Bronzová socha ukazuje Prigožina s vysielačkou a nepriestrelnou vestou, v ktorej má zastrčené tri zásobníky. Vedľa neho stojí jeho pravá ruka a spoluzakladateľ Vagnerovej skupiny Dmitrij Utkin, ktorý zahynul spolu s Prigožinom pri páde súkromného lietadla Embraer Legacy.
Po smrti Prigožina, ktorý zomrel presne dva mesiace po tom, čo viedol neúspešnú vzburu proti Moskve, prešla väčšina vojenských kontingentov Vagnerovej skupiny pôsobiacej v Afrike k polovojenskej organizácii Africa Corps, ktorá prevzala aktivity vagnerovcov a podlieha údajne priamo Kremľu. Neplatí to však pre SAR, kde si Vagnerova skupina udržuje silné postavenie už od roku 2018, keď do krajiny prišli jej žoldnieri na žiadosť tamojšieho prezidenta Faustina Archanga Touadéru. Na oplátku získala pre svoje pobočky povolenie na ťažbu zlata a diamantov, ktoré sa v jednej z najchudobnejších krajín sveta vyskytujú vo veľkom počte.
Čítajte viac Prigožin je varovaním. Spochybnil Putinovu autoritu, Kremeľ závery vyšetrovania doteraz nezverejnil„Mali by sme Rusov oslavovať za ich úsilie v našej krajine… Vyzývam ďalšie africké krajiny, aby nasledovali nášho príkladu a oslavovali Prigožina a všetkých Rusov,“ povedal agentúre AFP realitný maklér Élysée Bafolo.
„SAR je nezávislá krajina a takéto sochy tu nepotrebujeme. Ak chcú Rusi naozaj rozvíjať našu krajinu, nech použijú peniaze, ktoré tu získajú, na výstavbu ciest a celkové zlepšenie infraštruktúry,“ povedal naopak agentúre Trésor Yazimango z miestnej neziskovej organizácie, ktorej meno AFP neuviedla.
Čítajte viac Ruská krv v africkej púšti. Mal v nastražení pasce na vagnerovcov prsty Kyjev?SAR získala nezávislosť od Francúzska v roku 1960. Odvtedy sa potýka s radom občianskych vojen a štátnych prevratov. Hoci je krajina bohatá na nerastné suroviny, väčšina jej obyvateľov žije pod hranicou chudoby.
USA vagnerovcov vlani v januári označili za nadnárodnú zločineckú organizáciu. Podľa EÚ je skupina zodpovedná za závažné porušovanie ľudských práv na Ukrajine, v Sýrii, Líbyi, Stredoafrickej republike, Sudáne a Mozambiku. V bojoch na Ukrajine potom nechválne preslávili svojou krutosťou. Prigožin patril k najaktívnejším podporovateľom ruskej agresie, často vyzýval k razantným akciám a Ukrajine vyhrážal tvrdým postupom.
Čítajte viac Prigožinove dedičstvo straší: jeho impérium sa rozpadlo, kult však medzi Rusmi prežíva