Buffett plánuje po svojej smrti prenechať 99,5 percenta svojho zvyšného majetku charitatívnemu fondu, ktorý budú spravovať jeho dcéra a dvaja synovia, uviedla agentúra Reuters. Časopis Forbes v piatok odhadol hodnotu Buffettovho majetku na 149,7 miliardy USD.
Buffett tiež uviedol, že daruje ďalšie akcie firmy Berkshire v hodnote 1,14 miliardy USD štyrom rodinným nadáciám. Tým sa jeho dary od roku 2006, keď Buffett prisľúbil, že väčšinu svojho imania prevedie na rodinné nadácie a tiež na Nadáciu Billa a Melindy Gatesových, zvýšili na viac ako 58 miliárd USD. Buffett venoval 56,6 percenta svojich akcií Berkshire.
Svoju spoločnosť Buffett vedie od roku 1965. Stále vlastní 14,4 percenta akcií firmy a plánuje, že ešte za života bude pokračovať v darovaní svojich akcií piatim nadáciám. Po jeho smrti potom budú mať jeho deti zhruba desať rokov na to, aby rozdali jeho zvyšný majetok. O tom, na aké účely bude venovaný, musia rozhodnúť jednomyseľne.
Buffett v liste akcionárom firmy Berkshire Hathaway tiež uviedol, že ak jeho tri deti, teda Susie (71), Howard (69) a Peter (66), nebudú môcť funkciu v charitatívnom fonde vykonávať, sú určení potenciálni traja nástupcovia, z nich každý je mladší ako jeho deti, dobre sa s nimi pozná a ich výber považuje za vhodný.
Susie Buffettová vedie Nadáciu Susan Thompson Buffettovej, ktorá je pomenovaná po prvej Buffettovej manželke a zameriava sa na financovanie reprodukčného zdravia. Vedie tiež Nadáciu Sherwood, ktorá podporuje neziskové organizácie v Nebraske a vzdelávaní.
Howard stojí na čele Nadácie Howarda G. Buffetta, ktorá sa zaoberá riešením celosvetového hladu, bojom proti obchodom s ľuďmi a zmierňovaním konfliktov. Peter potom vedie Nadáciu NoVo, ktorá má programy a projekty zamerané na znevýhodnené dievčatá a ženy a domorodé komunity.
Hodnota konglomerátu Berkshire Hathaway je zhruba jeden bilión USD. Firma vlastní podniky ako železničná firma BNSF či poisťovňa áut Geico a akcie vo firmách ako Apple a American Express.