„Pri pohľade na tradičné merítka nebolo Trumpovo víťazstvo ani bezprecedentné, ani drvivé,“ uvádza denník. Rozdiel v celkovom počte hlasov medzi Trumpom a porazenou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou podľa neho bude tretí najmenší od roku 1888.
Po volebnej noci sa Trumpovo víťazstvo mohlo javiť ako výraznejšie, pretože jasno bolo rýchlejšie, než mnohí očakávali, a republikán mal na Harrisovu náskok viac ako päť miliónov hlasov. Teraz, keď sú podľa médií sčítané takmer všetky hlasy, činí tento náskok zhruba 2,5 milióna a nakoniec by mohol zodpovedať asi 1,6 percentuálneho bodu.
Oproti roku 2016 si polepšil
Čo sa týka hlasov tzv. voliteľov, ktoré sú v americkom systéme rozhodujúce, Trump si polepšil v porovnaní s prvým víťazstvom v roku 2016, keď tentoraz vyhral pomerom 312 ku 226. Jeho predchodcovia Barack Obama, Bill Clinton alebo George Bush však víťazili ešte výraznejšie. Trump podľa neoficiálnych výsledkov získal tri štáty rozdielom menším ako dva percentuálne body, pričom bez týchto štátov by nedosiahol na kľúčovú hranicu 270 voliteľských hlasov.

Napriek tomu Trump a jeho spojenci neustále výsledok volieb označujú výrazom „landslide“, čo možno preložiť ako drvivé víťazstvo. Sám nastupujúci prezident bezprostredne po zvolení vyhlásil, že dostal od Američanov „bezprecedentný a silný mandát“. O silnom mandáte potom hovorili aj mnohí republikáni v Kongrese.
„Neklasifikovala by som toto vyústenie ako drvivé víťazstvo, ktoré možno brať ako dôkaz túžby po veľkej zmene kurzu alebo politiky,“ povedala NYT politologička Lynn Vavrecková z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

Trump však významné zmeny chystá, o čom podľa NYT svedčí aj jeho postup pri výbere členov budúcej administratívy. „Namiesto toho, aby si vyberal podriadených so širokou popularitou, siaha po veľmi netradičných kandidátoch, ktorí majú škandály na vysvetľovanie, skoro ako keby sa snažil donútiť republikánov v Senáte k poslušnosti,“ napísal denník.
Trumpov hovorca Steven Cheung na otázku na tento nesúlad uviedol, že novozvolený prezident „zvíťazil dominantným a historickým spôsobom“. „Trumpove nominácie (do vlády) už ukázali, že bude pokračovať v tradícii preceňovania volebného mandátu, ktorú dodržiavajú prezidenti z oboch strán,“ komentoval vývoj niekdajší Clintonov poradca Doug Sosnik.
