Z celého sveta sa hrnuli gratulácie k nečakane jasnému volebnému triumfu Donalda Trumpa. Jeden zo svetových lídrov však zostával nápadne dlho ticho. Až po dvoch dňoch sa pridal aj on, hoci pôvodne jeho hovorca avizoval, že tentoraz žiadne blahoželanie nebude.
Vladimir Putin sa nechystá blahoželať novozvolenému prezidentovi USA, tvrdil ešte v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov a pridal zdôvodnenie. „Nezabúdajme, že hovoríme o nepriateľskej krajine, ktorá je priamo aj nepriamo zapojená do vojny proti nášmu štátu,“ citovala ho agentúra TASS.
Čítajte viac Exporadca Havla: Nepripravili sme sa. V Európe z návratu Trumpa vypukla panikaPutin napokon vo štvrtok vo vystúpení v diskusnom klube Valdaj Trumpovi vyslovil uznanie. Od vrelej reakcie v roku 2016 to však malo ďaleko. Vtedy bol jedným z prvých Trumpových gratulantov. V telegrame čerstvo zvolenému šéfovi Bieleho domu vyjadril nádej, že budú spolupracovať, aby pomohli „vyviesť rusko-americké vzťahy z ich súčasného krízového stavu“.
V Moskve pred ôsmimi rokmi lietali zátky zo šampanského. Vyhlásenie Trumpa za víťaza volieb vtedy Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, privítala búrlivým aplauzom. A Margarita Simonianová, šéfka štátnej televíznej stanice RT, na Twitteri oznámila, že bude po Moskve jazdiť s americkou zástavou vlajúcou z okna auta.
Čítajte viac Bývalý šéf diplomacie Káčer: Trump môže byť ako odistený granát, o ktorom nevieme, ako má nastavenú rozbuškuDnes vládne v Moskve na pohľad oveľa triezvejšia nálada. Ruskí politici i propagandisti predstierajú ľahostajnosť k americkým voľbám. Kým pred Trumpovým prvým zvolením sa netajili, že práve on je ich favorit, teraz len potichu naznačujú, že to mohlo z pohľadu Moskvy dopadnúť aj horšie.
Kremeľ sa pred 5. novembrom verejne vyhýbal tomu, aby seriózne podporil jedného z kandidátov. Keď Putin začiatkom jesene na vladivostockom ekonomickom fóre dostal priamu otázku, či uprednostňuje Trumpa, alebo demokratickú kandidátku Kamalu Harrisovú, šibalsky sa uškrnul. „Naším favoritom, ak ho tak možno nazvať, bol súčasný prezident, pán Biden,“ citoval šéfa Kremľa denník Kommersant. "Ale jeho kandidatúru stiahli a on odporučil všetkým svojim priaznivcom, aby podporili pani Harrisovú. Tiež tak urobíme – podporíme ju,“ dodal s neskrývanou iróniou v hlase a náhradníčku prezidenta Joea Bidena pred pobaveným publikom pochválil za jej "výrazný a nákazlivý smiech“.
Politológ Abbas Galliamov, niekdajší pisateľ Putinových prejavov, tento trolling zo strany svojho niekdajšieho šéfa ihneď uviedol na pravú mieru. „Je to tradičná krycia operácia KGB, ktorá má poslúžiť v prospech Trumpa,“ vysvetlil.
Ruskí propagandisti sa snažili pridŕžať inštrukcií, ktoré dostali z Kremľa. Opakovali floskulu, že ide o dve strany tej istej mince americkej globálnej hegemónie.
Pri zahmlievaní však z ich tónu jasne presvitalo, na koho v Moskve v americkej hre stavili. Neprimerane útočili na Harrisovú, recyklujúc urážky, ktorými ju častovali krajne pravicové médiá v Spojených štátoch. Trumpa zase očividne šetrili.
Štátne médiá sa vysmievali z Harrisovej typického chichotu, šírili dezinformácie o jej údajných mimomanželských vzťahoch a obviňovali ju z presadzovania radikálnej LGBTI+ agendy. Viceprezidentku často vykresľovali ako nesamostatnú, ba až nesvojprávnu.
„V kuchyni sa cíti ako doma. Je šťastná a harmonická, čo sa nedá povedať, keď ide o serióznu politiku. Dokonca aj Lenin hovoril, že kuchárka môže, samozrejme, riadiť štát, ale na to musí veľa študovať,“ komentoval prominentný moderátor Dmitrij Kiseľov vo svojej týždennej šou Vesti nedeli klip Harrisovej z televíznej relácie o varení.
Ešte viac ako útokom na demokratickú kandidátku sa ale prokremeľské médiá venovali dramatizovaniu výbušného antagonizmu medzi tábormi Trumpa a Harrisovej. S neskrývanou škodoradosťou prognózovali, že voľby šéfa Bieleho domu budú pre spochybňovanie platnosti hlasovania spúšťačom novej občianskej vojny v Amerike.
Práve také bolo zjavne Kremľom vysnívané vyústenie boja o Biely dom. „Samozrejme, že chcú Trumpa – to je jasné – ale výsledok týchto volieb pre Rusko nezmení hru,“ povedal pre denník Washington Post (WP) pod podmienkou anonymity predstaviteľ ruských vládnych kruhov. „Situácia dospela skutočne do hrozného stavu. Americko-ruské vzťahy sú na mŕtvom bode. A každý je toho rukojemníkom – dokonca aj Putin,“ dodal.
Podobný názor má aj vo Francúzsku pôsobiaca ruská politologička Tatiana Stanovaja: „Putin nebude spokojný, kým Spojené štáty nebudú súhlasiť s prestavbou vzťahov s Ruskom spôsobom, ktorý urobí ústupky voči bezpečnostným záujmom Moskvy a prekreslí mapu globálnej bezpečnosti. Dovtedy sa Rusko bude naďalej snažiť podnecovať chaos, aby oslabilo Spojené štáty.“
Čítajte viac Vodca zo slonovinovej veže. Putin je izolovaný a trpí mesiášstvom„Povolebný chaos by Moskve veľmi prospel,“ dodal pre washingtonský denník zdroj z ruských vládnych kruhov. „Čím horšie je to v USA, tým lepšie,“ konštatoval.
Aj keď k plnej spokojnosti má Kremeľ ďaleko, triumf Trumpa je pre Rusov druhým najlepším z možných výsledkov amerických volieb.
„Jasne preferovali víťazstvo Trumpa. Je otvorenejší k tomu, aby prinútil Ukrajinu uzavrieť nejakú nevýhodnú dohodu s Ruskom o ukončení vojny,“ povedal pre WP Eric Ciaramella, analytik Carnegie Endowment for International Peace. „Vnímajú ho tak, že oveľa pravdepodobnejšie preruší podporu Ukrajine a pravdepodobnejšie poškodí obraz Ameriky v zahraničí.“
Putinov predchodca z Kremľa a jeho súčasný zástupca v bezpečnostnej rade štátu však tlmí prehnané očakávania. „Voľby pre Rusko nič nezmenia, pretože postoje kandidátov plne odrážajú konsenzus dvoch strán, že našu krajinu treba poraziť,“ napísal Dmitrij Medvedev na Telegrame v predvečer amerických volieb.
„Trump, chrliaci frázy typu ‚ponúknem dohodu’ a ‚mám skvelé vzťahy s…’, bude tiež nútený dodržiavať všetky systémové pravidlá. Nemôže zastaviť vojnu. Ani za deň, ani za tri dni, ani za tri mesiace. A ak sa o to naozaj pokúsi, môže sa stať novým JFK,“ spomenul Medvedev riziko, že 47. prezident USA dopadne ako 35. v poradí, John Fitzgerald Kennedy, ktorého zastrelil atentátnik.
Deň po voľbách však Medvedev načrtol možnosť, že novozvolený prezident USA by mohol priškrtiť pomoc Ukrajine, ktorá sa už takmer tisíc dní bráni ruskej agresii. „Trump má jednu vlastnosť, ktorá je pre nás užitočná: ako biznismen do špiku kostí smrteľne nerád míňa peniaze na rôznych pochlebovačov a príživníkov – na prihlúplych spojencov, na zlé charitatívne projekty a na nenásytné medzinárodné organizácie,“ napísal v novom statuse na Telegrame.