Západné vlády a spravodajské služby už skôr poukázali na Rusko ako zdroj série požiarov a sabotáží v Európe, ktoré mali destabilizovať spojencov Ukrajiny, brániacej sa už tretím rokom ruskej agresii, napísal Reuters. Pripomenul, že poľský denník Gazeta Wyborcza minulý mesiac písal, že balíčky, ktoré spôsobili požiare v skladoch v Británii, Nemecku a Poľsku, boli odoslané z Litvy. Británia a Nemecko vyšetrujú požiare v skladoch v Birminghame a Lipsku. Podľa Berlína sa skoro zrútilo jedno lietadlo, keď v ňom vzplanul jeden z balíčkov.
„Hovoríme našim spojencom, že to nie je náhoda, ale súčasť vojenskej operácie,“ povedal poradca litovského prezidenta Kestutis Budrys rozhlasovej stanici Ziniu. „Potrebujeme to zneškodniť a zastaviť pri zdroji, a tým je ruská vojenská rozviedka,“ vyhlásil.
Reuters dodal, že sa mu nepodarilo zastihnúť Budrysa, aby poskytol ďalšie vyjadrenia, a na žiadosť o komentár zatiaľ neodpovedala ani ruská vláda.
Poľské úrady oznámili, že minulý mesiac zadržali štyroch ľudí v súvislosti s vyšetrovaním výbušných balíčkov rozoslaných po Európskej únii a Británii ako súčasti sprisahania, ktoré zamýšľalo poslať tieto balíky aj do Spojených štátov a Kanady. Nariadili tiež uzavrieť ruský konzulát v Poznani na západe Poľska v reakcii na sabotáže a podpaľačské útoky, za ktorými podľa nich stála Moskva. Šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski uviedol, že prokuratúra prišla so "silnými dôkazmi, že za pokusmi o diverziu stoja cudzie tajné služby, a vyzval Rusko, aby skončilo s hybridnou vojnou proti Poľsku a jeho západným spojencom.
Ruská vojenská rozviedka GRU sa snaží vyvolať chaos v Británii a v Európe, varoval minulý mesiac riaditeľ britskej kontrarozviedky MI5 Ken McCallum. Uviedol, že agenti GRU v súvislosti s britskou podporou Ukrajine „so stále väčšou ľahkovážnosťou vykonávajú v Británii podpaľačské útoky, sabotáže a ďalšie ešte nebezpečnejšie akcie“. Británia od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu patrí ku krajinám, ktoré najviac vojensky pomáhajú Kyjevu.
V Európe sa v posledných mesiacoch stalo niekoľko zločinov vrátane útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré západní predstavitelia spájajú s Ruskom. Spojené štáty a Nemecko dokonca odhalili plán Ruska na vraždu šéfa nemeckého zbrojného koncernu Rheinmetall, ktorý dodáva zbrane Ukrajine na obranu pred ruskou inváziou. Moskva podiel na sabotážach odmieta.
