Fio bankaFio banka

Dbal na spravodlivosť, sám mal prať špinavé peniaze. Polícia udrela u eurokomisára, ktorý pohrozil Slovensku odobratím eurofondov

Didier Reynders bol ešte v sobotu eurokomisárom pre spravodlivosť. Od tohto týždňa ho však vyšetrujú pre pranie špinavých peňazí. Reynders sa dostal aj do sporu so slovenskou vládou, ktorej pohrozil odobratím eurofondov, ak by v oblasti právneho štátu porušila pravidlá EÚ.

04.12.2024 11:29
Didier Reynders Foto: ,
Didier Reynders
debata (113)

Podľa belgickej polície Reynders približne desať rokov údajne kupoval za pochybné peniaze stieracie lotériové lístky a zisk si následne pripisoval na svoj účet. Belgická federálna polícia v utorok uskutočnila raziu v niekoľkých nehnuteľnostiach bývalého eurokomisára. Polícia Reyndersa zadržala a vypočúvala do utorkového včera, informuje FTM.eu.

Razie boli výsledkom niekoľkomesačného vyšetrovania. Vyšetrovatelia s akciou čakali, kým v nedeľu vyprší Reyndersove funkčné obdobie a eurokomisár tak príde o svoju imunitu.

Úrad generálneho prokurátora v Bruseli potvrdil vyšetrovanie Reyndersa pre pranie špinavých peňazí, ale odmietol sa ďalej vyjadriť.

Reynders, leyen Čítajte viac Brusel stopne Slovensku eurofondy, ak Ficove kroky porušia právo EÚ, avizuje komisár

Reynders pôsobil ako komisár pre spravodlivosť od roku 2019, ale nenavrhli ho na druhé funkčné obdobie. Nominačné preteky prehral s Hadjom Lahbibom, belgickým ministrom zahraničných vecí. Reynders toto rozhodnutie označil za „hlboké sklamanie“.

Reynders je vplyvným politikom už desaťročia. V rokoch 1999 až 2011 bol belgickým ministrom financií a ministrom zahraničných vecí do roku 2019. Najnovšia kauza by mohla znamenať koniec jeho politickej kariéry. Je podozrivý z toho, že mal roky prať peniaze prostredníctvom Národnej lotérie, organizácie, za ktorú bol v rokoch 2007 až 2011 zodpovedný.

Čo si na Ficove zákony chystá eurokomisia?
Video

Reynders je podozrivý z toho, že si kúpil elektronické lístky vo výške 1 až 100 eur, ktoré je možné previesť na účet v Národnej lotérii, uviedol zdroj oboznámený s touto záležitosťou. Prostredníctvom tohto lotériového účtu – a s peniazmi v hotovosti – sa Reynders údajne zúčastnil na lotériových hrách a preniesol výnosy na svoj súkromný účet.

Nie je však jasné, odkiaľ mal Reynders peniaze. Presnú sumu belgické médiá neuvádzajú, ale Reynders mal získať „relatívne značné množstvo peňazí“.

Reynders údajne začal prať špinavé peniaze ešte počas pôsobenia v belgickej politike, ale už nie ako zodpovedný za národnú lotériu. Je podozrivý dokonca z toho, že v tom pokračoval počas mandátu eurokomisára.

Virus Outbreak Belgium EU Čítajte viac Eurokomisár pre spravodlivosť: Opozíciu som si vypočul, ale neprišiel som ju podporiť

Reynders a jeho dlhoročný dôverník Jean-Claude Fontinoy boli v minulosti niekoľkokrát obvinení z korupcie a úplatkov, a to aj bývalým belgickým agentom tajnej služby. Nikdy však neexistovali presvedčivé dôkazy proti „teflónovému Didierovi“, ako Reyndersa v Belgicku prezývajú.

S Reyndersom sa dostala do sporu vláda Roberta Fica, keď kritizoval situáciu na Slovensku. Európska komisia nebude váhať zasiahnuť proti Slovensku akýmkoľvek spôsobom vrátane obmedzenia fondov, ak by kroky vlády Roberta Fica v oblasti právneho štátu porušovali pravidlá Európskej únie, uviedol v decembri 2023 Reynders, keď bol ešte v pozícii eurokomisára.

Slovenská vláda mala výhrady aj voči Správe Európskej komisie o stave právneho štátu 2024, ktorú eurokomisár pre spravodlivosť zastrešoval. Správu kritizovala tiež Súdna rada SR, ktorá ju označila za neobjektívnu a neodrážajúcu skutočný stav na Slovensku. Brusel napokon podľa vládnych predstaviteľov pristúpil na konzultácie expertov, ktoré majú posúdiť výhrady slovenskej strany.

Facebook X.com 113 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #pranie špinavých peňazí #Didier Reynders