Demokracia v Južnej Kórei prežila pokus o puč. Zaútočí na ňu aj Kim?

Politická nestabilita v regióne, v ktorom má jedna strana k dispozícii atómové zbrane, a druhá je pod jadrovým dáždnikom superveľmoci? Áno, aj tak sa dá momentálne opísať situácia na Kórejskom polostrove.

04.12.2024 06:00 , aktualizované: 07:49
Jun Sok-jol Foto: ,
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol.
debata (74)

V jeho severnej časti je KĽDR, režim diktátora Kim Čong-una s jadrovým arzenálom, ktorý dodáva Rusku muníciu, rakety a vojakov do vojny proti Ukrajine. Na juhu je demokratická Kórejská republika z bezpečnostnými garanciami od USA.

Kim ukázal monštrum. Pozrite si raketu, ktorá zasiahne aj USA
Video
KĽDR sa v novembri 2022 pochválila balistickou raketou Hwasong-17.

Stanné právo

Ani Washington vraj nič netušil o tom, čo sa chystá v Soule, a čo včera vyrazilo svetu dych. Úder demokracii uštedril juhokórejský prezident Jun Sok-jol. Hlava štátu v televíznom prejave vyhlásila v krajine stanné právo a podľa mnohých pozorovateľov sa pokúsila o puč. Prezident to odôvodnil ochranou ústavného poriadku, ktorý vraj ohrozujú protištátne sily podporujúce Severnú Kóreu. Jun zakázal politické aktivity a média sa mali prejsť pod kontrolu armády, ktorá dostala na starosť zabezpečiť stanné právo.

Juhokórejskí vojaci vstupujú do areálu...
Juhokórejskí vojaci vstupujú do areálu...
+9 Ľudia sledujú na televíznej obrazovke  brífing...

Na tieto antidemokratické kroky okamžite zareagovali ľudia, ktorí vyšli do ulíc, i miestni politici. Proti stannému právu sa postavila aj Junova Strana ľudovej moci. Prezidentovo vyhlásenie zrušil parlament, keď tento krok podporilo všetkých 190 prítomných poslancov z(celkového počtu 300. Hlasovanie sa uskutočnilo napriek tomu, že budovu zákonodarného orgánu obsadili bezpečnostné zložky. Armáda po ňom informovala, že stanné právo platí, kým ho neodvolá prezident, ale Jun sa následne parlamentu podrobil.

Kim, Belousov Čítajte viac Experti: Za ropu všetko. Kim je s Putinom spokojný, hoci Rusi posielajú jeho vojakov na smrť

Ako rozmýšľa Kim?

Čo takáto situácia znamená pre vzťahy Juhu so Severom? Pokúsi sa politickú nestabilitu využiť Kim Čong-un? Jeho režim posilnila prehĺbená spolupráca s Ruskom, ktoré, spolu s Čínou, kryje KĽDR chrbát v Bezpečnostnej rade OSN. Severná Kórea urobila v posledných mesiacoch viacero provokatívnych krokov. Susedovi pravidelne posielala balóny s odpadkami a v októbri vyhodila do vzduchu dve cesty vedúce na juh.

Zatiaľ sa odborníci prikláňajú skôr k názoru, že Kim sa do diania v Soule príliš nezapojí. „Severná Kórea azda bude komentovať situáciu alebo aj odsúdi to, ako Jun zneužil moc. Možno sa to stane najmä vzhľadom na jasný a rozhodný odpor parlamentu a ľudí proti rozhodnutiu o stannom práve. Ale, ak sa opäť vyskytnú výzvy na Junov impeachment, pravdepodobne sa do toho Pchjongjang nebude príliš miešať. Je zložité to s niečím porovnávať, ale KĽDR mlčala, keď odvolávali prezidentku Park Kun-hje (musela odísť z úradu a za korupciu ju odsúdili na viac ako 20 rokov väzenia, ale neskôr dostala prezidentskú amnestiu, pozn. red.). Očakávam, že Kimov režim sa teraz zachová podobne,“ uviedla pre Pravdu Jenny Townová, riaditeľka Kórejského program vo washingtonskom Stimsonovom centre.

Editor portálu NK News Arius Derr si myslí, že Severnú Kóreu môžu povzbudiť nepokoje u suseda, ale neznamená to, že Kimov režim s tým niečo naozaj urobí.

„Pchjongjang funguje v extrémne uzavretom informačnom priestore. V KĽDR a Južnej Kórei síce hovoria ľudia rovnakým jazykom, ale to neznamená, že Kim Čong-un a jeho vojenskí velitelia disponujú dokonalými informáciami, alebo že ich chápanie udalostí je presné,“ reagoval pre Pravdu Derr, ktorý sa na Austrálskej národnej univerzite venuje výskumu severokórejského jadrového programu.

Expert však pripomína, že keď sa Pchjongjang rozhodne Soul provokovať či testovať jeho ostražitosť, dá sa predpokladať, čo asi urobí.

"Možno sa po určitom čase po vyhodnotení situácie režim rozhodne konať. Pravdepodobným cieľom Severnej Kórey by mohol byť jeden z piatich ostrovov v Žltom mori. Tie kontroluje Soul, ale ležia nad tým, o čom KĽDR tvrdí, že je námorná hranica medzi Kóreami. Nemyslím si, že je veľmi pravdepodobné, že sa tu Pchjongjang o niečo pokúsi. Videli sme, že juhokórejské inštitúcie sú silné a že ľudia sa v krajine dokážu rýchlo zmobilizovať, ak majú nejaký cieľ. No po problémoch s vyhlásením stanného práva a pred nástupom Donalda Trumpa do prezidentského úradu budúci mesiac je toto asi najvhodnejší čas, aby si Severná Kórea uplatnila to, čo pokladá za svoje nároky v Žltom mori,“ povedal Derr.

Putin, Kim Čong-un Čítajte viac Majú sa Kim Čong-un a Putin naozaj radi? A vyšle KĽDR na Ukrajinu viac vojakov? Odpovedá expert na Severnú Kóreu

Politická kríza

Je veľmi pravdepodobné, že politická kríza v Južnej Kórei bude v nejakej forme pokračovať. Prezident Jun oznámil stanné právo včera večer po desiatej miestneho času a už pred piatou ráno v stredu ho musel odvolať. Prečo sa ale vôbec pustil do akcie, ktorá vyzerala ako nepripravený puč?

Jun pred vyhlásením stanného práva čelil výzvam na odstúpenie a protestom. Konzervatívny politik vyhral prezidentské voľby roku 2022. Jun je na medzinárodnej scéne pomerne úspešný, keď sa usiluje o zlepšenie vzťahov s Japonskom, a aj pre ruskú vojnu proti Ukrajine prehĺbil kontakty s NATO. No doma ho podľa prieskumov už odmieta viac ako 70 percent Juhokórejčanov a v parlamente má prevahu opozičná Demokratická strana. Junovej vláde tak v zákonodarnom zbore neprechádzajú zákony a viacerí ministri čelia odvolávaniu.

Opozícia dnes predstavila návrh na odvolanie hlavy štáty, o ktorom sa možno bude rozhodovať už v piatok. S impeachmentom musí súhlasiť minimálne 200 poslancov. Je však možné, že Jun odstúpi sám, keďže ho na to napríklad vyzvali aj odbory, ktoré hrozia generálnym štrajkom. Je pravdepodobné, že vláda podá demisiu, a medzitým najmä v Soule pokračujú protesty.

„To, čo sa odohráva v Južnej Kórei, nie je len domáca záležitosť. Je to pripomienka, že demokracie si všade vyžadujú neustálu ostražitosť. Základom protestov proti hlave štátu sú obvinenia z korupcie a zneužívania moci. Prezident Jun od roku 2023 až 25-krát uplatnil právo veta a zablokoval aj vyšetrovanie obvinení proti manželke vrátane tvrdení o manipulácii s akciami Deutsch Motors,“ pripomenula v analýze juhokórejskej politiky Heesoo Jangová z Massachusettskej univerzity v Amherste.

I was preparing to pitch an op-ed on the nationwide protests calling for President Yoon's resignation, aiming to provide global context amid the limited international coverage. Given the urgency, I’m sharing it now. I didn’t expect events to escalate this quickly. #SouthKorea #Democracy

[image or embed]

— Heesoo Jang (@heesoojang.bsky.social) December 3, 2024 at 4:11 PM

Za svoju ženu sa už hlava štátu musela aj verejne ospravedlniť. Na Kim Kon-hi sa zosypali obvinenia, že ako dar prijala kabelku od Diora v hodnote viac ako 2 100 eur a že sa zapojila do manipulácie s akciami. Prokuratúra však manželku prezidenta neobvinila, čo opozícia kritizuje.

Naposledy v Južnej Kórei vyhlásili stanné právo roku 1980 počas diktatúry Čon Du-hwana. Jeho režim pri potlačení demokratizačného hnutia zabil stovky ľudí.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 74 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Severná Kórea #Kim Čong-un #Južná Kórea #demokracia #Jun Sok-jol