Tajomná zbraň s názvom Orešnik, v preklade „lieska alebo lieskový strom“, opísala Sabrina Singhová, z tlačovej služby Pentagónu, ako variant ruskej 40-tonovej balistickej rakety na tuhé palivo RS-26 Rubež, píše magazín Forbes. Tá môže preletieť viac ako 5000 kilometrov v závislosti od uhla, pod ktorým je vystrelená.
Problémom pre konštruktérov RS-26 bolo, že do roku 2019 boli Spojené štáty a Rusko dohodnutí dodržiavať Zmluvu o jadrových silách stredného doletu (INF) z roku 1987, ktorá zakazovala testovanie a rozmiestňovanie rakiet s rozmedzím od 500 do 5 500 km s cieľom zníženia rizika jadrovej vojny. V prvých rokoch tejto historickej zmluvy obidve strany spolu zničili viac ako 2 600 rakiet, čím sa eliminovala celá trieda zbraní. Tak to bolo v minulosti, ale teraz to už neplatí. Rusko zmluvu nedodržalo. Pravdepodobne do polovice roka 2000 Rusko začalo skryto porušovať Zmluvu o INF, uviedlo veľvyslanectvo USA.
To, že nový Orešnik je zjavne verziou RS-26, podčiarkuje, že zbraň určite nie je medzikontinentálna balistická raketa. Hans Kristensen, odborník na jadrové zbrane z Federácie amerických vedcov, povedal, že Orešnik je „tak trochu smiešny“ kvôli svojmu spletitému pôvodu, vysvetľuje Forbes.
Nikto sa samozrejme nesmeje. Putin jasne nariadil svojim silám, aby odpálili Orešnik na Dnipro, ako odvetu za ukrajinské hlboké údery zamerané na sklady zbraní a veliteľské stanovištia v západnom Rusku, čím reagovali na nasadenie vojakov KĽDR v Rusku.
Zameranie na civilistov silnou balistickou raketou s viacerými hlavicami predstavuje „jasnú a závažnú eskaláciu rozsahu a brutality tejto vojny“, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Raketa, ktorá zasiahla Dnipro bola údajne odpálená z ruskej testovacej základne v Kapustin Jar, 800 kilometrov od Dnipra. „Nie je to medzikontinentálny rozsah,“ poznamenal Pavel Podvig, odborník na ruskú armádu.
Úder Orešnikom nie je ničím novým
Rusko vypálilo stovky okrídlených a balistických rakiet, z ktorých mnohé sú teoreticky schopné niesť jadrové hlavice, na ukrajinské mestá za bezmála tri roky ruskej agresie. „Rusko už zasahuje ukrajinské mestá so všetkým, čo môže,“ napísal Artur Rehi, estónsky vojak a analytik, uviedol Forbes.
V tomto zmysle nebol úder Orešnika ničím novým. Ale ťažšie balistické strely s viacerými hlavicami sú jedinečne desivé vzhľadom na ich spojenie s jadrovou vojnou. „Použitie (nového) systému je signálom eskalácie,“ vysvetlil Shashank Joshi, editor obrany The Economist.
Čítajte aj Zalužnyj: Tretia svetová vojna sa začalaÚtočenie Orešnikom alebo podobnou raketou dlhého doletu na ukrajinských civilistov „je určité prekročenie prahu“, dodal Joshi.
Je možné, že Rusko sa snaží odradiť ďalšie ukrajinské útoky. Ale ako odstrašujúci prostriedok to pravdepodobne nebude fungovať.
Od prvého dňa rozšírenej invázie proti Ukrajine Rusko používa balistické rakety schopné niesť jadrové hlavice ako Iskander, Kinžal a Kh-101/102, napísal Tatarigami, zakladateľ ukrajinskej analytickej skupiny Frontelligence Insight.
„Ďalšie odpálenie balistickej rakety nie je iné, je to len do očí bijúce jadrové vydieranie,“ uviedol Tatarigami a dodal, že „ak sa Rusku nepáčia údery vo vnútri Ruska, môže jednoducho z Ukrajiny odísť.
NATO: Nová ruská raketa nezmení priebeh vojny a neodradí spojencov od podpory
Raketa stredného doletu, ktorou Rusko útočilo na Ukrajinu, neovplyvní priebeh vojny ani podporu Kyjeva zo strany NATO, uviedla hovorkyňa Severoatlantickej aliancie Farah Dakhlallahová.
„Nasadením tejto kapacity sa nezmení priebeh konfliktu ani to neodradí spojencov NATO od podpory Ukrajiny,“ povedala hovorkyňa NATO. Podľa Dakhlallahovej ide o „ďalší príklad ruských útokov na ukrajinské mestá“. Hovorkyňa odsúdila pokusy Ruska o „terorizovanie civilného obyvateľstva Ukrajiny a zastrašenie spojencov Kyjeva“.
Čítajte aj 1002. deň: Konflikt na Ukrajine nadobudol prvky globálneho charakteru, tvrdí Putin a hrozí Západu raketovými útokmi