„Prezident, premiér, šéfovia ministerstiev a úradov zostávajú vo svojich funkciách a budú ďalej pracovať,“ povedal Bžanija svojim prívržencom. „Nepodliehajte provokáciám! Zostanem v Abcházsku a budem pracovať ako predtým,“ vyhlásil.
Bžanija sa podľa svojho okolia chystá odísť zo Suchumi do rodnej dediny Tamyš. Prezident si po stretnutí s vyjednávačmi zobral čas na rozmyslenie, či odstúpi. Medzičasom opozičníci, ovládajúci komplex vládnych budov, odstránili tabuľku s prezidentovým menom a priezviskom z dverí jeho pracovne, dodala ruská agentúra.
Interfax predtým napísal, že prezident sa nachádza v komplexe budov v centre Suchumi, v ktorých sídli ministerstvo vnútra a tajná služba. Opozícia navrhla ako východisko dva varianty: po Bžanijovom odstúpení by prezidentove právomoci mohol prevziať viceprezident Badra Gunba z Bžanijovho tímu alebo predseda parlamentu Laša Ašuba.
„Bžanija sa v agónii snaží udržať v kresle všetkými spôsobmi,“ napísal opozičný spravodajský kanál Respublica a obvinil šéfa štátu, že Moskvu kŕmi dezinformáciami, podľa ktorých sa opoziční aktivisti chystajú napadnúť ruských vojakov v Abcházsku. „Väčší nezmysel sa nedá ani vymyslieť. Rusko je náš strategický partner. Nikoho v Abcházsku by ani nenapadla podobná provokácia voči jedinému garantovi našej bezpečnosti,“ napísala Respublica a dodala, že ľudia protestujú výlučne proti Bžanijovej chamtivosti.
Protesty už na začiatku týždňa vyvolal návrh zákona ratifikujúceho dohodu s Moskvou, ktorá by umožnila ruským občanom a firmám kupovať pozemky a nehnuteľnosti v Abcházsku. Opozícia dohodu označuje za pokus Bžanijovho režimu o obohatenie sa. Parlament mal v piatok dohodu ratifikovať, ale po protestoch prezidentská kancelária sľúbila, že návrh zruší.
Dohoda podpísaná 30. októbra v Moskve by umožnila ruským občanom a firmám kupovať pozemky a nehnuteľnosti v Abcházsku, ktorého hory a pláže pri Čiernom mori sú pre nich obľúbenou turistickou destináciou. Dohoda sľubovala prednostné zaobchádzanie a oslobodenie od daní. Predaj rezidenčných nehnuteľností cudzincom bol v Abcházsku zakázaný v roku 1995, uviedla agentúra AFP.
Čítajte viac Tisíce ľudí v Tbilisi opäť vyšli do ulíc. Nesúhlasili s víťazstvom proruskej strany, žiadali nové voľbyNepokoje vypukli v pondelok, keď abcházsky parlament začal návrh zákona o ratifikácii dohody prerokúvať. Protestujúci v noci na utorok zablokovali mosty vedúce do Suchumi v reakcii na zatknutie odporcov navrhovaného zákona. Pri jednom z mostov sa s protestujúcimi stretla polícia.
Ministerstvo zdravotníctva neskôr spresnilo počet zranených na 13, z ktorých traja museli byť hospitalizovaní, ale nie sú v ohrození života.
Moskva odporučila ruským občanom, aby sa zdržali ciest do Abcházska, a vyzvala na vyriešenie situácie „výlučne pokojnou politickou cestou“. V Abcházsku je teraz okolo 8 000 ruských turistov, uviedol Interfax. Ruské veľvyslanectvo odporučilo Rusom vyhýbať sa miestam, kde sa zhlukujú davy ľudí.
Abcházsko je región s približne 245 000 obyvateľmi, ktorý po skončení vojny v roku 1993 zostal z veľkej časti pod kontrolou separatistov. Zvyšok územia Abcházska stratilo Gruzínsko vo vojne s Ruskom v roku 2008, po ktorej Moskva oficiálne uznala separatistický región za nezávislý štát, spolu s Južným Osetskom. Tbilisi tieto územia považuje za okupované, Rusko má v oboch provinciách svoje vojenské posádky.