Takzvanú zmluvu z Waitangi v roku 1840 podpísali zástupcovia britskej koruny a maorijskí kmeňoví náčelníci. Dohoda Maoriom zaručuje právo na pôdu a tiež stanovuje spôsob vládnutia, na ktorom sa obe strany dohodli. Výkladom jej textu sa dodnes riadi legislatíva a politika v krajine. Rozhodnutia súdov a samostatného maorijského tribunálu v priebehu desaťročí maorijské práva a výsady postupne rozširovali. Podľa názoru niektorých tým však sú diskriminovaní nepôvodní obyvatelia.
ACT New Zealand, menšinová koaličná strana v stredopravicovej vláde, preto minulý týždeň predložila návrh zákona, ktorý má právne zakotviť užší výklad zmluvy. Vo chvíli, keď mal parlament v prvom čítaní o zákone hlasovať, povstali maorijskí poslanci a začali tancovať tanec haka. Pridali sa k nim aj ľudia z galérie pre hostí a kvôli hluku bolo rokovanie na asi 30 minút prerušené. Neskôr zákon v prvom čítaní prešiel.
Sporný zákon Maoriovia a ich podporovatelia považujú za podkopávanie práv pôvodných obyvateľov, ktorí tvoria asi 20 percent z 5,3 milióna obyvateľov Nového Zélandu. Stovky ľudí sa vydali na približne tisíc kilometrov dlhý deväťdňový pochod pochod do hlavného mesta Wellington, aby dali najavo svoj nesúhlas so zákonom.
Návrh zákona síce prešiel prvým čítaním, ale je nepravdepodobné, že bude schválený aj v nasledujúcich čítaniach, keďže ďalšie dve koaličné strany oznámili, že ho nepodporia. V koaličnej zmluve sa totiž zaviazali k podpore zákona iba v prvom čítaní.
Zmluva z Waitangi bola spísaná tak v angličtine, ako aj maorijčine, ktorá v predkoloniálnej dobe bola iba hovoreným jazykom. Obe jazykové verzie sa tak v mnohom, napríklad v otázke suverenity, líšia, napísala stanica BBC.