„Jedno vám poviem, žiadne bezpečnostné ohľady tam nie sú. Ja aj šéf armády (Herci Halevi) sme povedali, že z bezpečnostného hľadiska nie je dôvod zostávať vo Filadelfskom koridore,“ povedal Galant, ktorého citovala televízna stanica Channel 12, s odvolaním sa na prítomnosť izraelskej armády v oblasti pozdĺž hranice Pásma Gazy a Egyptom.
„Netanjahu povedal, že je v tom diplomatická úvaha; ja vám hovorím, že v tom žiadna diplomatická úvaha nie je,“ uviedol Galant podľa správy Channel 12, ktorá sa zjavne zakladá na výpovediach rodín, ktoré sa zúčastnili na schôdzke s ministrom.
„V Gaze už nie je čo robiť. To hlavné, čo sa malo dosiahnuť, bolo dosiahnuté,“ vyhlásil údajne minister. „Obávam sa, že tam zostávame len preto, že je túžba tam zostať,“ dodal.
Podľa ToI ide doteraz o najostrejšie výroky a jasné doklady nezhôd, ktoré panovali medzi premiérom a dnes už bývalým ministrom obrany. Galant bol vo vláde zástancom uzavretia dohody s teroristickým hnutím Hamas, proti ktorému Izrael v Gaze bojuje, o prímerie vo vojne a prepustenie izraelských rukojemníkov. Tento postoj bol podľa neho jedným z hlavných dôvodov jeho utorkového odvolania, keďže Netanjahu a jeho krajne pravicoví koaliční partneri vo vláde presadzujú myšlienku „totálneho víťazstva“ a likvidácie Hamasu v Pásme Gazy.
Galantovi oficiálne vypršal mandát až vo štvrtok večer, 48 hodín od chvíle, keď mu premiér odovzdal rezignačný list. V príspevku na sieti X k svojmu odchodu Galant uviedol, že telefonoval so svojím americkým náprotivkom Lloydom Austinom, aby mu poďakoval za jeho „hlboký záväzok k obrannej spolupráci medzi oboma krajinami a k bezpečnosti štátu Izrael“. Najmä potom ocenil „mimoriadnu podporu“, ktorú Washington poskytuje Izraelu od teroristického útoku zo 7. októbra 2023. Hovorca Pentagonu telefonát potvrdil.
„Bolo mi cťou a výsadou slúžiť svojej krajine a spolupracovať na ďalšom prehlbovaní puta medzi našimi národmi. Naše väzby majú zásadný význam pre bezpečnosť a prosperitu štátu Izrael a židovského národa,“ napísal Galant na sieti X.