Nemecké médiá v reakciách na zrejmé víťazstvo Trumpa píšu o historickom návrate, ale aj o šoku či pochmúrnych vyhliadkach, ktoré teraz svet má. Podľa agentúry DPA sa teraz musia Američania báť o svoju slobodu, Európania o svoju bezpečnosť a Ukrajinci o svoju existenciu.
Za historický návrat označil Trumpovo pravdepodobné víťazstvo nemecký denník Die Welt, ktorý tak upozornil na to, že republikán bol prezidentom už v rokoch 2017 až 2021. „Pre svet teraz začína nový letopočet,“ napísal aj Die Welt. Politika bývalého a tiež zjavne aj budúceho amerického prezidenta podľa neho od základov zmení politický poriadok v Spojených štátoch, ale aj vo svete.
Čítajte viac Bývalý šéf diplomacie Káčer: Trump môže byť ako odistený granát, o ktorom nevieme, ako má nastavenú rozbuškuDenník Die Zeit píše o šoku, ktorý Trumpovo víťazstvo vyvolalo, ale aj o „nočnej more“ pre väčšinu demokratov v Nemecku, ktorá prinesie svetu štyri roky neistoty a strachu. Trumpovo víťazstvo je podľa jedného z komentárov v denníku Die Zeit „posledným varovaním pre Európu“, aby prevzala viac zodpovednosti za svoj vlastný osud.
Podľa agentúry DPA sa nielen v Spojených štátoch ľudia prebudili do iného sveta. Trump sa do Bieleho domov vráti oveľa extrémnejší, menej čitateľný a viac bez zábran ako v prvom volebnom období, ktoré skončilo pred takmer štyrmi rokmi, napísala agentúra. Pripomenula, že Trump je prvým odsúdeným mužom v trestnom procese, ktorý zasadne v Oválnej pracovni Bieleho domu. „Američania sa teraz musia báť o svoju demokraciu, Ukrajinci o svoju existenciu, Európania o svoju bezpečnosť,“ napísala DPA.
Podľa komentára časopisu Der Spiegel by bolo Trumpovo víťazstvo – pokiaľ ho výsledky potvrdia – víťazstvom autoritárstva. „A bezpochyby by bol ďalší Trumpov prezidentský mandát pochmúrnou vyhliadkou pre svet,“ dodal. Spojené štáty a celý svet podľa časopisu čaká „politický prelom“. „Pri radiacej páke najmocnejšej hospodárskej a vojenskej mocnosti sveta bude v budúcnosti sedieť muž, ktorého aj bývalí dôverníci, napríklad bývalý šéf štábu John Kelly, označujú za ‚fašistu‘,“ napísal Der Spiegel. V prvej analýze magazín tiež napísal, že sa Trumpovi zrejme podarilo zmobilizovať svojich kmeňových voličov, ktorými podľa neho sú bieli muži bez vysokoškolského vzdelania, ale navyše na svoju stranu dostal aj mnoho mladých mužov z menšín – černochov a hispáncov.
Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung sa venuje hospodárskym dopadom Trumpovho zrejmého víťazstva. S odkazom na vyjadrenie Moritza Schularicka z kielského Inštitútu pre svetové hospodárstvo FAZ napísal, že pre Nemecko nastal „ekonomicky najťažší okamih v dejinách“, pretože sa k vnútornej štrukturálnej kríze pridávajú ohromné výzvy v zahranično-hospodárskej a bezpečnostnej politike.