Putin očakáva zložitejší svet a boj o nový svetový poriadok po dominancii Západu

Nasledujúcich dvadsať rokov môže byť pre ľudstvo zložitejších ako posledné dve desiatky rokov, povedal vo štvrtok podľa agentúry TASS ruský prezident Vladimir Putin v diskusnom klube Valdaj.

07.11.2024 20:14
Vladimir Putin, Valdaj Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje v diskusnom klube Valdaj v čiernomorskom letovisku Soči v Rusku vo štvrtok 7. novembra 2024.
debata (56)

Šéf Kremľa okrem toho opäť kritizoval Západ a Severoatlantickú alianciu nazval anachronizmom. Ako vzorový príklad moderného zoskupenia potom označil spoločenstvo rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, ktorému Rusko tento rok predsedá.

Zelenskyj Ficovi: Podporujte Kyjev, lebo Putin sa na Ukrajine nezastaví
Video
Zdroj: TV Pravda/NATO

„Ak sa pozrieme na 20 rokov späť a zhodnotíme rozsah zmien a tieto zmeny premietneme do najbližších rokov, možno predpokladať, že najbližších dvadsať rokov bude nemenej, ak nie viac zložitých,“ predniesol sedemdesiatdvaročný Putin. „Experti hovoria o hrozbách nových regionálnych konfliktov, globálnych epidémiách, zložitých a nejednoznačných etických aspektoch interakcie človeka a umelej inteligencie, o tom, ako sa vzájomne kombinujú tradície a pokrok,“ dodal.

Donald Trump, Vladimir Putin, matriošky Čítajte viac Trump predpokladá, že bude hovoriť s Putinom. Ruský prezident je na to pripravený

Putin znovu kritizoval západné štáty a opäť ich vinil z vojny na Ukrajine. Tú však na jeho príkaz rozpútalo Rusko pred zhruba dva a pol rokom. Podľa Putina nemá zmysel snažiť sa vytvárať na Rusko tlak, ale Moskva je vraj pripravená konať.

Spojené štáty obvinil zo snahy uštedriť Rusku strategickú porážku na Ukrajine a hovoril o tom, že sa odohráva boj o utváranie nového svetového poriadku po dominancii Západu, poznamenala agentúra Reuters.

„Dostali sme sa k nebezpečnému predelu. Výzvy zo Západu uštedriť strategickú porážku Rusku, krajine s najväčším arzenálom jadrových zbraní, demonštrujú extrémny avanturizmus západných politikov, aspoň niektorých z nich,“ uviedol Putin, ktorý vo svojom prejave tiež označil NATO za anachronizmus. „Vo svete dnes zostal len jeden blok zviazaný povinnosťami, rigidnými ideologickými dogmami a klišé. Je to Severoatlantická aliancia,“ vyhlásil Putin.

Ako prototyp moderného zoskupenia označil BRICS a tvrdil, že aj niektoré členské krajiny NATO chcú s týmto hospodárskym zoskupením spolupracovať. „Bývalá štruktúra sveta nenávratne mizne, môžeme povedať, že už pominula, a rozvíja sa vážny, nezmieriteľný boj o vytvorenie novej,“ tvrdil šéf Kremľa.

Svet sa podľa šéfa Kremľa tak či tak zmení a mnohé silné krajiny nechcú izolovať Rusko. „Doterajšia podoba sveta nenávratne zaniká, môžeme povedať, že už zanikla, a začína sa vážny a nezmieriteľný boj o vytvorenie novej,“ povedal Putin. „Svet potrebuje Rusko a nezmenia to žiadne rozhodnutia údajných vedúcich predstaviteľov vo Washingtone či Bruseli,“ zdôraznil.

Putin vo štvrtok na fóre zároveň v rámci prejavov zagratuloval exprezidentovi Donaldovi Trumpovi k jeho víťazstvu v amerických prezidentských voľbách a oznámil, že je pripravený hovoriť s ním, pretože podľa ruského lídra si akékoľvek nápady týkajúce sa ukončenia konfliktu na Ukrajine zaslúžia pozornosť.

Ruský prezident zároveň podotkol, že naňho urobilo dojem, ako sa Trump zachoval vo chvíľach po júlovom pokuse o atentát, a označil ho za statočného muža.

Putin vo štvrtok na Valdajskom fóre v čiernomorskom meste Soči hovoril o Číne ako o spojencovi Ruska a podporil aj jej nároku na územie Taiwanu. Zdôraznil tiež, že rusko-čínske väzby už nikto nenaruší, no podotkol, že ostatné krajiny sa nemusia obávať ich posilňovania, uviedla agentúra Reuters.

Čína ani Rusko oficiálne nevyhlásili vojenské spojenectvo, no čínsky prezident Si Ťin-pching a Putin spoločne podpísali v roku 2022 dohodu o partnerstve „bez obmedzení“. K podpisu došlo iba necelé tri týždne pre začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. V máji tohto roka zároveň súhlasili s prehĺbením „komplexného partnerstva a strategickej spolupráce“ v nadchádzajúcom období, píše Reuters.

„Nemyslíme si, že Čína vedie v regióne agresívnu politiku,“ vyhlásil Putin k téme Taiwanu a naznačil, že práve Taiwan sa v rámci sporov s Čínou pokúša vyvolať krízu v Ázii. Čína totiž považuje Taiwan za súčasť svojho územia a pravidelne uskutočňuje vojenské cvičenia v blízkosti ostrova.

„Okolo Taiwanu sa toho deje veľa. Každý oficiálne uznáva, áno, že Taiwan je súčasťou Číny. Ale v skutočnosti? V skutočnosti sa správa úplne inak. Provokuje situáciu k eskalácii,“ povedal ruský prezident. „Podporujeme Čínu. A preto sme presvedčení, že (Čína) vedie úplne rozumnú politiku. A tiež preto, že je to náš spojenec. Máme veľmi veľký obchodný obrat a spolupracujeme (aj) v oblasti bezpečnosti,“ skonštatoval.

Prezident v rámci fóra vo štvrtok tiež vyhlásil, že strategické partnerstvo so Severnou Kóreou je znakom stability v regióne. Zároveň podotkol, že by obe krajiny mohli usporiadať spoločné vojenské cvičenia. „Uvidíme, mohli by sme zorganizovať cvičenia. Prečo nie?“ povedal.

Facebook X.com 56 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #BRICS