Podľa oficiálnych výsledkov zvíťazila v októbrových voľbách vládnuca proruská strana Gruzínsky sen, hlasovanie však sprevádzali nezrovnalosti, na ktorých prešetrenie vyzývala prezidentka, opozícia aj Západ. „Gruzínsky ústavný súd neprijal žaloby prezidentky a politických strán týkajúce sa uznania volieb z 26. októbra za protiústavné,“ oznámil v utorok súd.
Po zmienených voľbách vypukli v Gruzínsku protesty, ktoré sa ešte zintenzívneli po minulotýždňovom oznámení premiéra Irakliho Kobachidzeho o prerušení rokovaní o vstupe do Európskej únie do roku 2028. Kobachidze v pondelok vyhlásil, že Tbilisi sa bude aj usilovať o vstup do EÚ aj napriek rozhodnutiu vlády pozastaviť prístupové rokovania. Odmietol však o tejto veci diskutovať s opozíciou.
Čítajte viac Gruzínskej prezidentke sa končí v decembri mandát. Z funkcie nemieni odísťOd jeho štvrtkového oznámenia prebiehajú v krajine, a obzvlášť v Tbilisi, každý večer masové protivládne a proeurópske demonštrácie. Polícia na protesty nasadzuje slzotvorný plyn aj vodné delá. Denne sú z Gruzínska hlásené desiatky zranených aj zadržaných.
Gruzínske ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že v noci na utorok počas protivládnych protestov utrpelo zranenia 26 ľudí, prevažne demonštrantov, píše AFP. Ministerstvo bližšie špecifikovalo, že medzi zranenými, ktorí boli prevezení do miestnych nemocníc bolo 23 demonštrantov a traja policajti. „Žiadne zo zranení nie je život ohrozujúce,“ dodalo ministerstvo. Napriek tomu zostávajú niektorí zranení naďalej „pod lekárskym dohľadom“.
Na situáciu v pondelok reagovali pobaltské krajiny, ktoré uvalili sankcie na 11 gruzínskych politických lídrov práve pre potláčanie protestov. Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová avizovala, že obdobné postihy zvažuje aj celý euroblok.
Čítajte viac Násilné protesty v Gruzínsku: Polícia zadržala vyše 200 demonštrantov