Mastná pokuta pre Metu: Gigant čelí trestu eurokomisie za praktiky na Facebooku

Európska komisia (EK) uložila americkej technologickej spoločnosti Meta Platforms pokutu 797,72 milióna eur, a to pre zneužitie postavenia na trhu online reklamy. Toho sa firma dopustila tým, že svoju službu Facebook Marketplace prepojila so sociálnou sieťou Facebook. Komisia to uviedla v dnešnom oznámení.

14.11.2024 15:14 , aktualizované: 15:20
debata (5)

„Komisia nariadila spoločnosti Meta, aby toto konanie ukončila a aby sa v budúcnosti zdržala opakovania protiprávneho konania alebo praxe s podobným cieľom alebo účinkom,“ uviedla komisia. Tá v Európskej únii okrem iného funguje aj ako protimonopolný ú­rad.

Problém podľa komisie tkvie v skutočnosti, že všetci užívatelia Facebooku majú automaticky prístup k Facebook Marketplace a službe sú pravidelne vystavovaní, či už o to stoja, alebo nie. Konkurenti služby Facebook Marketplace tak môžu byť vylúčení z trhu. Väzba totiž podľa EK poskytuje službe Facebook Marketplace výhodu, „ktorej sa konkurenti nemôžu rovnať“.

IDE O PENIAZE - Podvodne aplikácie
Video
Dá sa vôbec na internete zarobiť? Prečo evidentné podvody nefiltrujú už samotné sociálne siete? Ako taký podvod funguje? Aké údaje zadávať a aké určite nie? Prečo pri evidentných podvodoch už preventívne nereaguje polícia? Čo pre našu ochranu môžu urobiť banky? Ak umelá inteligencia vytvára stále reálnejšie videá, ako rozoznať realitu a podvod? Prečo podvodníci využívajú vo videách známe osobnosti? Ak sme sa stali obeťou podvodu, čo robiť a aká je šanca, že sa nám peniaze vrátia? / Zdroj: TV Pravda

Podľa zistení úniovej exekutívy má totiž Meta dominantné postavenie na trhu osobných sociálnych sietí v Európskom hospodárskom priestore, ktorý zahŕňa popri členských krajinách EÚ ešte Nórsko, Island a Lichtenštajnsko, ako aj na vnútroštátnych trhoch so zobrazovaním online reklamy na sociálnych sieťach.

Samotné dominantné postavenie síce nie je v EÚ protizákonné, firmy ale majú „osobitnú zodpovednosť nezneužívať silné postavenie na trhu obmedzovaním hospodárskej súťaže“, pripomenula EK.

Konanie proti firme začala komisia v júni 2021, kedy sa Meta ešte volala Facebook. V decembri 2022 potom spoločnosť dostala vyhlásenie o námietkach, na ktoré odpovedala v júni 2023.

facial recognition, rozpoznávanie tvárí, AI, Facebook Čítajte aj Meta bude rozoznávať tváre celebrít. Chce tak zabrániť falošnej reklame
Facebook X.com 5 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Európska komisia #pokuta #facebook