Podľa iránskeho ministra zahraničia Abbása Arakčího je Irán ochotný vyriešiť nezhody ohľadom svojho programu, nebude tak ale konať pod nátlakom. MAAE požaduje, aby Irán umožnil návrat inšpektorov do svojich jadrových zariadení.
Grossi pricestoval do Teheránu v čase zvýšeného napätia, keď v Izraeli a Spojených štátoch silnejú hlasy vyzývajúce na vojenské riešenie problému iránskeho jadrového programu. Mnohé západné krajiny Irán podozrievajú či priamo obviňujú, že sa snažia vyvinúť jadrové zbrane. To ale Irán odmieta a tvrdí, že program má len na mierové účely, teda výrobu energie z jadra.
Spolupráca medzi MAAE a Teheránom musí priniesť konkrétne výsledky, ktoré ukážu, že sa situácia ohľadom dohľadu nad jadrovým programom zlepšuje, čo „nás vzďaľuje od konfliktu a koniec koncov aj vojny“, povedal podľa agentúry AP Grossi na tlačovej konferencii.
Pred útokom na jadrové zariadenia po stretnutí s Grossim varoval šéf iránskej agentúry pre atómovú energiu Mohammad Eslámí. Podľa agentúry AFP povedal, že tieto zariadenia „nesmú byť napadnuté“. Irán podľa neho zareaguje na akýkoľvek nátlak zvonku.
Čítajte aj Grossi varoval pred "domino efektom" v oblasti šírenia jadrových zbraní„Lopta je na strane EÚ/E3. Sme ochotní vyjednávať na základe nášho národného záujmu a nezadateľných práv, ale nie sme pripravení vyjednávať pod tlakom a vyhrážkami,“ napísal dnes po stretnutí s Grossim na sieti X minister Arakčí s odvolaním sa na Európsku úniu a trojicu európskych krajín, teda Britániu, Nemecko a Francúzsko.
V roku 2015 Irán podpísal so Spojenými štátmi, EÚ, Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou dohodu, známu pod skratkou JCPOA, v ktorej súhlasil s kontrolami MAAE vo svojich jadrových zariadeniach. Dohovor mal spomaliť iránsky jadrový program výmenou za zrušenie protiiránskych sankcií.
Po odstúpení USA od dohody za vlády prezidenta Donalda Trumpa v roku 2018 a opätovnom uvalení sankcií na Irán prestal Teherán dohodu dodržiavať. Začal obohacovať urán na stupeň čistoty takmer použiteľný na výrobu jadrovej zbrane a obmedzil inšpekcie MAAE. Vlani v septembri potom Irán zakázal v krajine pracovať radu popredných expertov MAAE na obohacovaní uránu.
Čítajte aj Otvorí Izrael front s Iránom? Slúži mu jadrový program na odstrašenie? Vysvetľuje expert