Extrémne riziko. Trumpova vláda si posvieti aj na hranice s Kanadou, má skoro deväťtisíc km

Hranica s Kanadou predstavuje extrémne bezpečnostné riziko pre Spojené štáty. Podľa kanadskej stanice CBC to vyhlásil Tom Homan, ktorý bude mať v budúcej administratíve republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa na starosti sľubované masové deportácie prisťahovalcov bez povolenia na pobyt. Homan už avizoval, že situácii na kanadskej hranici sa bude venovať a že očakáva tvrdé rozhovory s Ottawou. Kanada sa medzitým pripravuje na možný nárast prílivu migrantov, ako tomu bolo za Trumpovho prvého prezidentského obdobia.

13.11.2024 14:11
Trump homan Foto: ,
Tom Homan hovorí na volebnom večierku v Nashua v New Hampshire 23. januára 2024. V pozadí Donald Trump, ktorý po triumfe v prezidentkých voľbách uviedol, že Homan, jeho bývalý riaditeľ pre prisťahovalectvo a colné orgány v USA, bude v jeho nastupujúcej administratíve pôsobiť ako „hraničný cár“.
debata

„Problém na severnej hranici je obrovské riziko pre národnú bezpečnosť,“ povedal Homan. Podporovatelia terorizmu podľa neho zneužívajú menej strážené kanadsko-americké pomedzie ako bránu do Spojených štátov. „Je to jedna z vecí, ktorej sa budem v Bielom dome venovať,“ povedal.

Migranti do USA prichádzajú najčastejšie cez hranice z Mexika, počty prípadov prevádzania ľudí cez hranice z Kanady ale za posledné dva roky prudko vzrástli. To, ako pripomenula CBC, vedie k sporom medzi Washingtonom a Ottawou. Tlak USA a rastúci počet azylových žiadostí viedol tento rok vo februári k tomu, že Kanada obnovila víza pre Mexičanov. Vybavovanie povolení ale uľahčuje tým, ktorí už majú americké víza.

Mexiko, migranti Čítajte viac V Mexiku sa rozpadla karavána migrantov putujúca do USA, časť ľudí sa zľakla Trumpa

Kanadské médiá tiež informujú o tom, že Kanada sa pripravuje na značný nárast migrantov bez dokladov, ktorí sa na sever budú chcieť uchýliť pred Trumpom ohlásenými masovými deportáciami. Mohli by sa tak opakovať udalosti z roku 2017, keď do krajiny zo strachu pred Trumpom začali prúdiť utečenci. Kanada kvôli tomu pri hraniciach s USA musela zriadiť utečenecké tábory a Montreal pre utečencov otvoril olympijský štadión.

Hranica medzi USA a Kanadou je so zhruba 8900 kilometrami najdlhšia na svete, na rozdiel od tej medzi USA a Mexikom je výrazne menej strážená. To často zneužívajú pašeráci, ktorí cez zalesnené oblasti prevádzajú migrantov do USA. Jedna taká cesta z Kanady do USA vyjde podľa CBC na 1500 až 6000 amerických dolárov.

Trump Američanov presvedčil, že sa s ním budú mať lepšie. Ale jeho výhra je zlou správou pre Ameriku, svet aj Slovensko
Video
Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Kanada #migrácia #Donald Trump