Výber Hegsetha ako potenciálneho šéfa Pentagonu je „mimo normu tradičného ministra obrany“, napísal denník The New York Times. Správa o jeho nominácii sa podľa AP u mnohých vo Washingtone stretla s údivom a obavami. Ak ju schváli americký Senát, mohlo by to pre armádu znamenať rozsiahle zmeny, pretože moderátor v rozhovoroch dal najavo, že chce vymeniť vedenie ozbrojených síl a skoncovať s armádnymi programami na podporu rovnosti a inklúzie.
Hegseth nikdy nepôsobil v Pentagone ani v inej vládnej zložke, ako minister obrany by mal na starosti vyše milióna vojakov a rezort s rozpočtom vyše 800 miliárd dolárov. Podľa svojich webových stránok slúžil v Afganistane, Iraku a na kubánskom Guantáname. S armádou sa podľa svojich slov rozišiel v roku 2021 po tom, čo bol označený za extrémistu kvôli svojim postojom namiereným proti rozmanitosti v armáde, píše agentúra Reuters. S Fox News spolupracuje od roku 2014.
„Pete je tvrdý, šikovný a skutočne zastáva názor, že Amerika je na prvom mieste,“ uviedol Trump s odkazom na svoj volebný slogan. „S Petom na čele sa nepriatelia Ameriky budú mať na pozore – naša armáda bude opäť skvelá a Amerika nikdy neustúpi,“ dodal zvolený prezident.
Rad otázok vyvolalo aj oznámenie o tom, že Musk povedie „ministerstvo pre efektivitu vlády“ v spolupráci s Vivekom Ramaswamym, čo je neúspešný uchádzač o nominácii republikánov na prezidenta a ďalší Trumpov spojenec. Žiadne ministerstvo s uvedeným názvom neexistuje a víťaz volieb nešpecifikoval, akú podobu bude nová iniciatíva mať.
Musk and Ramaswamy „pripravia mojej administratíve cestu k odstráneniu vládnej byrokracie, zníženiu nadbytočných regulácií, obmedzeniu nehospodárnych výdavkov a reštrukturalizácii federálnych agentúr,“ uviedol Trump vo svojom vyhlásení.
Dodal však, že novozriadený úrad „bude poskytovať poradenstvo a pokyny mimo vlády“. Naznačil tak, že subjekt bude fungovať mimo rámca administratívy a nebude tak napriek svojmu názvu ministerstvom v pravom zmysle slova, upozornili agentúry AP a Reuters. Bude však spolupracovať s Bielym domom a úradom pre riadenie a rozpočet, aby „poháňal rozsiahle štrukturálne reformy a vytvoril doteraz nevídaný podnikateľský prístup k vláde“, uviedol Trump. Dodal, že práca úradu sa skončí 4. júla 2026 a že menšia a efektívnejšia vláda bude pre krajinu „darčekom“ k 250. výročiu vyhlásenia nezávislosti. Skratka úradu „DOGE“ je navyše zjavnou narážkou na Muskovu obľúbenú kryptomeny dogecoin, podotýkajú agentúry.
Nominácia oboch podnikateľov je odmenou dvom významným podporovateľom Trumpovej prezidentskej kandidatúry zo súkromného sektora, poznamenala agentúra Reuters. Musk, najbohatší človek planéty, riadi výrobcu elektromobilov Tesla, sociálnu sieť X a kozmickú spoločnosť SpaceX, zatiaľ čo Ramaswamy je zakladateľom farmaceutickej spoločnosti a po neúspechu v republikánskych primárkach podporil v kampani práve Trumpa. Musk venoval na Trumpovu kampaň milióny dolárov a vystupoval s ním na predvolebných mítingoch. Trump už v lete avizoval, že by v prípade svojho víťazstva Muskovi ponúkol vo svojej administratíve úlohu pre kontrolu efektivity vlády.
Trump tiež uviedol, že do funkcie riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA) mieni nominovať bývalého riaditeľa amerických tajných služieb (DNI) a niekdajšieho republikánskeho kongresmana Ratcliffa. „Teším sa, že sa John stane vôbec prvým človekom, ktorý zastával obe naše najvyššie spravodajské funkcie,“ uviedol Trump. „Bude neohrozeným bojovníkom za ústavné práva všetkých Američanov a zároveň zabezpečí najvyššiu úroveň národnej bezpečnosti a MIER PROSTREDNÍCTVOM SILY,“ zdôraznil zvolený prezident.
Ratcliffe bol na poste šéfa tajných služieb potvrdený v máji 2020, teda osem mesiacov pred Trumpovým odchodom z prezidentského úradu. Tento bývalý člen Snemovne reprezentantov a prokurátor v Texase však vtedy nedostal podporu demokratov v Senáte. Už v úlohe DNI ho demokrati a bývalí spravodajcovia obviňovali z odtajňovania spravodajských informácií, ktoré mali Trump a jeho republikánski spojenci údajne využívať na útoky na svojich politických oponentov vrátane Joea Bidena, vtedajšieho Trumpovho súpera v boji o Biely dom, pripomína Reuters. Ratcliffov úrad to poprel.
Trump tiež počas večera potvrdil skoršie správy amerických médií, že si do čela ministerstva pre vnútornú bezpečnosť, ktoré okrem iného dohliada na migračnú politiku či sleduje teroristické a kybernetické hrozby, vybral republikánsku guvernérku Južnej Dakoty Kristi Noemovú. Podľa agentúry Reuters tak siahol po vernej spojenkyni, ktorá má však na poli národnej bezpečnosti len málo skúseností. O Noemovej sa uvažovalo tiež ako o možnej kandidátke na Trumpovu viceprezidentku. Do širšieho povedomia americkej verejnosti sa dostala po tom, čo vo svojom štáte počas pandémie covidu-19 odmietla zaviesť povinnosť nosiť ochranné rúška.
Z radu ďalších nominácií pre svoju budúcu administratívu Trump menoval právnym poradcom Bieleho domu Billa McGinleyho, ktorý počas Trumpovho prvého prezidentského mandátu pôsobil ako tajomník jeho kabinetu.
Za zvláštneho vyslanca pre Blízky východ si potom Trump vybral svojho dlhoročného priateľa a realitného investora Stevena Witkoffa. Agentúra AP k tomu poznamenala, že Witkoff je okrem iného spoluhráčom zvoleného prezidenta z golfu a bol s Trumpom, keď sa v septembri stal vo svojom golfovom klube na Floride terčom druhého atentátu.