„Po prvý raz možno teraz rozpovedať celú históriu útoku na Nord Stream,“ uviedli autori článku. Ako dodali, po dvoch rokoch pátrania sa im podarilo identifikovať členov komanda, ktorí sú za sabotáž zodpovední. Označili ich za vlastencov, hrdinov či „ukrajinských Jamesov Bondov“.
Reportéri využili zdroje z tajných služieb a rozprávali sa i s Ukrajincami, ktorí sa podieľali na príprave akcie. Aj keď hovoria o nových odhaleniach, mnohé z toho, čo zverejnili, je známe.
O tom, že stopy vedú do Kyjeva, informovali viaceré médiá už v auguste. Dokonca prezradili totožnosť troch ukrajinských potápačov, ktorí sa na útoku mali zúčastniť, a na jedného z nich nemecká prokuratúra vydala európsky zatykač.
![Volodymyr Zelenskyj / Valerij Zalužnyj /](https://ipravda.sk/res/2024/07/18/thumbs/volodymyr-zelenskyj-valerij-zaluznyj-stvorec.jpg)
Podľa amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ) operáciu schválil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, no keď sa o tom dozvedela americká tajná služba CIA a naliehala, aby ju odvolal, podvolil sa. Zalužnyj však jeho rozkaz údajne ignoroval.
Sabotáž z 26. septembra 2022 vraj spáchalo šesť Ukrajincov (päť mužov a jedna žena) na malej jachte Andromeda, ktorú si prenajali. Celá akcia podľa zdrojov WSJ stála asi len 300-tisíc dolárov.
Kyjev obvinenia odmietol a poprel, že by bol do útoku zapojený. Našli sa tiež odborníci, ktorí teóriu o malej posádke spochybňovali a naznačovali, že okrem Andromedy tam musela byť aj ďalšia loď s oveľa lepším vybavením.
![Na snímke z apríla 2010 ruský robotník počas...](https://ipravda.sk/res/2021/11/30/thumbs/rusko-plynovod-plyn-potrubie-energetika-nestandard1.jpg)
Operácia Diametr
Čo teda zistili reportéri Spiegla? V podstate potvrdili hypotézu, s ktorou prišiel WSJ. Opisujú, ako sa v lete tohto roku stretli v Kyjeve s expertom zasväteným do tajnej operácie. Ukrajinci jej vraj dali krycie meno „Diametr“ (Priemer).
Jej vedením poverili bývalého plukovníka pre špeciálne operácie Romana Červinského. Kedysi bol jedným zo šéfov kontrašpionáže v ukrajinskej tajnej službe SBU, neskôr prestúpil do vojenskej rozviedky HUR.
![Rusko / Plynovod / Plyn / Potrubie / Energetika /](https://ipravda.sk/res/2021/11/30/thumbs/rusko-plynovod-plyn-potrubie-energetika-stvorec.jpg)
Napriek tomu, že má za sebou veľa úspechov, nemá dobré vzťahy so Zelenským a po jednej zbabranej akcii ho obvinili zo zneužitia právomocí. Vyše roka sedel vo väzbe, teraz je v domácom väzení.
Útok na Nord Stream schvaľuje. Podľa neho bol „požehnaním“ nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Nemecko, lebo mu pomohol vymaniť sa zo závislosti od ruského plynu. O tom, či sa na ňom podieľal, nechce hovoriť.
„Nech už tie rúry vyhodil do vzduchu ktokoľvek, napadol vojenský cieľ,“ prezradil 49-ročný Červinskyj nemeckým reportérom, keď si ho vystriehli pri návšteve nemocnice.
Ako Spiegel pripomenul, jednou z úloh tohto špecialistu boli práve sabotážne akcie. A plynovody Nord Stream 1 a 2 boli ideálnym cieľom. Potrubia dlhé vyše 1 200 kilometrov, ktoré na dne Baltského mora spájajú Rusko s Nemeckom. Cez Nord Stream 1 prúdilo ročne až 60 miliárd kubických metrov plynu. Aj vďaka tomu Kremeľ financoval svoje vojenské ťaženie proti Ukrajine.
Zničenie plynovodov preto Kyjev považoval za oprávnené, a to už v roku 2019. Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 tajné služby nápad oprášili. S prípravami začali už v apríli.
Ako však poškodiť vyše meter široké oceľové rúry chránené betónom, a to v hĺbke 80 až 90 metrov pod hladinou mora? Ako to spraviť nenápadne, len s minimálnymi nákladmi?
![Nord Stream](https://ipravda.sk/res/2024/08/19/thumbs/nord-stream-stvorec.jpg)
Riešenie sa našlo. Starší odborník na výbušniny, ktorý vo vojne s Rusmi prišiel o syna, usúdil, že slabinou sú miesta zvarov, kde potrubie nie je dostatočne chránené. Namiesto betónu je tam iba vrstva polyuretánovej peny.
Ako trhaviny navrhol veľmi účinný oktogén a hexogén. Aby pri prevážaní nevzbudili podozrenie, výbušniny maskovali ako kyslíkové (tlakové) fľaše pre potápačov.
„Experti povedali, že keď do vonkajšej steny spravíme len malú dieru, o zvyšok sa postará tlak plynu zvnútra,“ citoval Spiegel bývalého agenta tajnej služby. Skúšobný výbuch pod hladinou jazera to potvrdil. Zostávalo už iba nájsť vhodnú posádku.
![Časť špeciálne označeného potrubia plynovodu...](https://ipravda.sk/res/2024/08/19/thumbs/nord-stream-nestandard1.jpg)
Varovanie CIA
Potápači museli mať skúsenosti s ponorom do veľkých hĺbok, a takých v tom čase na Ukrajine veľa nebolo. Z asi 20 dobrovoľníkov, z ktorých ani jeden nebol príslušníkom armády, napokon vybrali piatich.
Jedným z nich bol dnes už 44-ročný Volodymyr Žuravlov, ktorého totožnosť je už známa, lebo naňho Nemecko vydalo európsky zatykač. Hoci bolo jasné, že sa zdržuje v mestečku Pruszków pri Varšave, poľské úrady ho nezadržali. Naopak, včas ho varovali, takže sa mu v aute ukrajinského diplomata podarilo utiecť do vlasti, kde je v bezpečí.
![Volodymyr Žuravlov, ukrajinský inštruktor...](https://ipravda.sk/res/2024/08/15/thumbs/zuravlov-nord-stream-nestandard1.jpg)
Súčasťou tímu bola i žena. Spiegel vyzdvihuje jej odvahu a odhodlanie. Aj keď ju reportéri pomenovali Daria Kormakovová, podľa správ z iných médií je to 40-ročná Svitlana Uspenská. Vybrali ju zámerne, aby vyvolali zdanie, že ide o partiu kamarátov na výlete.
Skupina potom začala s výcvikom. S atrapou bomby sa potápala v zatopenej bani, kde sa dalo ponoriť až do hĺbky sto metrov. Okrem toho však podstúpili aj psychickú prípravu.
![Nord Stream](https://ipravda.sk/res/2022/09/28/thumbs/poskodeny-nord-stream-stvorec.jpg)
„Mali sa naučiť, ako suverénne reagovať v stresových situáciách, keby ich napríklad podrobili policajnej kontrole. Spočiatku bolo dosť ľahké vyviesť ich z rovnováhy,“ priblížil pre Spiegel zdroj z ukrajinskej tajnej služby.
Keď o pláne informovali Zalužného, tak sa mu pozdával, že ho chcel ešte rozšíriť. Ako ďalší cieľ určil TurkStream, plynovod, ktorý po dne Čierneho mora spája Rusko s Tureckom, členskou krajinou NATO.
Istý čas sa vraj simultánne pracovalo na oboch úlohách, no neskôr sa agenti sústredili už len na Nord Stream. Skupinu potápačov doplnili mužmi s vojenskými skúsenosťami.
![nord stream](https://ipravda.sk/res/2023/03/07/thumbs/nord-stream-stvorec.jpg)
Investície neboli vysoké. Zo zhruba 300-tisíc eur, z ktorých väčšinu venoval jeden podnikateľ, pohltilo najviac peňazí vybavenie a prenájom plachetnice Andromeda (11 900 eur). Samotní členovia tímu to podľa magazínu Spiegel robili bez nároku na odmenu.
Problémy nastali v júni 2022, keď sa o chystanej sabotáži dozvedel švédsky agent. Informácie odovzdal CIA a tá varovala Nemecko. Američania zatlačili aj na Zelenského, aby akciu zrušil. Zalužnyj si však z toho ťažkú hlavu nerobil, a tak prípravy pokračovali.
![Údajní páchatelia útoku na plynovody Nord...](https://ipravda.sk/res/2024/08/19/thumbs/nord-stream_01-nestandard1.jpg)
(Ne)dokončený príbeh
Začiatkom septembra 2022 sa tím prepravil do Poľska, kde sa ubytoval v dome na okraji malého mesta. Dlhé dni vyčkávania vyvolali ponorkovú chorobu a strach. Skupina už pochybovala o úspechu misie – o to viac, že z falošných dokladov sa vykľuli nepodarky.
Spiegel sa pozastavuje nad tým, že hoci nemecká tajná služba už v júni dostala výstrahu od holandských a amerických kolegov spolu s približným plánom útoku na Nord Stream, úrad spolkového kancelára tomu vôbec nevenoval pozornosť. Varovaniu neveril a na možné riziko neupozornil ani políciu, námorníctvo či armádu.
![Nord Stream](https://ipravda.sk/res/2022/09/28/thumbs/poskodeny-nord-stream-stvorec.jpg)
Andromeda tak na Baltskom mori nerušene hľadala najvhodnejšie miesto na útok. Bokom od lodných trás sonarom skúmala dno, až kým sa nedostala asi 44 kilometrov severovýchodne od dánskeho ostrova Christiansø.
Ako nedávno Pravda informovala, nemecký odborník na potápanie Sven Thomas, ktorý sa venuje archeologickému výskumu na dne mora, predkladanú teóriu o útoku na plynovody spochybňuje, pretože 15-metrová plachetnica podľa neho nemohla poslúžiť ako pontón.
Na to, aby si udržala presnú polohu na mori, by potrebovala najmenej štyri kotvy, aby ju vietor a vlny neodplavili a potápači mohli pracovať.
Spiegel však predstavil odlišnú techniku. Záškodnícky tím nad potrubím údajne spustil dlhé lano so záťažou, a keď dopadla na dno, druhý koniec lana označil improvizovanou bójou. Na tomto lane potom na karabíne spúšťali bomby a potápačov. Kým boli vo vode, jachta krúžila okolo a vrátila sa, až keď sa blížil čas ich vynorenia.
![nord stream](https://ipravda.sk/res/2023/03/08/thumbs/nord-stream-stvorec.jpg)
Misia neprebiehala hladko. Zhoršilo sa počasie, prišla búrka a posádka dostala morskú chorobu. Musela sa uchýliť na poľské pobrežie, kde si ju všimol správca prístavu.
Bolo už po sezóne a nemecká loď s ľuďmi, ktorí hovoria po rusky či ukrajinsky, mu bola podozrivá. Privolal policajnú hliadku. Záškodníkom skontrolovala falošné papiere, poznačila si ich údaje, a to bolo všetko.
Len čo sa počasie upokojilo, skupina znova vyrazila na more a dokončila poslanie. Časované bomby nakoniec vybuchli 26. septembra 2022, keď už boli páchatelia späť na Ukrajine.
K prvému výbuchu na Nord Streame 2 došlo o 2.03 h, k ďalším na Nord Streame 1 – asi o 76 kilometrov ďalej – o 19.04 h. Dokopy šlo o štyri explózie, jedna nálož zlyhala.
![Volodymyr Zelenskyj](https://ipravda.sk/res/2023/05/21/thumbs/volodymyr-zelenskyj-stvorec.jpg)
Naozaj má takú významnú operáciu na svedomí len hŕstka amatérov na malej plachetnici? Sú experti, ktorí tomu neveria. A aj príbeh, ktorý predložil Spiegel, má medzery.
Podľa jeho autorov sa totiž záškodníci po nasadení náloží na dne mora dokázali vynoriť už za 40 minút. Skúsení potápači sa však zhodujú, že taký rýchly výstup z hĺbky 80 metrov nie je možný.
Potrebovali by na to najmenej dve hodiny, aby sa vyhli dekompresnej chorobe. Thomas navyše podľa správ o počasí a výške vĺn vyrátal, že na zásah mali len šesť priaznivých dní.
A je presvedčený, že taká malá jachta ako Andromeda nemohla ani uniesť obrovský náklad spojený s touto výpravou. Stále je preto možné, že sa tento príbeh ešte bude upravovať…