Ukrajina už dlhšie čelí nedostatku ľudskej sily na bojisku vo vojne s Ruskom. Washington od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 poskytol Ukrajine vojenskú pomoc vo výške viac ako 56 miliárd dolárov. Očakáva sa, že USA ešte pred Bidenovým odchodom z funkcie o necelé dva mesiace pošlú Kyjevu ďalšiu mnohomiliardovú pomoc.
Biely dom však čoraz viac zdôrazňuje, že Ukrajina potrebné zbrane má a teraz musí výrazne zvýšiť počet svojich vojakov, ak chce obstáť v boji s Ruskom.
Podobné výzvy adresovali ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému aj ďalšie západné štáty, uviedli pre AP nemenovaní európski predstavitelia.
Ukrajinci si podľa predstaviteľa Bidenovej administratívy myslia, že potrebujú približne 160-tisíc ďalších vojakov. Washington sa však domnieva, že ich bude treba na fronte výrazne viac. Odporúča teda Kyjevu prísnejšie postupovať voči dezertérom a mužom, ktorí sa odvodu vyhýbajú.
Čítajte viac Zelenskyj potrebuje dostať k vojsku ešte 160-tisíc mužov. V akom prípade by do ukrajinskej armády povolávali aj ženy?Zelenskyj v apríli podpísal zákony, na základe ktorých sa okrem iného znížil mobilizačný vek z 27 na 25 rokov. Tieto zákony tiež zrušili niektoré výnimky z odvodov a vytvorili online register brancov.
Očakávalo sa, že na ich základe sa zvýši počet vojakov približne o 50-tisíc, čo už vtedy bolo oveľa menej, než Zelenskyj označil za potrebné.
Čítajte viac Ukrajina schválila nový zákon o brannej povinnosti. "Konečne sa to podarilo", reagoval poslanecOdvody na Ukrajine sú citlivou záležitosťou počas celej vojny s Ruskom. Niektorí Ukrajinci vyjadrili obavy, že ďalšie zníženie mobilizačného veku a odchod mladých ľudí z práce na front by mohol značne uškodiť hospodárstvu krajiny.