Na víťazstvo sociálnej demokracie, ktorej členom je premiér Marcel Ciolacu, a úspech AUR ukazovali už prieskumy vo volebných miestnostiach. PSD však oproti voľbám pred štyrmi rokmi stratila sedem percentuálnych bodov, naopak zväz si pripísal deväť percentuálnych bodov a získal 18,2 percenta hlasov, vyplýva z údajov volebnej komisie po sčítaní 99,75 percenta okrskov.
Prepad z 25,2 percenta na 14,3 percenta oproti výsledkom pred štyrmi rokmi zaznamenalo aj ďalšie vládne zoskupenie, a to pravicová Národno-liberálna strana (PNL), na čele ktorej stál do svojho zvolenia v roku 2014 doterajší prezident Klaus Iohannis.
Čítajte viac Rumunský ústavný súd rozhodne o prezidentských voľbách až deň po tých parlamentnýchOpozičná liberálna strana Zachráňte Rumunsko (USR) získala 12,2 percenta hlasov, čo je zhruba o štyri percentuálne body horší výsledok ako v roku 2020. Do parlamentu sa dostalo aj zoskupenie SOS Rumunsko vedené prokremeľskou kandidátkou Dianou Šošoacaovou (7,7 percenta), strana UDMR obhajujúce záujmy maďarskej menšiny (6,4 percenta) a novo založená pravicovo populistická Strana mladých (POT, 6,3 percenta).
Z predbežných výsledkov vyplýva, že súčasná široká a prozápadná vládna koalícia PSD, PNL a UDMR zrejme bude mať v parlamente aj naďalej dostatok kresiel, aby mohla pokračovať. Jej opätovné vytvorenie ale bude ťažké s ohľadom na programové nezhody, okrem iného vo vzťahu k rozpočtovému deficitu, ktorý je teraz v Rumunsku najvyšší v EÚ a dosahuje osem percent hrubého domáceho produktu (HDP), pripomenula agentúra Reuters.
Posilnenú krajnú pravicu, ktorá v súčte získala hlasy zhruba tretiny voličov v Rumunsku, spája odpor k pokračovaniu podpory Ukrajiny v jej obrane proti ruskej agresii, presadzovaniu „mieru“ a „kresťanských hodnôt“ v domácej politike. Hlasy jej podľa politológov prinášajú aj znechutenie voličov z korupčných škandálov tradičných strán, ako aj rast životných nákladov.
Sociálnodemokratický premiér Ciolacu uvítal volebné víťazstvo svojej strany, vzal ale na vedomie nárast obľuby nacionalistov. „Rumunský ľud vyslal politickej triede dôležitý signál. Pokračujte v európskej ceste, ale zároveň chráňte našu identitu a naše národné hodnoty,“ citovala ho agentúra AFP.
Obyvatelia Rumunska volili parlament len týždeň po prvom kole prezidentskej voľby. V ňom prekvapivo vyhral proruský kritik NATO Calin Georgescu. Nad voľbou sa ale vznášajú pochybnosti po tom, čo ústavný súd nariadil prepočet hlasov. Dnes sa očakáva, že súd rozhodne, či výsledky uzná, alebo nariadi zopakovanie volieb.
Čítajte aj V predčasných voľbách na Islande zvíťazili opoziční sociálni demokrati