Axios píše, že „zdroj oboznámený s touto vecou potvrdil, že povolenie použiť strely ATACMS sa týka len Kurskej oblasti, kde sú nasadení severokórejskí vojaci“. Američania toto rozhodnutie Ukrajincom oznámili pred pár dňami a viedla ich k tomu snaha odradiť KĽDR od toho, aby do Ruska do bojov proti ukrajinskej armáde poslala ďalších vojakov.
Americkí činitelia podľa zdroja, na ktorý sa odvoláva Axios, dúfajú, že ak Ukrajinci v Kurskej oblasti zasiahnu severokórejských vojakov, Pchjongjang prehodnotí svoje rozhodnutie o ich vyslaní do Ruska a ruská protiofenzíva v Kurskej oblasti skončí neúspechom.
Biely dom správy o povolení Kyjevu používať americké strely k útokom v ruskom týle odmietol komentovať. Denník The New Times napísal, že zbrane pravdepodobne budú nasadené proti ruským a severokórejským vojakom s cieľom podporiť ukrajinské jednotky v Kurskej oblasti. Do tohto regiónu v auguste prekvapivo prenikla ukrajinská armáda a obsadila tam niekoľko stoviek kilometrov štvorcových územia.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj správy o Bidenovom rozhodnutí v nedeľu nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. V príspevku na telegrame poznamenal, že takéto veci sa neoznamujú, ale že strely hovoria samy za seba.
Ukrajinské a ruskojazyčné médiá si dnes všímajú, že francúzsky denník Le Figaro upravil svoj nedeľňajší článok, kde písal o tom, že tiež Francúzsko a Británia zrušili Ukrajine obmedzenia pre použitie striel dlhého doletu SCALP / Storm Shadow v hĺbke ruského územia. V novej verzii textu sa píše o „debatách o povolení použiť západné rakety proti ruskému územiu“ a o tom, že francúzsky prezident Emmanuel Macron sa za to vyslovil tento rok v máji počas štátnej návštevy Nemecka.