Samotný Jun bude v sobotu čeliť v parlamente opozičnému návrhu na odvolanie hlavy štátu z funkcie a súčasne je vyšetrovaný pre podozrenie z organizovania vzbury. Dnes prezident odmietol rezignáciu náčelníka generálneho štábu Pak An-soa, ktorý sa mal ujať velenia po vyhlásení stanného práva, píše Jonhap.
Novým ministrom obrany prezident dnes vymenoval juhokórejského veľvyslanca v Saudskej Arábii a generála vo výslužbe Čche Pchjong-hjuka, uviedla agentúra AP.
Čítajte viac Demokracia v Južnej Kórei prežila pokus o puč. Zaútočí na ňu aj Kim?Minister vnútra I Sang-min podľa agentúry Reuters dnes povedal, že prezidentovi poradil vyhlásenie stanného práva práve minister Kim. Pri dnešnom vystúpení v parlamente námestník teraz už bývalého ministra obrany Kim Son-ho povedal, že to bol jeho nadriadený, kto vydal rozkaz vojakom, aby v utorok večer obsadili parlament. Kim Jong-hjon tým zrejme chcel znemožniť hlasovanie zákonodarcov o stannom práve. Námestník poslancom tiež povedal, že vojaci nemali pri zásahu ostrú muníciu.
„Všetci vojaci, ktorí plnili úlohy spojené so stanným právom, konali na moje pokyny a všetka zodpovednosť leží na mne,“ povedal dnes podľa ministerstva obrany Kim Jong-hjon.
Kým Kimovu rezignáciu Jun prijal, rovnaký krok odmietol urobiť v prípade Paka. Náčelník generálneho štábu to dnes podľa Jonhapu vyhlásil na mimoriadnom zasadnutí parlamentného výboru pre obranu. Prezidentská kancelária rozhodnutie zdôvodnila súčasnou bezpečnostnou situáciou. „Jun zdôraznil potrebu stabilného fungovania armády počas trvania vážnej bezpečnostnej situácie a vyzval náčelníka generálneho štábu, aby sa sústredil na svoje povinnosti,“ uviedol predstaviteľ prezidentskej kancelárie.
Juhokórejskí zákonodarcovia dnes tiež vypočuli vysokých armádnych predstaviteľov o plánoch vyhlásenia stanného práva. Potom v parlamente povedal, že o kroku prezidenta dopredu nevedel. „O vyhlásení stanného práva som sa dozvedel, až keď som v priamom prenose sledoval Junov prejav (v televízii),“ povedal náčelník generálneho štábu. Dodal, že sa následne konala schôdzka najvyšších vojenských predstaviteľov, na ktorej zistil, že sa má podieľať na pozastavení civilnej vlády.
Šéf juhokórejskej polície pri vypočúvaní pred poslancami potvrdil, že prezident čelí vyšetrovaniu zo vzbury. Pred stíhaním za tento trestný čin podľa AFP prezidenta nechráni imunita a hrozí mu až trest smrti. Úrady vyšetrujú v súvislosti s vyhlásením stanného práva aj ministra vnútra a exministra obrany, ktorý dostal zákaz opustiť krajinu.
Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo v krátkom televíznom prejave, v ktorom sľúbil „vymietnuť sily, ktoré napomáhajú KĽDR, a brániť demokratický ústavný poriadok“. Opozičnú Demokratickú stranu, ktorá ovláda parlament, zároveň obvinil zo sympatií voči Severnej Kórei a z protištátnej činnosti, ktorá paralyzovala vládu. Niekoľko hodín po ohlásení stanného práva sa však proti prezidentovmu rozhodnutiu postavil parlament a výnimočný režim nakoniec zrušila vláda.
Čítajte viac Experti: Za ropu všetko. Kim je s Putinom spokojný, hoci Rusi posielajú jeho vojakov na smrťOpozičné strany v parlamente predložili návrh na prezidentovo odvolanie, o ktorom sa bude hlasovať v sobotu približne o 19.00 h miestneho času (11.00 h SEČ). Demokratickej strane a jej spojencom chýba osem hlasov za prijatie príslušného uznesenia. Odvolanie hlavy štátu vyžaduje v Južnej Kórei súhlas 200 poslancov v tristočlennom zákonodarnom zbore, kde opozičné strany teraz majú 192 mandátov. Špičky provládnej Strany ľudovej moci (PPP) tvrdia, že sa budú snažiť zabrániť schváleniu uznesenia. Piati poslanci provládnej PPP však uviedli, že sa zatiaľ nerozhodli, ako budú hlasovať.
Ak by sa opozícii podarilo uznesenie o odvolaní prezidenta presadiť, návrh posúdi Ústavný súd, ktorý by mal konečné slovo pri rozhodovaní, či Jun môže zotrvať v úrade. Keby sudcovia odvolanie podporili, jun bude zbavený funkcie a do 60 dní sa musia konať nové voľby.
Čítajte viac Majú sa Kim Čong-un a Putin naozaj radi? A vyšle KĽDR na Ukrajinu viac vojakov? Odpovedá expert na Severnú KóreuOdvolanie z funkcie prezidenta podporuje podľa prieskumu agentúry Realmeter skoro 74 percent Kórejčanov. Dnes aj v najbližších dňoch sa budú v krajine konať protesty. Odbory v automobilke Hyundai v súvislosti s utorkovými udalosťami vyzvali dnes a v piatok k štvorhodinovému štrajku.
Hovorca juhokórejského ministerstva zahraničných vecí dnes oznámil, že ministerstvo zaslalo zahraničným misiám v krajine diplomatické nóty, v ktorých zdôraznilo, že stanné právo bolo zrušené demokratickými postupmi a že cestovné odporúčanie sa nemusí meniť, pretože verejná bezpečnosť zostáva stabilná.