmili, že po približne 30 minútach sa miestnosti znovu otvorili. V okrese preto žiadali súd o predĺženie času na hlasovanie.

Raffensperger tiež skonštatoval, že za falošné bombové hrozby je zodpovedné Rusko. „Zdá sa, že sa chystajú robiť nepokoje. Nechcú, aby sme mali hladké, spravodlivé a presné voľby, a ak sa im podarí dosiahnuť, že sa medzi sebou budeme hádať, môžu to považovať za víťazstvo,“ povedal štátny tajomník novinárom.

**20:39 Po bombových hrozbách v Georgii a hrozby zapálenia volebnej miestnosti v meste Fowler agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) zatkli V Michigane zase dvoch ľudí kvôli vyhrážkam súvisiacim s voľbami, informoval server The Detroit News. Jeden z mužov, Isaac Sissel, ktorý bol zatknutý v pondelok, vraj vyšetrovateľom povedal, že by „všetko bolo lepšie, keby bol Trump mŕtvy“. Republikánsky kandidát Donald Trump sa tento rok už dvakrát stal terčom atentátu či pokusu oň.

Moment streľby na exprezidenta Donalda Trumpa
Video

Ďalší incident sa odohral dnes v budove Kongresu vo Washingtone, kde polícia zadržala muža s pochodňou a pištoľou na svetlice. Návštevnícke centrum Kapitolu potom uzavrela.

Časť Američanov sa obáva, že by prezidentské meranie síl medzi Trumpom a demokratkou Kamalou Harrisovou mohlo vyvolať protesty a nepokoje. Pár týždňov po posledných voľbách pred štyrmi rokmi dav priaznivcov Trumpa, ktorí odmietli prijať jeho porážku, vtrhol do budovy Kongresu, pričom zomrelo niekoľko ľudí.

19:30 Dve volebné miestnosti v okrese Fulton County v štáte Georgia museli dnes byť dočasne vyprázdnené kvôli hrozbám útoku bombami. Informoval o tom spravodajský server Atlanta News First, podľa ktorého ale polícia vyhrážky nepovažovala za vážne mienené. Agentúra AP zase napísala o zadržaní muža v štáte New York, ktorý sa vyhrážal zapálením jednej z volebných miestností.

Polícia v Georgii dostala vyhrážku, ktorá sa týkala celkom piatich volebných miestností, dve z nich asi na 30 minút vypratala, ale už sú znovu otvorené. Okres teraz žiada, aby mohli zostať otvorené dlhšie ako do 19:00 miestneho času (stredu 01:00 SEČ), kedy v celom štáte končí hlasovanie.

Hrozba v štáte New York sa týkala mesta Fowler neďaleko kanadskej hranice. Muž, ktorému bolo povedané, že nemôže hlasovať, pretože sa po prepustení z väzenia znovu neregistroval, začal sa vyhrážať, že sa do hlasovacej miestnosti vráti so zbraňou alebo ju zapáli. Z miesta utiekol, ale polícia ho o niečo neskôr zadržala.

19:02 Bez ohľadu na víťaza prezidentských volieb v Spojených štátoch bude musieť Európa prijať väčšiu zodpovednosť za svoju bezpečnosť, uviedol český premiér Petr Fiala (ODS). V záujme Česka je podľa neho mať čo najlepšie vzťahy s USA, či už sa prezidentom stane republikán Donald Trump, alebo demokratka Kamala Harrisová.

Američania vo voľbách rozhodujú, či sa Harrisová stane prvou prezidentkou v amerických dejinách, alebo sa do čela krajiny po štvorročnej pauze vráti Trump. „Česká republika počíta s oboma variantmi,“ uviedol dnes Fiala. Dodal, že sa Česko v oboch prípadoch bude snažiť o čo najlepšie vzťahy so Spojenými štátmi.

Bez ohľadu na výsledok prezidentských volieb v USA bude musieť Európa do budúcnosti prijať oveľa väčšiu zodpovednosť za svoju bezpečnosť, domnieva sa Fiala. „Bude v tom musieť urobiť oveľa viac, než v minulosti urobila,“ uviedol. Mnoho lídrov európskych krajín si to podľa neho uvedomuje. V tejto súvislosti spomenul, že Česko dáva na obranu konečne dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP). „Ďalšie štáty sa k tomu pridávajú, ale budeme v tom musieť pokračovať bez ohľadu na to, či budú mať Spojené štáty prezidenta alebo prezidentku,“ uviedol Fiala.

18:38 Donald Trump dnes okolo poludnia miestneho času odovzdal svoj hlas v Palm Beach na Floride, ktoré leží neďaleko jeho rezidencie Mar-a-Lago. Podľa serveru BBC News vyjadril sebavedomie a presvedčenie, že sa republikánom vo voľbách darí.

Trump, ktorý do hlasovacej miestnosti dorazil so svojou manželkou Melaniou, médiám povedal, že je poctený, že fronty na hlasovanie sú také dlhé. „Počul som, že sa nám darí veľmi dobre,“ poznamenal ďalej.

"Viedol som skvelú kampaň. Myslím, že bola možno najlepšia zo všetkých troch. V tej prvej sme si viedli skvele. V druhej sme si viedli oveľa lepšie, ale niečo sa stalo. Povedal by som, že toto je najlepšia kampaň, ktorú sme viedli, vyjadril tiež svoje presvedčenie.

Zároveň podotkol, že výsledky volieb uzná, pokiaľ budú „spravodlivé“. Ako ale poznamenáva agentúra AP, nie je jasné, čo tým presne myslel. Pri hlasovaní pred štyrmi rokmi Trump odmietol uznať svoju porážku a odvtedy šíri nepodložené tvrdenia o volebných podvodoch, ktoré ho podľa jeho názoru stáli víťazstvo.

Ako uvádzajú americké médiá, za normálnych okolností by Trump na Floride ako odsúdený zločinec ťažko mohol hlasovať, pretože to tunajšie zákony veľkej časti z nich zakazujú. Počítajú ale s výnimkou pre osoby odsúdené v inom americkom štáte, v takom prípade sa postupuje podľa zákonov daného štátu. Trump bol tento rok uznaný vinným v štáte New York, ktorý aj odsúdencom umožňuje hlasovať, pokiaľ nie sú v čase volieb vo väzení.

17:58 Hlasovacie miestnosti sa o 07:00 miestneho času (16:00 SEČ) otvorili aj v Nevade, poslednom zo siedmich kľúčových štátov, v ktorých sa predovšetkým rozhodne o tom, či sa budúcou americkou hlavou štátu stane demokratka Kamala Harrisová, alebo republikán Donald Trump. V Nevade sú v hre hlasy šiestich z celkom 538 voliteľov.

Server BBC News napísal, že do Nevady, kde ani republikáni, ani demokrati nemajú jasnú prevahu, zamierilo aj veľa aktivistov zo susednej a prevažne demokratickej Kalifornie, ktorí sa snažia miestni na poslednú chvíľu prinútiť k tomu, aby šli hlasovať.

Napríklad vo východnej časti Las Vegas sa dnes zišlo asi 150 dobrovoľníkov, ktorí podporujú Harrisovú. „Musel som sa do tej práce fyzicky vložiť, a nie len vypisovať šeky alebo sa hádať pri stole,“ povedal novinárom Peter Brock z kalifornského Fairfaxu. Verí, že sa mu v Nevade podarilo presvedčiť aspoň niektorých voličov, že majú hlasovať za šesťdesiatročnú viceprezidentku, zároveň ale pripúšťa, že medzi ľuďmi, ktorých stretol, bola často tiež poznať veľká únava z predvolebnej kampane.

Ďalšia Kaliforňanka, Laura Ponchicková z Los Angeles, vyjadrila prekvapenie, že ešte v pondelok bolo toľko voličov nerozhodnutých. Stretnutie s nimi si podľa svojich slov užívala. „Naozaj som sa pripravovala na najhoršie. Mám pocit, že tieto voľby boli veľmi vyhrotené a v každom to prebudilo to zlé. Nakoniec ale boli ľudia oveľa vľúdnejší, než som čakala,“ poznamenala.

Denník The New York Times uvádza, že v 3,2-miliónovej Nevade mal podľa predvolebných prieskumov drobný náskok Trump, ale od Harrisovej ho delil menej ako jeden percentuálny bod.

17:41 Republikánsky kandidát na prezidenta USA Donald Trump požiadal svojich podporovateľov, aby boli trpezliví a odvolili aj v prípade, že sa pred volebnými miestnosťami tvoria dlhé rady. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry DPA.

Nadšenie voličov počas volebného dňa je podľa Trumpa obrovské. „To znamená, že rady budú dlhé! Potrebujem, aby ste odovzdali svoj hlas bez ohľadu na to, ako dlho to bude trvať. Zostaňte v rade!“ napísal v príspevku na sociálnej sieti X.

Kandidátka demokratickej strany Kamala Harrisová taktiež vyzvala občanov, aby išli voliť. „Dnes máte poslednú šancu ovplyvniť tieto voľby,“ uviedla na sociálnej sieti X.

17:15 Niektoré podniky vo Washingtone preventívne pred dnešnými voľbami zakryli svoje sklenené náklady drevenými doskami. Informoval o tom spravodajský server BBC. Obchody sa podľa neho rozhodli dodatočne zabezpečiť pre prípad, že by v sídle amerických politických inštitúcií prepukli nepokoje.

Pripravení zakročiť v prípade nepokojov sú aj stovky príslušníkov národnej gardy, a to ako vo Washingtone, tak v mnohých štátoch, vrátane Alabamy, Arizony, Delawaru, Iowy, Illinois, Severnej Karolíny či Nového Mexika.

Už začiatkom októbra bol pozdĺž Bieleho domu postavený vysoký kovový plot, podobné ploty boli postavené aj okolo ďalších významných budov v hlavnom meste, vrátane Kapitolu, sídla Kongresu Spojených štátov, kam v januári 2021 vnikli podporovatelia vtedy končiaceho republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa v snahe zabrániť potvrdeniu demokrata Joea Bidena vo voľbách.

Trump svoju porážku v posledných voľbách v roku 2020 neuznal. V terajších voľbách sa bývalý republikánsky prezident usiluje o návrat do Bieleho domu a jeho súperkou je viceprezidentka Kamala Harrisová, ktorá kandiduje za demokratov.

V októbrovom rozhovore s Fox News Trump vyhlásil, že od svojich priaznivcov neočakáva o volebnom dni chaos. Exprezident ale vzápätí začal hovoriť o „vnútornom nepriateľovi“ a „radikálnych ľavicových bláznoch“, proti ktorým by podľa neho v prípade potreby mala zakročiť národná garda alebo armáda.

16:50 Prezident USA Joe Biden bude volebný deň sledovať z Bieleho domu, naplánované nemá žiadne verejné vystúpenie. Uviedol to predstaviteľ Bieleho domu pre americkú televíziu CNN, informuje TASR.

Prezident bude sčítavanie výsledkov sledovať so svojou manželkou Jill a dlhoročnými poradcami.

Biden si vystrelil z Trumpa. Pomohol si Haleyovou
Video

Biden (81) tak strávi volebný deň úplne inak, ako si ho predstavoval pred niekoľkými mesiacmi. Vo voľbách sa totiž plánoval uchádzať o znovuzvolenie, no po tlaku Demokratickej strany v júli stiahol svoju kandidatúru. Nahradila ho jeho viceprezidentka Kamala Harrisová, ktorej vyjadril podporu.

Biden bude o priebehu volieb v celej krajine pravidelne informovaný, píše CNN.

16:23 Najvyšší prokurátori 47 amerických štátov vo vyhlásení vyzvali Američanov, aby rešpektovali volebný proces. Násilie nemá vo voľbách miesto, uviedli podľa agentúry AP. Americké úrady sa chcú vyvarovať toho, aby sa opakovala situácia z januára 2021, keď priaznivci Donalda Trumpa, ktorí odmietli prijať jeho volebnú porážku, vtrhli do budovy Kongresu vo Washingtone, pričom zomrelo niekoľko ľudí.

Panika v Kongrese, Trumpovi stúpenci vtrhli dnu

Evakuácia kongresmanov po tom, ako Trumpovi priaznivci vnikli do budovy, 6. 1. 2021.

Fotogaléria
Trumpovi stúpenci vtrhli do budovy Kongresu,...
Trumpovi stúpenci vtrhli do budovy Kongresu,...
+6Trumpovi stúpenci vtrhli do budovy Kongresu,...

„Vyzývame všetkých Američanov, aby volili, by sa zúčastnili občianskej diskusie a predovšetkým aby rešpektovali integritu demokratického procesu,“ napísali prokurátori. „Násilie nemá v demokratickom procese miesto; využijeme svoje autority na presadenie práva proti akýmkoľvek nezákonným činom, ktoré ho ohrozujú,“ uviedli tiež s tým, že preventívne odsudzujú akékoľvek násilné činy súvisiace s voľbami.

Vyhlásenie podpísali najvyšší štátni zástupcovia zo všetkých 50 amerických štátov s výnimkou Indiany, Montany a Texasu. Prečo tak prokurátori v týchto štátoch neurobili, nie je zrejmé.

13:26 Líder britskej krajne pravicovej strany Reform UK Nigel Farage v pondelok povedal, že ak bývalý americký republikánsky prezident Donald Trump neuspeje v prezidentských voľbách proti kandidátke Demokratickej strany Kamale Harrisovej, mal by uznať porážku a ísť hrať golf do Škótska.

Donald Trump, golf Čítajte viac Farage: Ak Trump voľby prehrá, mal by sa s tým zmieriť a hrať golf v Škótsku

13:20 Donald Trump je nielen problémom pre svoje chronické klamstvá a vulgárne vyjadrovanie, ale najmä pre jeho chorobnú samoľúbosť a nevypočítateľnosť, upozorňuje v rozhovore pre Pravdu niekdajší šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer.

kacer vikend Čítajte viac Bývalý šéf diplomacie Káčer: Trump môže byť ako odistený granát, o ktorom nevieme, ako má nastavenú rozbušku

13:13 Nech sa stane americkým prezidentom ktokoľvek, skôr či neskôr pochopí, že Európa je najbližším spojencom Spojených štátov, nie konkurentom. Na začiatku švajčiarsko-českého podnikateľského fóra to v Zürichu vyhlásil český prezident Petr Pavel.

Podľa hlavy štátu je zrejmé, že len spoločne môžu Európa a Spojené štáty čeliť výzvam od krajín, ako je Čína. Švajčiarska prezidentka Viola Amherdová uviedla, že americké prezidentské voľby sú dôležité aj z hľadiska globálnej politiky a vývoja celosvetovej ekonomiky. USA podľa nej majú veľa priorít aj mimo Európy, pre Európanov je preto dôležité spolupracovať ešte pevnejšie. (čtk)

12:27 V štátoch na východe USA sa v utorok o 12:00 SEČ otvorili volebné miestnosti pre prezidentské voľby. Ďalšie sa budú otvárať postupne podľa časových pásiem. Prvé odhady aj čiastkové výsledky z jednotlivých štátov sa čakajú po polnoci SEČ. Víťaz súboja o Biely dom by však po volebnej noci podobne ako pred štyrmi rokmi nemusel byť ihneď známy, prieskumy predpovedajú tesný súboj oboch kandidátov. (čtk)

12:23 Americké spravodajské a bezpečnostné služby obvinili Rusko a Irán zo zintenzívnenia kybernetických útokov a dezinformačných kampaní, ktorých účelom je údajne rozdeliť Američanov hlasujúcich v prezidentských voľbách. Vyplýva to z pondelok zverejneného vyhlásenia, na ktoré sa odvolala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Aktéri napojení na Rusko „vytvárajú videá a falošné články s cieľom podkopať legitimitu volieb a vzbudiť vo voličoch strach z volebného procesu, pričom zároveň naznačujú, že Američania proti sebe používajú násilie motivované politickými preferenciami“, píše sa vo vyhlásení Úradu riaditeľky národnej spravodajskej služby, Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a Agentúry USA pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry.

Tieto snahy neidentifikovaných vplyvových skupín podľa nich predstavujú riziko podnecovania násilia, a to aj voči predstaviteľom zodpovedným za priebeh volieb.

Americké tajné služby už niekoľko mesiacov varujú pred úsilím podporovaným ruskou vládou o ovplyvnenie amerických prezidentských volieb, v ktorých sa stretli republikán Donald Trump a súčasná demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová. Prieskumy verejnej mienky naznačujú mimoriadne tesný súboj, čo podľa RFE/RL vyvoláva ďalšie napätie.

V najnovšom vyhlásení agentúr sa ako príklad dezinformačnej taktiky uvádza, že ruskí aktéri nedávno zverejnili a šírili nepravdivý článok, že americkí predstavitelia v nerozhodnutých štátoch plánujú vykonať volebný podvod, napríklad falšovaním hlasovacích lístkov a kybernetickými útokmi.

Podobným spôsobom sa podľa RFE/RL šírilo aj video, ktoré lživo zobrazovalo rozhovor s istou osobou, tvrdiac, že v štáte Arizona došlo k volebným podvodom, ktoré zahŕňali vytvorenie falošných hlasovacích lístkov zo zahraničia a zmenu zoznamov voličov v prospech Harrisovej. Arizonské úrady pravdivosť videa popreli.

Rusko je podľa USA „najaktívnejšou hrozbou“, no „významnú hrozbu zahraničného vplyvu“ na voľby predstavuje aj Irán. Americké spravodajské agentúry tvrdia, že Irán podnikol „škodlivé kybernetické aktivity“ so zámerom uškodiť kampani exprezidenta Trumpa.

Iránski aktéri sa tiež podľa nich môžu snažiť vytvárať falošný mediálny obsah s cieľom narušiť hlasovanie alebo podnietiť násilie, „ako to robili v minulých volebných cykloch“.

Agentúry preto vyzývajú voličov, aby si informácie vyhľadávali od dôveryhodných a oficiálnych zdrojov, najmä od štátnych a miestnych predstaviteľov, ktorí sú zodpovední za organizovanie volieb. Teherán aj Moskva úlohu v akýchkoľvek dezinformačných kampaniach popierajú. (tasr)

10:45 Ivanka Trumpová v predvečer amerických prezidentských volieb zdieľala pri príležitosti svojich nedávnych 43. narodenín na sociálnej sieti X príspevok s 19 životnými ponaučeniami. Svojho otca, republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa však dcéra zlínskej rodáčky Ivany Trumpovej, rodenej Zelníčkovej, nespomenula.

V príspevku Ivanka Trumpová cituje napríklad legendu country hudby Dolly Partonovú či švajčiarskeho psychiatra Carla Gustava Junga, a píše okrem iného o význame rodiny, priateľov, pohybu a kvalitnej stravy. Naopak k politike sa dcéra republikánskeho uchádzača o Biely dom, ktorá v administratíve svojho otca pôsobila v poradnej úlohe, nevyjadrila.

Podľa The Independent by sa však viacero z jej ponaučení dalo interpretovať v súvislosti s voľbami, napríklad bod, v ktorom píše „buďte otvorení k pravde, nech vás zavedie kamkoľvek“ či v rade „pristupujte k ľuďom a životu s láskou a optimizmom“. Ivanka Trumpová koncom roka 2022 oznámila, že nebude vystupovať v kampani svojho otca a nebude sa všeobecne politicky angažovať. „Hoci budem svojho otca vždy milovať a podporovať, budem tak naďalej robiť mimo politickej scény,“ uviedla. Matka Ivanky Trumpovej zomrela v júli 2022.

Minulý mesiac manžel Ivanky Jared Kushner rozptýlil špekulácie o tom, že sa jeho žena chystá zapojiť do kampane, keď denníku The New York Times (NYT) povedal, že to je úplne vylúčené. „Keď opúšťala Washington, rozhodla sa, že túto kapitolu svojho života uzavrie,“ povedal Kushner. „Fandíme mu – samozrejme sme na neho hrdí,“ dodal s odvolaním sa na svojho svokra. „Ale tak ako tak, náš život pôjde ďalej,“ dodal.

Ivanka Trumpová sa objavila na republikánskom volebnom zjazde, no na rozdiel od minulých rokov neprehovorila. Zároveň sa nezúčastnila na newyorskom súdnom procese s jej otcom.

Trumpova manželka Melania, sa tiež príliš v kampani neangažovala, ale prehovorila na Trumpovom mítingu v slávnej newyorskej hale Madison Square Garden a rovnako propagovala svoju novú knihu, v ktorej sa v rozpore s väčšinou členov Republikánskej strany vyslovila za právo na potrat. Trump počas svojho pôsobenia v úrade vymenoval troch konzervatívnych sudcov najvyššieho súdu, ktorí predvlani stáli spolu s ďalšími kolegami za verdiktom, ktorý po takmer 50 rokoch zrušil federálne právo na interrupciu zhruba do 24. týždňa po počatí.

Trumpov zať Jared Kushner, ktorý v republikánskej administratíve pôsobil ako poradca, teraz riadi súkromný investičný fond v hodnote troch miliárd dolárov, do ktorého sú zapojení významní spojenci USA vrátane Saudskej Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátov, čo vyvoláva otázky, ako by možno Trumpova ďalšia vláda mohla ovplyvniť Kushnerove obchody, napísal The Independent.

10:13 Hoci sa väčšina pozornosti počas utorkových volieb v USA sústreďuje na prezidentský súboj, Američania si zároveň volia aj novú Snemovňu reprezentantov a tretinu Senátu.

Dolná komora Kongresu USA – Snemovňa reprezentantov – má 435 členov. V súčasnosti ju ovláda Republikánska strana s 220 zástupcami. Demokrati tam majú 212 mandátov a tri zvyšné miesta sú neobsadené. V hornej komore – Senáte – majú demokrati 47 kresiel, ale štyria nezávislí senátori sú s nimi spriaznení, takže spolu majú tesnú väčšinu 51 zo 100 hlasov.

Prieskumy verejnej mienky, podobne ako v prípade voľby prezidenta, naznačujú mimoriadne tesný súboj aj v Kongrese. Podľa nich by sa mohlo rozloženie síl v oboch komorách zmeniť v prospech druhej strany, no podľa DPA to tak isté nie je. Ak by však odhady z prieskumov naplnili, prvý raz v histórii USA by sa moc v zákonodarných orgánoch preklopila súčasne – snemovňa by pripadla demokratom a Senát republikánom.

Valášek, Krúpa, Remišová, Čaučík. Koho by si vybrali za amerického prezidenta opoziční poslanci?
Video

Snemovňa reprezentantov je dôležitá aj z medzinárodného hľadiska, pretože v nej vznikajú všetky návrhy zákonov, ktoré sa týkajú financovania a rozpočtovej politiky. Ak chce prezident USA prideliť finančné prostriedky na zahraničnú pomoc, napríklad pre Ukrajinu alebo Izrael, snemovňa musí najprv schváliť príslušný návrh zákona.

Snemovňa má taktiež kľúčové postavenie v oblasti vyšetrovania a dohľadu. V tejto komore sa začína proces ústavnej obžaloby, ako to bolo v dvoch prípadoch proti exprezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý sa ako republikánsky kandidát stretol v ostro sledovanom súboji o Biely dom s demokratickou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloby musí následne schváliť aj Senát.

V Senáte USA má v zahraničných záležitostiach kľúčovú pozíciu vplyvný výbor pre zahraničné vzťahy. Ten zodpovedá za schvaľovanie a dohľad nad programami zahraničnej pomoci a predajom zbraní do zahraničia, ale podieľa sa napríklad aj na uzatváraní alebo zamietnutí zahraničných zmlúv, doplnila DPA.

Mažgút, Migaľ, Michelko. Koho by si vybrali za amerického prezidenta koaliční poslanci?
Video
Zdroj: TV Pravda

9:23 Známe osobnosti vyjadrovali svoje sympatie k americkým prezidentským kandidátom až do predvečera dnešného volebného dňa. Frontman známej skupiny Black Eyed Peas, rapper a spevák Will.i.am zverejnil singel na podporu kandidátky demokratov Kamaly Harrisovej, zatiaľ čo moderátor najpopulárnejšieho podcastu na svete Joe Rogan vyjadril podporu republikánovi Donaldovi Trumpovi. Aká veľká zohrá podpora celebrít v kampani úlohu, sa však ešte len ukáže. Vo všeobecnosti jej analytici veľmi veľkú váhu neprisudzujú, avšak zhodujú sa, že by mohla byť faktorom v rozhodovaní napríklad u mladších vekových skupín.

Will.i.am podporil Harrisovú v krátkej piesni s názvom Yes She Can (Áno, ona to dokáže) sprevádzanou klipom s tvárami Američanov. Súčasťou klipu sú tiež zábery z útoku Trumpových stúpencov na sídlo Kongresu zo 6. januára 2021, kde sa snažili zabrániť formálnemu potvrdeniu víťazstva demokratického kandidáta Joea Bidena.

"Čo je zle s Amerikou? Prečo sa nemôžeme v Amerike dohodnúť. V Amerike sa niečo deje. Ľudí baví predátor, "spieva Will.i.am v úvode singlu. "Všetci sme imigranti rôznych pováh, ale spoločne, vieš, môžeme prelomiť bariéry. Tak sa zaregistruj a voľ za svoj život. Urob to pre svoje dcéry a synov a manželku. Ak si žena, tak voľ za svoje práva, nenechaj ich, aby ti ich vzali, "pokračuje rapper s tým, že Amerika by mohla byť lepšia ako kedykoľvek predtým a mohla by mať za prezidentku prvýkrát ženu.

Trumpa medzitým v pondelok v príspevku na sociálnych sieťach podporil populárny podcaster Joe Rogan, ktorý s exprezidentom v októbri nahral takmer trojhodinový rozhovor.

Rogan, ktorý v posledných dieloch svojho podcastu The Joe Rogan Experience tiež dlho hovoril so senátorom a Trumpovým viceprezidentským kandidátom J.D. Vancom a miliardárom Elonom Muskom, ktorý už republikánovu kandidatúru podporil, uviedol, že Musk predložil „najpresvedčivejšie argumenty pre Trumpa“. Rogan dodal, že s Muskom úplne súhlasí. „Aby bolo jasno, áno toto je vyjadrenie podpory Trumpovi,“ uviedol.

8:45 Kandidátka Demokratickej strany na americkú prezidentku Kamala Harrisová strávi dnešnú volebnú noc na Howardovej univerzite vo Washingtone. Jej republikánsky súper Donald Trump bude sčítanie hlasov sledovať v konferenčnom centre vo West Palm Beach na Floride. S odvolaním sa na kampane oboch prezidentských kandidátov o tom informoval verejnoprávny rozhlas NPR.

Viceprezidentka Harrisová na Howardovej univerzite študovala politológiu a ekonómiu a neskôr hovorila o tom, ako v nej táto tradične černošská škola vzbudila chuť stať sa právničkou a sformovala jej identitu. Keď Harrisová v roku 2019 začala prezidentskú kampaň v minulých voľbách, oznámila to oficiálne práve na Howardovej univerzite. Kampaň Harrisovej televízii CNN oznámila, že demokratická kandidátka má dnes na programe niekoľko rozhlasových rozhovorov.

8:35 V malej komunite Dixville Notch v americkom štáte New Hampshire v utorok oznámili prvé výsledky prezidentských volieb v Spojených štátoch. Obaja kandidáti, Kamala Harrisová a Donald Trump, tam získali po tri hlasy.

Volebné miestnosti v Dixville Notch pri hraniciach s Kanadou na severovýchode USA sa otvorili o polnoci miestneho času (06.00 h SEČ). Komunita má len šesť registrovaných voličov – štyroch republikánov a dvoch nezaradených. Ich volebná účasť dosiahla 100 percent.

Hlasovaním v tejto malej obci v New Hampshire sa začal deň volieb amerického prezidenta, respektíve prezidentky. V súboji o Biely dom sa stretáva súčasná demokratická viceprezidentka USA Kamala Harrisová a republikánsky exprezident Donald Trump.

8:24 Lobingová skupina America PAC miliardára Elona Muska môže ďalej rozdávať voličom v nerozhodnutých štátoch po jednom milióne dolárov až do prezidentských volieb. Rozhodol o tom v pondelok súd v americkom štáte Pensylvánia.

Rozdávanie peňazí skupinou America PAC sa má skončiť v utorok a konečný príjemca bol už určený, povedal na pojednávaní Muskov právny zástupca Chris Chrober.

Podľa BBC zároveň prekvapivo priznal, že ľudí, ktorí dostali alebo dostanú peniaze, nevybrali náhodne, ako sa mnohí domnievali, ale zvolila ich samotná skupina.

Elon Musk Čítajte viac Kúpi Musk Trumpovi voľby? Voličom ponúka milión dolárov

6:45 Niekoľko hodín pred oficiálnym dňom volieb o post amerického prezidenta sa snažia získať voličov na svoju stranu v kľúčových štátoch (tzv. swing states) aj uchádzači o viceprezidentský úrad – demokrat Tim Walz a republikán J. D. Vance.

Guvernér Minnesoty Tim Walz v pondelok vystúpil na predvolebnom zhromaždení v meste Stevens Point v štáte Wisconsin. V prejave vyjadril nádej, že spolu s kandidátkou Demokratickej strany Kamalou Harrisovou vo voľbách zvíťazia. „Zvolíme si novú cestu vpred,“ vyhlásil.

Trump, Vance Čítajte viac Predhodia Ukrajinu Putinovi? Trump si vybral za viceprezidenta politika, ktorý ho prirovnal k Hitlerovi

Snažil sa pritom načrtnúť rozdiely Harrisovej v porovnaní s republikánskym kandidátom na prezidenta Donaldom Trumpom. Jej minulotýždňový prejav v parku Ellipse neďaleko Bieleho domu vo Washingtone bol podľa neho taký, ako by mal prezidentský prejav znieť. Dal ho do kontrastu s Trumpovým mítingom v Madison Square Garden, kde rečníci vyslovili sériu agresívnych a vulgárnych poznámok, píše CNN.

Walz uviedol, že spolu s Harrisovou chcú vybudovať ekonomiku, ktorá pomôže tvrdo pracujúcim ľuďom. V závere vyzval Američanov, aby prišli voliť.

vance, trump Čítajte viac Toto Trumpa nepoteší. Senátor, ktorého si vybral za viceprezidenta, sa priatelil s transexuálkou a jeho nenávidel

Na hlasovanie vo voľbách vyzval v Atlante v štáte Georgia aj senátor z Ohio a republikánsky nominant J. D. Vance. Poukázal pritom na tesné víťazstvo republikánskeho prezidenta Joea Bidena v tomto štáte v roku 2020. Utorok bude podľa jeho slov dňom, kedy „treba hlasovať za zmenu, nižšie ceny potravín, dostupnejšie bývanie a uzatvorenie hraníc“.

Biden porazil Trumpa v Georgii v roku 2020 o menej ako jeden percentuálny bod a stal sa prvým demokratickým prezidentským kandidátom, ktorý vyhral v tomto štáte za posledné takmer tri desaťročia, pripomína CNN. Preto vyslovil Vance pred ľuďmi na mítingu prosbu, aby k volebným urnám zobrali aj ďalších členov rodiny a priateľov.

Walz, Harrisová Čítajte viac Je to biely vidiečan a nie je to právnik. Našla Harrisová viceprezidenta, ktorý je ako jablkový koláč?

V prejave slovne zaútočil aj na Harrisovú a viackrát kritizoval politiku Bidenovej administratívy. Vyhlásil, že „vynesieme odpadky vo Washingtone a tie sa volajú Kamala Harrisová“.

Posledné hodiny pred oficiálnym dňom volieb o post hlavy štátu USA strávia obaja hlavní kandidáti na prezidentov a viceprezidentov na mítingoch v nerozhodnutých štátoch. O víťazovi pravdepodobne rozhodnú voliči v siedmich najviac vyrovnaných štátoch: Nevade, Južnej Karolíne, Pensylvánii, Michigane, Wisconsine, Arizone a Georgii.

Walz, Vance Čítajte viac Nudná remíza, ktorá nič nezmení. Vance debatu opticky zvládol, ale „zabudol“, kto vyhral voľby

6:30 V amerických prezidentských voľbách odvolilo v predstihu už viac ako 81 miliónov ľudí, vyplýva z údajov centra Floridskej univerzity pre sledovanie volieb zverejnených v pondelok, informuje portál stanice BBC.

Takmer 45,5 milióna ľudí hlasovalo osobne, zatiaľ čo niečo menej ako 37 miliónov ich volilo poštou, ukazujú najnovšie údaje. Ich počet je nižší ako 101,5 milióna predčasne odovzdaných hlasov počas pandémie COVID-19 v roku 2020. Skoršia účasť je však výrazne vyššia ako v roku 2016 (47,2 milióna) alebo 2012 (46,2 milióna).

harrisová, trump Čítajte viac Trump v posledný deň kampane navštívi tri štáty, Harrisová je v Pensylvánii

Oficiálny deň volieb je síce 5. november, no mnohí Američania majú vo svojich štátoch možnosť odovzdať hlasy už skôr – osobne alebo poštou. Pred týždňom odvolil osobne v meste Wilmington v štáte Delaware aj americký prezident Joe Biden. Americká viceprezidentka a kandidátka na prezidentku USA Kamala Harrisová zas v nedeľu oznámila, že svoj hlas odovzdala poštou.

Posledné hodiny pred oficiálnym dňom volieb o post hlavy štátu USA trávia obaja hlavní kandidáti na prezidentov na mítingoch v nerozhodnutých štátoch. O víťazovi pravdepodobne rozhodnú voliči v siedmich najviac vyrovnaných štátoch: Nevade, Južnej Karolíne, Pensylvánii, Michigane, Wisconsine, Arizone a Georgii. Prieskumy naznačujú mimoriadne tesný súboj.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 128 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #prezidentské voľby v USA 2024