Návrh predložený labouristickou poslankyňou Kim Leadbeaterovou po dlhej emotívnej debate podporilo 330 poslancov, proti bolo 275. Premiér Keir Starmer pred hlasovaním uviedol, že jeho labouristi môžu hlasovať úplne podľa svojho presvedčenia, takže hoci majú pohodlnú väčšinu mandátov, nebol výsledok hlasovania vopred jasný.
Návrh má zaviesť možnosť ukončiť s pomocou lekárov vlastný život pre ľudí starších ako 18 rokov, ktorým lekári nedávajú viac ako šesť mesiacov života. Pacienti tiež musia byť mentálne spôsobilí sa rozhodovať a vyjadriť jasné a informované želanie. Žiadosť by museli schváliť dvaja lekári a potom sudca.
Čítajte viac V konzervatívnom Peru vykonali vôbec prvú eutanáziu. Ana Estradová trpela nevyliečiteľnou chorobouZatiaľ čo stúpenci zákona v ňom vidia uľahčenie mnohokrát bolestivého konca života pre trpiace nevyliečiteľne choré osoby, odporcovia sa obávajú, že môže vytvoriť tlak na zraniteľných chorých ľudí, ktorí môžu získať pocit, že sú pre svojich blízkych príťažou.
Zákonodarcovia návrh poslali do druhého čítania, v ktorom ich čakajú mesiace debát o možných úpravách normy. Niektorí jej kritici sa sťažovali, že na posúdenie bolo málo času, a dá sa preto čakať množstvo navrhnutých zmien.
Čítajte viac Milosrdná smrť? Cirkev sa hnevá na Macrona, dáva mu školenie z hodnoty životaNávrh sa vzťahuje len na Anglicko a Wales. Škótsko prejednáva vlastný návrh zákona, ktorý by umožnil asistovanú samovraždu. V Severnom Írsku je postoj k tejto téme značne nejednotný. Demokratická unionistická strana (DUP) je silne proti jeho povoleniu, ale republikánska strana Sinn Féin a Sociálnodemokratická a labouristická strana (SDLP) sú naklonené zmene zákona, ktorá by eutanáziu umožnila.