Fio bankaFio banka

Nemecký súd umožnil proces so storočným bývalým dozorcom zo Sachsenhausenu

Bývalý dozorca v nacistickom koncentračnom tábore Sachsenhausen sa môže aj vo svojich sto rokoch postaviť pred súd. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na rozhodnutie súdu v nemeckom Frankfurte nad Mohanom, ktorý zvrátil verdikt súdu nižšieho stupňa, podľa ktorého je obžalovaný vzhľadom na svoj zdravotný stav nespôsobilý absolvovať proces.

04.12.2024 07:40
Ostnatý drôt / Koncentračný tábor /... Foto: ,
Ostnatý drôt v bývalom nacistickom tábore smrti Sachsenhausen v nemeckom Oranienburgu.
debata (6)

Muž, ktorého nemecké médiá označujú ako Gregora Formaneka, bol vlani obžalovaný v 3 322 prípadoch z napomáhania k vražde počas svojho pôsobenia v bývalom koncentračnom tábore Sachsenhausen neďaleko Berlína v období od júla 1943 do februára 1945.

Znalecký posudok však vo februári skonštatoval, že Formanek nie je vzhľadom na svoj psychický a fyzický stav schopný proces absolvovať. Súd v Hanau v spolkovej krajine Hesensko preto rozhodol, že konanie proti nemu nezačne. Frankfurtský súd však v utorok konštatoval, že posudok sa nezakladal na „dostatku faktov“, čím umožnil proces začať.

Sachsenhausen Čítajte viac Božie mlyny domleli. 99-ročný dozorca z koncentračného tábora pred súd nepôjde

Nemecká justícia stíhanie možných vojnových zločincov bez ohľadu na ich vysoký vek obhajuje s argumentom, že treba hľadať spravodlivosť pre obete nacistických zverstiev. Ako kľúčové tak nie je vnímané to, či odsúdený do väzenia skutočne nastúpi, ale samotné vynesenie verdiktu.

holokaust foto kombi Čítajte viac Jedinečný príbeh záchrany. Na budove visela gigantická vlajka s hákovým krížom, v pivnici sa skrývali aj Židia zo Slovenska

Za zlom je považovaný proces s niekdajším dozorcom z vyhladzovacieho tábora Sobibor Johnom Demjanjukom, ktorého sa po dlhých peripetiách podarilo postaviť pred súd v roku 2011, keď mal 91 rokov. Za napomáhanie k vraždám viac ako 28 000 Židov bol nakoniec Demjanjuk odsúdený na päť rokov väzenia; na výkon trestu však nenastúpil a v roku 2012 zomrel ešte pred skončením odvolacieho konania.

pamätník, Kremnička, domy Čítajte viac Rodinné domy len kúsok od masových hrobov obetí fašistov? Mnohí nad tým krútia hlavami

Koncentračný tábor Sachsenhausen vznikol už v roku 1936 a fungoval až do roku 1945. Väznených tam bolo podľa agentúry AP vyše 200 000 ľudí, z ktorých podľa odborníkov 40 000 až 50 000 prišlo o život. V tábore boli väznení viacerí politici, napríklad ukrajinský nacionalista Stepan Bandera, ľavicový premiér španielskej druhej republiky Francisco Largo Caballero či Stalinov syn Jakov Džugašvili. Väznený tu bol niekoľko rokov aj český maliar a spisovateľ Josef Čapek, ktorý na sklonku vojny zomrel v koncentračnom tábore Bergen-Belsen.

Facebook X.com 6 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Nacisti #koncentračné tábory