„Vojna na východe vstupuje do rozhodujúcej fázy, cítime, že sa blíži neznámo,“ povedal Tusk na piatkovej konferencii učiteľov.
„Konflikt nadobúda dramatické rozmery. Posledných niekoľko desiatok hodín ukázalo, že hrozba je vážna a reálna, pokiaľ ide o globálny konflikt,“ varoval Tusk.
Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina bolo použitie hypersonickej rakety reakciou na „agresívne kroky štátov NATO voči Rusku“.
Ukrajina totiž v noci na utorok po prvý raz zaútočila na Rusko americkými balistickými raketami dlhšieho dosahu ATACMS, o ktorých Rusko hovorí, že ich Ukrajinci nedokážu zameriavať sami.
Samotné Poľsko v roku 2025 vyčlení na svoje ozbrojené zložky až 4,7 percenta HDP. Poľsko, ktoré hraničí s Ukrajinou, Ruskom aj Bieloruskom, zároveň vyzýva ostatné členské krajiny NATO, aby zvýšili financovanie svojich armád.

Za hroznú eskaláciu, ktorá ukazuje, aká nebezpečná je táto vojna, označil v piatok nemecký kancelár Olaf Scholz nasadenie rakety stredného doletu pri štvrtkových útokoch ruských síl na Ukrajinu. Platí to aj o vyslaní severokórejských vojakov do bojov v ruskej Kurskej oblasti.
Práve preto je dôležité mať "jasný kurz“. "Musí sa spojiť obozretnosť a jednoznačná podpora Ukrajine,“ zdôraznil Scholz. Zopakoval svoj postoj nedodávať Ukrajine nemecké riadené strely Taurus, ktoré môžu dopadnúť hlboko do vnútrozemia Ruska.
V súvislosti s najnovším vývojom konfliktu na Ukrajine hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí v piatok označil za poľutovaniahodné rozhodnutie Kyjeva nasadiť proti ruským silám protipechotné míny, ktorých dodanie predtým schválil prezident USA Joe Biden.
Ukrajinské ozbrojené sily v uplynulých dňoch po prvý raz zaútočili na ciele na ruskom území americkými raketami ATACMS a okrídlenými raketami Storm Shadow, ktoré dodala Veľká Británia.
