Odporcovia poukazovali najmä na to, že niektoré mechanizmy, ktoré nariadenie zavádza, nie sú dostatočne pripravené. Podľa niektorých spoločností norma tiež prinášala nové byrokratické povinnosti a mohla by viesť k zvýšeniu cien. Toho sa obávajú predovšetkým dovozcovia niektorých surovín. Norma mala pôvodne začať platiť na konci tohto roka, platnosť sa teraz odkladá až na koniec budúceho roka.
Hlasovanie v Európskom parlamente v Bruseli sprevádzali problémy s hlasovacími zariadeniami, niektorí z europoslancov sa tak museli presúvať na iné miesta na sedenie v sále, aby mohli hlasovať a celý proces sa predlžoval.
Cieľom nariadenia, ktoré Európsky parlament prijal už 19. apríla 2023, je bojovať proti zmene klímy a strate biodiverzity prevenciou odlesňovania súvisiaceho so spotrebou výrobkov zo dobytka, kakaa, kávy, palmového oleja, sóje, dreva, kaučuku, dreveného uhlia a tlačeného papiera v EÚ. Nariadenie nadobudlo účinnosť vlani 29. júna. Veľké a stredné firmy mali plniť požiadavky nariadenia od tohtoročného 30. decembra, malé firmy a mikropodniky od 30. júna 2025.
Čítajte aj Dokedy budeme mať dostatok pitnej vody, keď ňou aj splachujeme? Bude sa raz o vodu bojovať? Čítajte aj Greenpeace obvinila IKEA z účasti na odlesňovaní rumunských pralesovObavy z nadmernej byrokracie, zvýšených nákladov alebo komplikácií pri dodávkach hovädzieho mäsa, čokolády i ďalších potravín dávali najavo poľnohospodári, obchodníci a potravinári. O odklad žiadal aj český minister pôdohospodárstva Marek Výborný.
V reakcii na tieto obavy Navrhla Európska komisia odložiť dátum uplatňovania nariadenia o odlesňovaní o jeden rok. „Nezákonné odlesňovanie po celom svete je potrebné zastaviť, avšak nesmie to znamenať ďalšiu nadmernú byrokraciu pre európskych poľnohospodárov, podniky alebo medzinárodných obchodných partnerov,“ uviedla k tomu najväčšia skupina v EP, frakcia Európskej ľudovej strany (EPP).